ВМРО-ДПМНЕ: акедонските граѓани не слушнаа на која држава е премиер Заев, ниту на кој јазик говори


2 копии

ВМРО- ДПМНЕ ја поздравува средбата на премиерите Заев и Ципрас во Давос и смета дека директните контакти на двајцата премиери може да придонесат за продлабочување на односите и градење на позитивна клима меѓу двете земји. Од опозициската партија додадаваат дека засега немаат никаква информација за процесот на преговори за името. Не знаеме дали најавите на Заев за преименување на аеродромот и автопатот се дел од некоја поширока стратегија или се работи за едностран владин чекор, стои во дописот. ВМРО-ДПМНЕ не гледа иредентизам во имињата на аеродромот и автопатот. Македонските граѓани не слушнаа на која држава е премиер Зоран Заев, ниту на кој јазик говори или на кој народ му припаѓа, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц во Скопје повтори дека е дојдено време за решение. Шефот на македонската дипломатија Димитров рече дека за идентитетот не може да се преговара. Решение на спорот за името, според посредникот на ОН Метју Нимиц, би можело да се постигне набрзо. „Зборуваме за недели, месеци. Не повеќе. Верувам дека е дојдено време за одлука“, изјави Нимиц во Скопје на прес-конференцијата со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. „Не сакам да ги потценам разликите во гледиштата, се надевам, ќе се решат, но се создава еден позитивен момент и треба да се искористи. Ова е вистинско време да се обидеме да постигнеме напредок, конечно да го решиме и регионот да тргне напред со двете земји, а пријателството меѓу двете земји да продолжи“, додаде Нимиц. Тој не сака да шпекулира што ќе се случи доколку македонско-грчките преговори за името не успеат. „Стигнати сме до точка кога двете страни напорно работат да се постигне решение. Не сум чул ништо од грчка страна што би ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на ОН ги повика Македонија и Грција да ја искористат шансата во разговорите за спорот за името, оценувајќи дека обете страни делуваат „полни со енергија“ да изнајдат компромис „Сите знаат кои се проблемите. Постои време за носење одлуки, и мислам дека сме стигнати дотаму“, рече Метју Нимиц во Атина, каде денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. „Знам дека грчката влада е многу искрена и полна енергија за да се изнајде решение за проблемот... Мислам дека има волја тука, и исто така во Скопје, да се најде решение“, изјави Нимиц. Тој дополни дека чекањето, и забавувањето на нештата во моментов нема никаква логика, како во Грција, така и во Македонија. Нимиц се сретна и со Јоргос Кумуцакос, кој е одговорен за надворешна политика во опозициската Нова демократија. Шефот на грчката дипломатија Коѕијас синоќа во интервју за државната телевизија изјави дека целта на неговата влада е да се разговара „за име на јазикот или јазиците на соседната држава кое нема да може да ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на овие посети Нимиц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, оцени дека средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас била позитивна и од историско значење. „Постои динамика за да дојдеме до решение на проблемот“, рече тој, забележувајќи дека во соработка со меѓународната заедница, а особено со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор. „Двете земји имаат историска можност конечно да го надминат проблемот и таа треба да се искористи“, вели Нимиц.
| | веќе видена | слични

По последната рунда преговори за спорот со името која се одржа неодамна во Њујорк, медијаторот Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје и Атина. Тој денеска и утре ќе биде во Атина, а на последниот ден од месецов и првиот ден од февруари ќе биде во Скопје. Неодамна Нимиц за грчкиот Катимерини оцени дека средбата на Заев и Ципрас која неколку часа траеше во Давос, била од историско значење и дека има напредок околу прашањето за името. Инаку, по средбата со премирот Ципрас, Заев најави дека ќе се преименува автопатот Александар македонски и дека ќе го носи името „Пријателство". Заев најави и менување на името на Аеродромот. Фото: МИА
| | веќе видена | слични
11 копии

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за решение, вели дека е оптимист дека во соработка со меѓународната заедница, во координација на ОН, со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор, а според Нимиц, јавува дописникот на МИА од Атина, сега сме пред историска можност што сите треба да ја искористиме. – Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика ...
| | веќе видена | слични

Пред Македонија и Грција стои историска можност преку координацијата на ОН со Вашингтон, Брисел и Берлин да се постигне взаемно прифатлив договор. Медијаторот Метју Нимиц во интервју за грчки Катимерини позитивно гледа на интензивираниот процес на комуникација. - Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време е да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика за изнаоѓање решение, вели Нимиц. Грчкиот весник според свои извори во ОН пишува дека се очекува решение до април иако посредникот Нимиц се надева дека тоа може да се случи и побрзо. Катимерини открива дека е понудена широка употреба на новото име од моментот кога Македонија ...
| | веќе видена | слични

Средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас има историско значење, изјави специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, Метју Нимиц. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, Нимиц препознава дека постои динамика за решение на спорот и додава дека во соработка со меѓународната заедница, може да се постигне заемно прифатлив договор. -Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика за изнаоѓање решение, рече Нимиц. Долгогодишниот медијатор вели дека веќе се прават конкретни чекори за интензивирање на преговорите за постигнување договор, а позитивен резултат може да се постигне ...
| | веќе видена | слични

Позитивна, важна и од историско значење е средбата меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас, вака оцени медијаторот на обединетите нации во спорот со името, Метју Нимиц. Постои динамика за да дојдеме до решение на проблемот, изјави Нимиц за грчките медиуми, и напомена дека во соработка со меѓународната заедница, а особено со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор. Двете земји имаат историска можност конечно да го надминат проблемот и таа треба да се искористи, вели Нимиц. „Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери“, изјави Нимиц. Повикувајќи се на извори од Обединетите Нации, грчкиот весник „Катимерини“ наведува дека медијаторот предлага широка употреба на новото име од моментот кога ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на посетата на Грција и Македонија, медијаторот Метју Нимиц се огласи во врска со средбата Заев Ципрас во Давос Во пресрет на посетата на Грција и Македонија, медијаторот Метју Нимиц се огласи во врска со средбата Заев Ципрас во Давос. Според медијаторот, таа била позитивна, важна и од историско значење. Според Нимиц, време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. За таа цел вели тој доаѓал во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика за изнаоѓање решение“, смета Нимиц.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 768 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 148 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 236 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 158 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: акедонските граѓани не слушнаа на која држава е премиер Заев, ниту на кој јазик говори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: