Американски маринци уринирале врз убиени талибанци (видео)

Американската армија започна истрага поради видеото кое се појави на Јутјуб, а во кое се гледа како четири лица во униформи на американските маринци уринираат врз телата на тројца убиени талибанци во Авганистан – изјавил портпалорот на Пентагон, пренесува Дејли Телеграф. Од Пентагон сеуште не е потврдена веродостојноста на видеото, но портпаролот Џон Кирби за АФП изјавил: „Без разлика на околностите или кој се појавува во ова видео... Ова е нечуено, гнасно однесување, неприфатливо за било кој во униформа. Ми се гади...“ Според неименувани извори, Дејли Телеграф пренесува дека според униформите, шлемовите и оружјето на војниците во видеото, се работи за припадници на елитен тим снајперисти на американската армија. Американските армиски власти ветуваат темелна истрага за инцидентот. Видеото подолу е цензурирано ос страна на Дејли Телеграф. Оригиналното видео, кое е навистина вознемирувачко можете да го погледнете на Јутјуб
| | веќе видена | слични

Четворицата американски маринци од скандалозната видеоснимка објавена на Интернет што уринираат врз тела на тројца мртви талибанци се идентификувани, јавија медиумите во САД. Двајца од маринците веќе се сослушани од инспектори на американската морнарица, но не се притворени. САД не ги обелоденија имињата на осомничените, за кои се претпоставува дека се снајперисти на маринскиот корпус. Неименуван претставник на морнарицата потврди дека снимката е автентична и нагласи дека е поведена истрага за инцидентот, јави Би-би-си. Според американските медиуми, маринците припаѓаат на единица на третиот баталјон на вториот морнарички полк, кој учествувал во борбени и мировни мисии во Ирак, Авганистан, Гвантанамо на Куба и во гаснење на пожарите во Ајдахо. Баталјонот е сместен во воената база Лежен во Северна Каролина, во која се наоѓаат околу 40.000 маринци. Единицата била испратена во авганистанската провинција Хелманд во почетокот на 2011 година, а се вратила во САД во септември или во октомври. Претседателот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските воени власти ги идентификуваа четворицата маринци, кои се прикажани на видеоснимка како уринираат по мртви талибанци во Авганистан. На маринците им се заканува кривична постапка и веќе се сослушани двајца од нив, изјави за Еј-Би-Си Њуз, претставник на американското Министерство за одбрана. Доколку се утврди дека видео-снимката е оригинална, однесувањето на американските војници би претставувало кршење на Женевската конвенција, која предвидува чесно погребување и почитување на гробовите, како и кршење на американските воени правила. Се претпоставува дека американските маринци се од баталјонот, кој е стациониран во Кемп Лежен во Јужна Каролина и служеле во авганистанската северна провинција Хелманд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските секретари за одбрана и надворешни работи Леон Панета и Хилари Клинтон го осудија однесувањето на војниците во Авганистан како нечовечко. Потврдена е автентичноста на видео-снимката. Баталјонот е сместен во воена база Лежен во северна Каролина, во која се наоѓаат 40.000 маринци. Таа единица е испратена во Авганистан на почеток на 2011 година, а се врати во септември или октомври, пренесуваат аганциите. Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи остро го осуди овој случај забележан на видео снимка и го нарече нехуман чин. Американските воени власти ветија дека темелно и до крај ќе го разгледаат тој инцидент. Најмалку двајца од четворицата американски маринци, кои може да се видат на видео снимката како се иживуваат врз мртвите талибански тела во Авганистан, се идентификувани, соопштиле од американската морнарица. Двајцата идентификувани војници учествувале во бројни борбени и мировни мисии во Ирак, Авганистан и во базата Гвантанамо во Куба, како и во гаснење на пожарот во Ајдахо.
| | веќе видена | слични

На интернет се појави шокантно видео на кое четворица американски маринци уринираат врз мртвите тела на талибански борци. По објавувањето на ова видео се огласи Америка која идентификуваше двајца од вкупно четворицата американски маринци. Според надлежните војниците се дел од единицата која е стационирана во кампот Лејеуне во Северна Каролина. Според телевизијата СНН единицата била распоредена во Авганистан на почетокот на 2011 година, а се вратила во септември или октомври.
| | веќе видена | слични

САД најавија истрага за инцидентот. Талибанците велат дека видеоснимката е шокирачка, но дека нема да им наштети на мировните преговори Армијата на САД најави истрага во врска со видеоснимката објавена на Интернет, на која се гледаат четворица маринци како уринираат по телата на тројца мртви талибанци. Снимката предизвика гнев во Авганистан, но талибанците нагласија дека таа нема да им наштети на мировните преговори. Видеото се очекува уште повеќе да го засили антиамериканското расположение во Авганистан, каде што по една деценија војување беа регистрирани повеќе случаи на малтретирање, мачење и убиства на затвореници, слично како во Ирак, нагласува Ројтерс. - Ваквите дејства ќе имаат многу лошо влијание врз мировните напори - оцени Арсала Рахмани, претставник на авганистанската влада. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама, која со месеци се обидува да преговара со талибанците, викендов почнува нова дипломатска мисија. Специјалниот претставник на Обама за Авганистан и за Пакистан, Марк ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Двајца од четворицата американски војници кои се појавуваат на скандалозното видео на кое уринираат врз телата на мртви талибани во Авганистан се идентификувани, соопштил неименуван претставник на морнарицата на САД. Овој неименуван претставник рекол дека војската смета дека снимката, која се појави на Интернет, е автентична, заради што е покрената истрага. На видеото, што трае 40 секунди, се гледаат четворица американски маринци како уринираат врз телата на тројца мртви талибани во Авганистан. Двајцата идентификувани војници од видеото и’ припаѓаат на единицата на 3. баталјон, што учествувал во бројни борбени и мировни мисии во Ирак, Авганистан и Гвантанамо на Куба. Баталјонот е сместен во воената база Лежен во Северна Каролина, во која се наоѓаат 40.000 маринци. Оваа единица е испратена во Авганистан на почетокот на 2011 година, а се вратила во септември или октомври, пренесуваат американските медиуми. Претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи, остро го осудил овој настан и го нарекол нехуман чин. ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон – Најмалку двајца од четворицата американски маринци, кои може да се видат на видео снимката како се иживуваат врз мртвите талибански тела во Авганистан, се идентификувани, соопштиле од американската морнарица. Двајца војници се идентификувани, истите учествувале во бројни борбени и мировни мисии во Ирак, Авганистан и во базата Гвантанамо во Куба, како и во гаснење на пожарот во Ајдахо. Баталјонот е сместен во воена база Лежен во северна Каролина, во која се наоѓаат 40.000 маринци. Таа единица е испратена во Авганистан на почеток на 2011 година, а се врати во септември или октомври, пренесуваат аганциите. Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи остро го осуди овој случај забележан на видео снимка и го нарече нехуман чин. Американските воени власти ветија дека темелно и до крај ќе го разгледаат тој инцидент.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку двајца од четворицата маринци, кои се гледаат на снимката како ги сквернават телата на мртвите талибани во Авганистан се идентификувани, соопшти денеска службеник од морнарицата во САД. Овој неименуван функционер изјави дека војската смета дека снимката, која е поставена на интернет е автентична, поради што покренале и истрага. На снимката на „ју тјуб“ којашто трае пократко од 40 секунди, се гледаат четворица американски војници како уринираат врз тројца мртви талибани. Двајцата идентификувани војници од снимката припаѓаат на единицата од третиот батаљон, втор морнарички полк, кои учествувале во бројни борбени и мировни мисии во Ирак, Авганистан и во базата на Гватанамо на Куба, како и во гаснење на пожарот во Ајдахо. Батаљонот е сместен во воената база Лежен во Северна Каролина, во којшто се наоѓаат околу 40.000 маринци. Таа единица е испратена во Авганистан на почетокот од 2011 година, а се вратила во септември или октомври, пренесуваат медиумите. Претседателот на Авганистан Хамид ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Двајца од четворицата маринци кои вчера го потресоа светот со видеото кога уринираат по мртви талибанци се идентификувани. Претставник на Корпусот на маринците на САД, истакна дека е потврдена автентичноста на видео-снимката, која беше објавена на интернет. Инцидентот се случил во авганистанската провинција Хелманд во периодот од март до септември 2011 година. Двајцата идентификувани маринци од снимката служат во Третиот баталјон на Вториот полк на маринците во Кемп Ложон, Северна Каролина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 302 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Блерим Река на ТВ дебатата на ТВ 21 рече дека поднел претставка до ДИК за говорот на омраза и валканата кампања со лажни вести ...
сите 187 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американски маринци уринирале врз убиени талибанци (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: