Откриено најбезбеното место за седење во авион


2 копии

Авионскиот превоз се смета еден од најсигурните, но несреќи сепак се случуваат, па место на кое седите и тоа како може да ги зголеми шансите да преживеете. Магазинот “Time” направил детална анализа на 17 авионски несреќи во последните триесет години за да открие кои места се најсигурни во авион. Изненадувачки, најсигурно место се покажал срeдниот ред во “опашката” на авионот. Средината на авионот низ историја се покажала како најфатален дел за патниците. Смртноста во предниот дел изнесува 44 посто во однос на задниот дел од авионот каде што таа е 28 посто, пишува Time. При тоа, сигурни се сметаат и двата реда кои се најблизу до излезот во сличај на опасност, со обзир дека патниците на тие места имаат можност најбрз излез од авион. Секако дека треба да се почитува протоколот за сигурност и да се врзете со сигурносните појаси.
| | веќе видена | слични

Патник на лет на „Рајанер“ од Лондон до Малага немал веќе трпение да седи во авионот откако леталото стоело на писта половина час по слетувањето и патниците чекале дозвола да почнат да се симнуваат. Мажот, чиј идентитет не беше објавен, е снимен како излегува од вратата за итен излез и стои на крилото на авионот, а потоа и си седнува. Снимката за кратко време заврши на социјалните мрежи, а потоа и на светските медиуми. Патникот сакал да излезе од авионот на своја одговорност и тврдел дека има напад на астма дека итно му треба свеж воздух. Откако поседил на крилото на авионот, се вратил внатре, си го зел багажот и излегол како и сите други патници. Откако сите регуларно се симнале од авионот, патникот морал да се оправда и пред шпанската полиција. „Беше одведен на распит бидејќи ги прекрши правилата за безбедност, но сѐ е решено со шпанските власти“, соопшти „Рајанер“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Неверојатен случај е забележан во текот на вчерашниот ден во Атланта. Авион на американската авиокомпанија „Делта ерлајнз“, кој полетал за Лондон после само 20 минути морал да се врати на пистата поради мистериозна бучава. Пилотот после само неколку минути од полетувањето од аеродромот „Хартсфилд-Џексон“, во Атланта приметил дека нешто чудно се случува во задниот дел од леталото. Регистирале бучава за која не можело да се заклучи од каде допира, па пилотот поради општа безбедност донел одлука, авионот да го приземји. Сите патници биле префрлени во нов авион од истата компанија, а пилотот верувал дека на чудната ситуација и дошло крај. Но, истата приказна продолжила и во новиот лет! И тој авион кој полетал малку после полно, исто така се вратил и слетал во Атланта, околу еден и пол час време, подоцна поради идентичната бучава. Портпаролот на авиокомпанијата подоцна за „Еј-Би-Си Њуз“, изјавил дека авионот во двата случаи се вратил поради тропањето кое се слушало и покрај тоа што на другиот лет испратено било и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Патник на летот на компанијата Рајанер од Велика Британија за Шпанија, на кого изгледа му било доста од чекање да излезе од авионот после слетување, ги шокираше сопатниците кога го отвори излезот за вонредни ситуации и се обиде да излезе преку крилотo на авионот. Инцидентот се случил на први јануари, 30 минути откако авионот слетал на аеродромот во Шпанија, на летот од Лондон, каде летот исто така доцнел. Патникот бил наговорен да се врати назад во авионот, а повикана била и полицијата. Еден од патниците, Фернандо дел Ваље Виљалобос, го сними инцидентот откако слушнал како тој човек говори дека му е доста од чекање. Полицијата соопшти денеска дека покренале обвинение против мажот поради загрозување на безбедноста и дека е потврдено дека тој не е државјанин на Шпанија, туку на Полска. Рајанер соопшти дека инцидентот сега е во рацете на шпанските власти. 
| | веќе видена | слични

„ПАТУВАЊЕТО НИЗ ВРЕМЕТО СЕПАК Е МОЖНО!“ – пишаа пола светски и наши медиуми пренесувајќи ја веста за авионот што полета „назад“ од новата во старата година.Се работи за летот HAL446 на Hawaiian Airlines, кој требаше да полета од Оукленд, Нов Зеланд на 31 декември 2017-та во 23:55 часот, а да слета во Хонолулу – главниот град на Хаваи.Финтата е што летот се одложи за 10 минути подоцна, па авионот го напушти Оукленд на 1 јануари 2018-та, во 00:05 часот. Хонолулу, од друга страна, временски е 23 часа зад Нов Зеланд. Па така, иако авионот од Оукленд полета во 2018-та, на Хаваи слета во 10:16 часот, на 31 декември 2017-та.„WOW! ШОКАНТНО! НЕВЕРОЈАТНО! НЕВОЗМОЖНО! ПАТУВАЊЕ НИЗ ВРЕМЕТО ПОСТОИ“, се изнапишаа медиумите.За кого е шокантно? Појма немаме. За тие што не чуле за временски зони, веројатно. За кого е ново ваквото „патување низ времето“? Појма немаме. За тие што не ја читале „Пат околу светот за 80 дена“, веројатно.Интересно? Да. Ново? Шокантно? Дефинитивно не. Особено што секоја година има по некој таков ...
| | веќе видена | слични

Патникот на летот на Рајанер од Лондон до Малага го загубил стрпението откако авионот стоел на пистата половина час пред патниците да добијат дозвола да излезат.Неименуваниот маж е снимен како излегува од вратаа за итен излез преку крилата на авионот.Тој сакал да го напушти авионот на сопствена одговорност тврдејќи дека има напад на астма и дека му е потребен воздух. Откако некое време поминал на крилото, тој се вратил во авионот, си ги собрал работите и излегол на „регуларен“ начин.Од компанијата известија дека патникот бил одведен на испитување бидејќи ги прекршил безбедносните правила.
| | веќе видена | слични

Патник на авиокомпанијата "Ryanair" би можел да се соочи со голема казна откако, заморен од чекање да го напушти авионот, одлучил да го искористи излезот кој е наменет за во случај на опасност и притоа завршил на крилото на авионот. Авионот кој што летал на релација Лондон - Малага доцнел еден час, а откако се приземјил, на патниците не им било дозволено да излезат од авионот веднаш. Откако патникот излегол и застанал на крилото и носејќи ја својата торба, се обидел да скокне на пистата. Од екипажот реагирале и го задржале таму додека не пристигнала полицијата. Полицијата го идентифукувала како 57-годишен државјанин на Полска кој што живеел во Малага, а еден од патниците со својот телефон го снимил целиот инцидент и видеото подоцна го објавил на интернет. Мажот подоцна не бил уапсен, туку полицијата зела негови податоци, па сега шпанските медиуми пренесуваат дека го очекува висока парична казна.
| | веќе видена | слични
3 копии

Еден патник на лет на „Рајанер“ од Лондон до Малага го изгубил трпението откако авионот останал на пистата половина час пред патниците да можат да излезат од него, па на крајот решил работите да ги преземе во свои раце.Анонимниот патник бил снимен како излегува од вратата за итни случаи и си седи на крилото од авионот.Снимката најпрво се појави на социјални мрежи, а набрзо за овој случај почнаа да пишуваат и светските медиуми.Тој рекол дека сака да го напушти леталото на сопствена одговорност тврдејќи дека има напад на астма и дека итно му е потребен воздух. Откако поминал некое време на крилото од авионот, се вратил во леталото, си ги земал работите и излегол на регуларен начин.Кога конечно сите излегле, патникот морал да и ја објасни ситуацијата и на шпанската полиција.„Беше однесен на распит бидејќи ги прекршил правилата за безбедност, но тоа било брзо разрешено со шпанските власти“, се наведува во соопштението на „Рајанер“.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Нестрпливиот патник не сакал да чека да излезе од авионот, па решил да ја отвори вратата за излез во случај на опасност која што се наоѓа над крилата и од таму да го напушти авионот. Патник на авиокомпанијата "Ryanair" би можел да се соочи со голема казна откако, заморен од чекање да го напушти авионот, одлучил да го искористи излезот кој е наменет за во случај на опасност и притоа завршил на крилото на авионот. Авионот кој што летал на релација Лондон - Малага доцнел еден час, а откако се приземјил, на патниците не им било дозволено да излезат од авионот веднаш. Откако патникот излегол и застанал на крилото и носејќи ја својата торба, се обидел да скокне на пистата. Од екипажот реагирале и го задржале таму додека не пристигнала полицијата. Станува збор за 57-годишен државјанин на Полска кој што живеел во Малага, а еден од патниците со својот телефон го снимил целиот инцидент и видеото подоцна го објавил на интернет. Мажот подоцна не бил уапсен, туку полицијата зела негови податоци, па сега шпанските медиуми ...
| | веќе видена | слични

„Дами и господа, врзете ги појасите.“ За некои патници оваа реченица е повеќе од доволна да ги фати паника. Турбуленциите за време на лет не се пријатни за никого, а посебно не за оние кои се плашат од летање или имаат чувствителен желудник. Меѓутоа, треба да знаете дека сите делови на авионот не се тресат исто. „Најмалку тресење ќе почувствувате во средината на авионот“, објаснува професор Андреас Строхмаер од Универзитетот во Штутгарт. Авионот најмалку се тресе на местото каде крилата се спојуваат со трупот. Исто така, патниците сместени во средината на авионот најмалку ги чувствуваат промените на правецот на леталото. Спротивно на тоа, „најнемирен“ дел на авионот е опашката. Кога пилотот управува со кормило, патниците во задниот дел на авионот може да се почувствуваат како нешто да ги влече зад седиштата, а при турбуленција како да ги турка. Местата во опашката не се идеални ни при полетување. „Кога авионот се подига, тие назад имаат впечаток како да пропаѓаат во лифт“, вели Строхмаер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриено најбезбеното место за седење во авион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: