Грчките медиуми задоволни од исходот на средбата Заев-Ципрас


2 копии

Синоќешната средба на премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, е во фокусот на грчките медиуми. Разговорите во Давос, јавува дописникот на МИА од Атина, се најдоа на насловните страници на весниците, беа прва тема во синоќешните централни изданија на вестите на грчките телевизии, но и денеска, интересот е со ист, зголемен интензитет. Првичните реакции во медиумите кај јужниот сосед се дека средбата поминала во позитивна клима, а иста е оценката и на грчки владини извори за грчките новинари. „Подготвени да го пресечат Гордиевиот јазол“ е насловот на текстот во „Етнос“, со коментар дека разговорите биле во многу добра клима, а како главни точки весникот на насловната страница ги одбира, барањето на Ципрас за пакет решение и одлуката за преименување на автопатот и аеродромот. Токму на ова акцентот го става весникот „Ефимерида тон синтактон“, во текстот на насловната страница заедно со фотографија од таблата на аеродромот Александар Велики, пречкртана со црвено и наслов „Кон решение ...
| | веќе видена | слични

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц во Скопје повтори дека е дојдено време за решение. Шефот на македонската дипломатија Димитров рече дека за идентитетот не може да се преговара. Решение на спорот за името, според посредникот на ОН Метју Нимиц, би можело да се постигне набрзо. „Зборуваме за недели, месеци. Не повеќе. Верувам дека е дојдено време за одлука“, изјави Нимиц во Скопје на прес-конференцијата со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. „Не сакам да ги потценам разликите во гледиштата, се надевам, ќе се решат, но се создава еден позитивен момент и треба да се искористи. Ова е вистинско време да се обидеме да постигнеме напредок, конечно да го решиме и регионот да тргне напред со двете земји, а пријателството меѓу двете земји да продолжи“, додаде Нимиц. Тој не сака да шпекулира што ќе се случи доколку македонско-грчките преговори за името не успеат. „Стигнати сме до точка кога двете страни напорно работат да се постигне решение. Не сум чул ништо од грчка страна што би ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на ОН ги повика Македонија и Грција да ја искористат шансата во разговорите за спорот за името, оценувајќи дека обете страни делуваат „полни со енергија“ да изнајдат компромис „Сите знаат кои се проблемите. Постои време за носење одлуки, и мислам дека сме стигнати дотаму“, рече Метју Нимиц во Атина, каде денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. „Знам дека грчката влада е многу искрена и полна енергија за да се изнајде решение за проблемот... Мислам дека има волја тука, и исто така во Скопје, да се најде решение“, изјави Нимиц. Тој дополни дека чекањето, и забавувањето на нештата во моментов нема никаква логика, како во Грција, така и во Македонија. Нимиц се сретна и со Јоргос Кумуцакос, кој е одговорен за надворешна политика во опозициската Нова демократија. Шефот на грчката дипломатија Коѕијас синоќа во интервју за државната телевизија изјави дека целта на неговата влада е да се разговара „за име на јазикот или јазиците на соседната држава кое нема да може да ...
| | веќе видена | слични

Вовед во капитулацијата, запечатена со т.н. национален консензус на претставниците на три партии и еден немушт претседател на Република, беше Давос. Додека очите на македонската и грчката јавност беа свртени кон изјавите на двајцата насмеани премиери, ретко кој ја виде големата слика. Мотото под кое се одржа самитот на најмоќните во светот беше „Отпорна динамика“ - динамика на турбокапитализмот, маркетизација на сѐ што преостана надвор од досегот на пазарот, одржување на нееднаквоста и пораст на мултинационалните корпорации. Со други зборови, мотото значеше „Нееднаквост“, како што добро забележува брилијантниот аналитичар Пепе Ескобар. И навистина, кога на маргините на една таква манифестација ќе ги погледнете насмеаните лица на Заев и Ципрас, премиери на две слаби и банкротирани балкански држави, за кои економијата е мислена именка, а нееднаквоста е суштината на односите на моќ и внатре во земјите и во нивните меѓународни односи, сликата е патетична. Како да сме заробени во сопствената историска замка, како ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на овие посети Нимиц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, оцени дека средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас била позитивна и од историско значење. „Постои динамика за да дојдеме до решение на проблемот“, рече тој, забележувајќи дека во соработка со меѓународната заедница, а особено со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор. „Двете земји имаат историска можност конечно да го надминат проблемот и таа треба да се искористи“, вели Нимиц.
| | веќе видена | слични

По последната рунда преговори за спорот со името која се одржа неодамна во Њујорк, медијаторот Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје и Атина. Тој денеска и утре ќе биде во Атина, а на последниот ден од месецов и првиот ден од февруари ќе биде во Скопје. Неодамна Нимиц за грчкиот Катимерини оцени дека средбата на Заев и Ципрас која неколку часа траеше во Давос, била од историско значење и дека има напредок околу прашањето за името. Инаку, по средбата со премирот Ципрас, Заев најави дека ќе се преименува автопатот Александар македонски и дека ќе го носи името „Пријателство". Заев најави и менување на името на Аеродромот. Фото: МИА
| | веќе видена | слични
11 копии

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за решение, вели дека е оптимист дека во соработка со меѓународната заедница, во координација на ОН, со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор, а според Нимиц, јавува дописникот на МИА од Атина, сега сме пред историска можност што сите треба да ја искористиме. – Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика ...
| | веќе видена | слични

Пред Македонија и Грција стои историска можност преку координацијата на ОН со Вашингтон, Брисел и Берлин да се постигне взаемно прифатлив договор. Медијаторот Метју Нимиц во интервју за грчки Катимерини позитивно гледа на интензивираниот процес на комуникација. - Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време е да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика за изнаоѓање решение, вели Нимиц. Грчкиот весник според свои извори во ОН пишува дека се очекува решение до април иако посредникот Нимиц се надева дека тоа може да се случи и побрзо. Катимерини открива дека е понудена широка употреба на новото име од моментот кога Македонија ...
| | веќе видена | слични

Средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас има историско значење, изјави специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, Метју Нимиц. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, Нимиц препознава дека постои динамика за решение на спорот и додава дека во соработка со меѓународната заедница, може да се постигне заемно прифатлив договор. -Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика за изнаоѓање решение, рече Нимиц. Долгогодишниот медијатор вели дека веќе се прават конкретни чекори за интензивирање на преговорите за постигнување договор, а позитивен резултат може да се постигне ...
| | веќе видена | слични

Позитивна, важна и од историско значење е средбата меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас, вака оцени медијаторот на обединетите нации во спорот со името, Метју Нимиц. Постои динамика за да дојдеме до решение на проблемот, изјави Нимиц за грчките медиуми, и напомена дека во соработка со меѓународната заедница, а особено со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор. Двете земји имаат историска можност конечно да го надминат проблемот и таа треба да се искористи, вели Нимиц. „Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери“, изјави Нимиц. Повикувајќи се на извори од Обединетите Нации, грчкиот весник „Катимерини“ наведува дека медијаторот предлага широка употреба на новото име од моментот кога ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ изрази увереност во победата на кандидатот на владејачката коалиција Стево Пендаровски на претстојните ...
сите 243 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 175 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчките медиуми задоволни од исходот на средбата Заев-Ципрас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: