Неизвесна судбината на уште 29 патници на потонатата „Булгарија“

4 копии

Останува неизвесна судбината на 19 патници од бродот „Булгарија“ кој потона на 10-ти јули во Волга, соопшти денеска началникот на приволгискиот регионален центар на руското министерство за вонредни ситуации, Игор Паншин. Како што пренесува РИА Новости, според податоците на министерството конечно е утврден бројот патници и членови на екипажот кои се наоѓале на бродот во моментот на неговото потонување - 208. Од нив 99 жени, 43 деца и 66 мажи. „Досега се пронајдени 100 тела на загинатите. Од нив 63 се жени, 18 деца и 19 мажи“, изјавил Паншин. Тој напоменува дека биле спасени 79 патници и членови на екипажот на бродот „Булгарија“. Од спасените, 29 жени, 11 деца и 39 мажи. Сé уште се испитуваа причините за несреќата. Сведоци на потонувањето на бродот за руските медиуми велат дека по напуштањето на пристаништето, бродот се навалил на десната страна, а дека превртувањето можеби се случило по налет на страничен бран, Истото во средата го повторни Паншин, според кој иследниците веруваат дека техничката ...
| | веќе видена | слични

Утрово во градот Казан била идентификувана и последната жена од жртвите на бродот „Бугарија“, откриени досега, соопштува агенцијата Интерфакс. „Препозната беше 59-годишната Алфија Каримова. Сега бројот на официјално препознаените жртви е 113 лица, вклучувајќи 28 деца и адолесценти ", соопштија од Министерството за здравство на руската република Татарстан. Продолжува потрагата по 16 лица, кои и натаму се водат за исчезнати. (Крај)
| | веќе видена | слични
5 копии

Нуркачите завршија со пребарувањето на внатрешните простории на потонатиот брод „Булгарија“, кој се наоѓа на дното на реката Волга. - Извршена е контролна проверка на бродот. Нуркачите ги проверија сите достапни простории, изјави портпаролот на Министерството за вонредни состојби на Русија. Тој истакна дека сега бродот е подготвен да биде изваден на површина. Операцијата за вадење на „Булгарија“ ќе ја изведе претпријатието „Подводречстрој“. Во несреќата, која се случи на 10 јули на реката Волга загинаа 113 лица, од кои 65 жени, 27 деца и 21 маж. Kaко исчезнати се сметаат уште 16 луѓе, меѓу кои пет жени, шест деца и пет мажи.
| | веќе видена | слични

Руската полиција уапси две официјални лица по потонувањето на туристичкиот брод во Волга, при што повеќе од 100 лица се удавија. Притворени се и директорот на компанијата што го изнајмила бродот и бродскиот архивар, кој го издал сертификатот, соопштија од обвинителството. Официјалните лица посочија дека бродот бил претоварен и во лоша состојба кога потона во регионот на Татарстан. Во меѓувреме, нуркачите ја проширија потрагата по телата на жртвите. Досега се пронајдени 104 тела, вклучувајќи ги и оние на 23 деца. Бродот „Булгарија“ долг 80 метри – двокатен брод за крстосување изграден во 1955 година – се навалил за време на невремето во неделата и потонал за неколку минути, фаќајќи во стапица многу патници кои биле во него. Околу 80 лица беа спасени. (Би-Би-Си)
| | веќе видена | слични

Рускиот премиер Владимир Путин, допатува во Казан, каде за несреќата на бродот Булгарија, во која загинаа најмалку 113 луѓе, вклучувајќи и многу деца, ја обвини „неодговорноста и алчноста“. Путин во Татарстан, чии главен град е Казан, допатува четири дена по несреќата и положи ружи во речното пристаниште од кое исплови бродот Булгарија на своето последно патување. Рускиот премиер нареди истрага за да се утврдат причините за несреќата, и ја нападна компанијата која го изнајмила бродот, чии директор вчера беше уапсен, како и инспекторот за речна пловидба. „Како на компанија без дозвола за туристичка дејност и било дозволено да исплови со тие бродови? Кој го дозволи тоа? Мораме да ги анализираме правилата кои владеат во овој сектор и да воведеме построг надзор“, рече Путин. „По најлошата бродска несреќа во Русија, во последните три децении, дваесет луѓе се уште не се пронајдени, се претпоставува дека тие се мртви, а нуркачите ја завршуваат претрагата на бродот кој потона во неделата“, изјави претставникот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројката на загинати при потонувањето на рускиот брод „Булгарија“ во реката Волга на 19 јули достигна 113 лица, соопшти Регионалниот центар на Министерството за вонредни состојби и цивилна одбрана. Меѓу жртвите 27 се деца, 65 жени и 21 маж, а уште 16 лица се водат како исчезнати. Продолжува спасувачката операција за извлекување на телата на патниците кои се наоѓале во долниот дел на палубата и во просторот под неа. Според началникот на управата на државната бродска инспекција на Министерството Вадим Серјогин, техничките простории за моторот на бродот и багажот биле преработени во кабини и предвидено е тие да бидат истражени целосно, по што бродот ќе биде предаден на службата „Подводречстрој“ која треба да го извади од дното на реката Волга. - За овие простории не знаевме. Се претпоставува дека таму има уште тела на загинати патници. Таму денеска се пронајдени осум тела, изјави Серјогин. Тој истакна дека до крајот на денот ќе започнат работите за предавање на бродот и повлекување на спасувачките екипи. Бродот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бројот на жртвите од потонатиот брод “Булгарија” во Волга кај Казањ денеска порасна на 105, јавуваат руските новински агенции, повикувајќи се на министерството за вонредни ситуации. Меѓу жртвите 23 се деца, а судбината на 24 патници се уште е непозната. До сега се спасени 79 патници. Бродот “Булгарија” со две палуби, произведен во 1955 година во Чехословачка, потона во неделата, на три километри од крајбрежјето. Бродот бил регистриран за превоз на 140 патници, а на туристичката тура од Казањ до градот Болгари и назад во Република Татарстан, според официјални податоци, тргнале 208 лица. Причините за несреќата се утврдуваат, а сведоците тврдат дека бродот испловил навален на десна страна и дека можел да го преврти бран. Министерството за внатрешни работи на Татастстан соопштило дека истрагата ја разгледува техничката неисправност како главна причина за несреќата. З. В/ К 77 Сподели
| | веќе видена | слични
3 копии

Утврдениот врој на загинатите при потонувањето на рускиот брод „Булгарија“ во реката Волга достигна 107 лица, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации. На бродот се наоѓале вкупно 208 патници, од кои 79 се спасени, вклучувајќи и 10 деца, а 22 луѓе се водат за исчезнати. Според Министерството за вонредни ситуации на Татарстан, каде што се случи трагедијата, засега е предвидено извлекувањето на „Булгарија“ од дното на реката да започне на 16 јули, а операцијата да трае пет дена.
| | веќе видена | слични

Семејствата на загинатите во бродската несреќа на Волга, што се случи во неделата, ќе добијат отштета во висина од еден милион рубли (250.125 евра), изјави рускиот премиер Владимир Путин. Тој наведе дека луѓето што се здобиле со тешки повреди при потонувањето на бродот Булгарија" ќе добијат по 40.000 рубли (околу 10.000 евра), а тие што имаат полесни повреди по 20.000 рубли (околу 5.000 евра). Тоа е голема трагедија, голема несреќа, има голем број загинати, меѓу кои и деца", изјави Путин изразувајќи им сочувство на семејствата на загинатите од име на руската Влада. За време на несреќата на бродот Булгарија", според последните податоци, имало 192 патници, а не како што досега се сметаше 208 луѓе, соопшти Руската истражна комисија. Спасени 79 луѓе, а досега е потврдена смртта на 88 луѓе, но се претпоставува дека загинале најмалку 116 луѓе, пренесува МИА.
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите во бродската несреќа што се случи во неделата во реката Волга се искачи на 100, соопшти денеска руското Министерство за вонредни состојби. Уште 29 луѓе се водат како исчезнати, но праксата покажува дека се мали шансите тие да се преживеани, со што бројот на жртвите би се искачил на 129. При тонењето на бродот „Булгарија” 79 луѓе се спасени. Бродот имал капацитет за 140 луѓе, но на него имало 208 луѓе. Операторите на бродот, кој е изграден во 1955 година, исто така немал лиценца за превоз на патници, ниту пак за организирање на туристички тури. Бродот имал и цела низа безбедносни недостатоци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 285 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 457 | | | веќе видена

На премиерот му треба уште една седмица за да одлучи кој ќе биде консензуален кандидат за претседател. Тој е оптимист дека пред конгресот на СДСМ што ќе се ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски рече дека комисијата со четири гласа „за“ и четири гласа ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неизвесна судбината на уште 29 патници на потонатата „Булгарија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: