Шпанија во Скопје доаѓа со Иниеста, Рамос, Пике, Kоста, Мората...


Поранешниот светски и европски фудбалски првак Шпанија на квалификaцискиот меч за СП-2018 во Скопје, против Македонија на 11 јуни ќе пристигне со најсилниот состав. Во тимот на шпанскиот селектор Хулен Лопетеги се најдоа искусните Андрес Иниеста, Серхио Рамос, Жерар Пике, Диего Kоста... Шпанија е фаворит во групата Г и лидер по пет одиграни кола со 13 бода колку што има и Италија, но е лидер со подобра гол-разлика. Во првиот меч од квалификациите Шпанија ја совлада Македонија со 4-0. На список со 25 кандидати се наоѓаат: Давид Де Хеа (Манчестер јунајтед), Пепе Реина (Наполи), Kепа Аризабалага (Атлетик Билбао) – голмани, Жорди Алба (Барселона), Цезар Аспиликуета (Челси), Дани Kарвахал (Реал Мадрид), Игнасио Монреал (Арсенал), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Жерар Пике (Барселона), Начо Фернандез (Реал Мадрид) – одбрана, Серхи Роберто (Барселона), Иско Аларкон (Реал Мадрид), Серхио Бускетс (Барселона), Тијаго Алкантара (Баерн Минхен), Асиер Илјараменди (Реал Сосиедад), Андрес Иниеста (Барселона), Kоке (Атлетико ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сезоната во Ла Лига заврши со триумф на Реал, кој по пет години ја вратија титулата на „Сантијаго Бернабеу“. Веднаш по крајот на првенството порталот „Хо Сокер“, го објави идеалниот тим на сезоната. Интересно, според порталот кој низ бројни статистички параметри ја оценува играта на фудбалерите, во идеалниот тим има место за само двајца фудбалери на Реал, а меѓу нив не е Кристијано Роналдо. Во идеалниот тим на Ла Лига за сезоната 2016/2017 од шампионскиот тим на Реал има место само за Дани Карвахал (просечна оценка 7,2) и Тони Крос (просечна оценка 7,7). Интересно во офанзивниот дел, во кој има четворица фудбалери, тројца се од Барселона, а четвртиот е Антоан Гризман од Атлетико Мадрид. Идеален тим, Ла Лига: Голман: Пачеко (Алавес, просечна оценка 6,9) Одбрана: Карвахал (Реал, 7,2), Годин (Атлетико, 7,2), Алварез (Атлетик Билбао, 7,2), Фелипе Луис (Атлетико, 7,5) Среден ред: Иљараменди (Реал Сосиедад, 7,3), Крос (Реал, 7,7), Меси (Барселона, 8,5), Нејмар (Барселона, 8,5) Напад: Гризман (Атлетико, 7,4), Луис ...
| | веќе видена | слични

Порталот whoscored.com ја објави идеалната постава во шпанската Примера во која немаше место за ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо. Од шампионскиот тим на Кралскиот клуб во најдобрите 11 влегоа Дани Карвахал и Тони Крос додека во идеалната постава се најде напаѓачкото трио на Барселона, Лионел Меси, Луис Суарез и Нејмар. На голот е голманот на Алавес, Пачеко во дефанзивата се Карвахал, Годин (Атлетико Мадрид), Алварез (Атлетик Билбао) и Фелипе Луиз (Атлетико Мадрид). Во средниот ред Меси, Иљараменди (Реал Сосиедад), Крос и Нејмар и во нападот Антоан Гризман (Атлетико Мадрид) и Суарез.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако Реал Мадрид ја освои титулата шампион на Шпанија, сепак во идеалниот тим на сезоната “кралскиот клуб” има помалку фудбалери од Барселона и Атлетико Мадрид. Напаѓачкото трио на Барса “МСН” (Лео Меси, Луис Суарез и Нејмар), се најде на списокот, а во нападот е најдобриот стрелец на Атлетико Мадрид Антон Гризман, како и левиот бек Фелипе Луис и стоперот Диего Годин. Од шампионскиот тим тука се само Тони Крос и десниот бек Дани Карвахал. Еден претставник даде Атлетик Билбао – стоперот Јоел Алварез, како и играчот од средниот ред на Реал Сосиедад – Асиер Иљараменди и од Депортиво Алавес е голманот Фернандо Пачеко. Фудбалер број 1 е Неимар од Барса.
| | веќе видена | слични
6 копии

Фудбалерите на Реал по петгодишна пауза ја освоија титулата во шпанското првенство. На тронот Реал ја наследи Барселона која сезоната 2016/2017 ја заврши со три бода повеќе 93/90. Реал во последното коло гостуваше во Малага и забележа победа 2:0. Сите дилеми дека Малага може да направи сензација паднаа во вода кога Кристијано Роналдо по само 100 секунди игра го постигна првиот гол. Конечните 2:0 ги постави Бензема по десет кинути игра во второто полувреме. Во исто време Барселона со пресврт во последните 30 минути успеа да слави против Еибар 4:2. Гостите водеа со головите на Инуи, додека стрелци за Барселона беа Жунка со автогол, Суарез и два пати Меси. Атлетико против Атлетик Билбао го одигра својот последен меч на „Винсенте Калдерон“. Тимот на Чоло Симеоне славеше 3:1, а првите два гола ги постигна клупската легенда 33-годишниот Фернадо Торес. Вилијамс намали на 2:! во 71.минута, а конечниот резултат го постави Анхел Кореа. Атлетик Билбао остана без квалификациите во Лига Европа, бидејќи ривалот од Баскија ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Фудбалерите на Реал Мадрид ја освоија шампионската титула во Шпанија. „Кралскиот“ клуб не дозволи изненадување, и во натпреварот од последното 38.коло во Примера славеше победа на гостувањето кај Малага со 2-0. Уште во 2.минута Кристијано Роналдо го отвори резултатот, а по десет минути игра во вториот дел (55) Карим Бензема ги постави конечните 2-0. Така залудна беше победата на Барселона над Еибар со 4-2, бидејќи Реал ја сочува предноста од три бода во однос на големиот ривал. За Реал ова е 33-ти трофеј првак на Шпанија, а прв сезонава, но „кралевите“ ќе имаат можност да освојат уште еден, на 3 јуни кога во Кардиф против Јувентус ќе играат во финалето на Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид е нов шампион на Шпанија, кралскиот клуб не дозволи изненадување, славеше на гостувањето кај Малага и го завери големиот трофеј. Резултатот беше отворен по само две минути игра кога Кристијано Роналдо постигна гол за водство на Реал Мадрид од 1-0, Португалецот изби сам пред противничкиот голман и лесно го матираше. По десет минути игра во вториот дел, Карим Бензема реализира поставувајќи ги конечните 2-0 за Реал Мадрид. Барселона чекаше кикс на Реал Мадрид, но тоа не се случи, каталонскиот тим се врати од 2-0 негатива против Еибар и победи со 4-2. Со тоа Реал го прекина постот од пет сезони без шампионска круна во Шпанија. Кралевите последната ја освоија 2012 година, а оваа е вкупно 33-та за Реал.
| | веќе видена | слични

Официјално е – Реал Мадрид ја освои 33-тата титула, откако го совлада тимот на Малага. Кристијано Роналдо постигна гол уште во втората минута. Добрата игра на Малага не беше доволна за да се спротисвтави на тимот на Зинедин Зидан. Вториот гол го постигна Карим Бензема во 55-тата минута, со што веќе титулата беше сигурна. За Реал Мадрид оваа е 33-та титула во шпанската Ла Лига. Последен пат тие ја освоија титулата во 2012, предводени од тогашниот тренер на екипата, Жозе Мурињо.
| | веќе видена | слични
3 копии

По пет години пауза Реал Мадрид конечно стигна до трофејот во Примера лигата. Шпанската круна овој пат е за „кралевите“ откако во последното коло славеа со 0-2 на гостувањето против Малага. Сето тоа сосема доволно за да се зачува предноста од три бода на врвот во однос на второпласираната Барселона. За да не се остави ништо на случајноста се погрижи Кристијано Роналдо со погодокот уште во 2. минута од натпреварот за водство од 0-1. Конечно, победата ја запечати Бензема со голот во 55. минута. Овој триумф на Реал Мадрид, значеше и залудна победа на Барселона која пред своите навивачи со пресврт победи против Еибар со 4-2. Титулата „кралевите“ ја освоија со 93 бода, а Барселона заокружи на 90 бода сезонава, пред третопласираниот Атлетико Мадрид со 78 бода.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Реал Мадрид ја освоија титулата во Шпанија, прва по 2011 година, откако во последното коло од Примера славеа кај Малага со 2:0. На Реал за шампионскиот наслов му беше потребен и бод, а првенството го заврши со три бода повеќе од Барселона која на „Камп Ноу“ го совлада Еибар со 4:2. Раното водство на мадриѓаните уште во 2 минута преку Кристијано Роналдо имаше влијание и во Барселона. Реал победата ја потврди во 56 минута откако голманот на Малага, Камени го одбрани ударот на Рамос, но Карим Бензема постигна гол, иако од многу проблематична ситуација, бидејќи со топката играше и бекот на Реал Варан ој беше во офсајд. Во Барселона до 63 минута Еибар водеше со 2:0, а двата гола ги постигна на речиси идентичен начин, со лева нога во самиот агол Јапонецот Такаши Инуи во 7 и 61 минута. Во 63 минута гостите си постигнаа автогол преку Давид Хунка, а во 73 минута на 2:2 израмни Луис Суарез. Лионел Меси промаши пенал но во 75 минута вториот го реализираше за целосен пресврт кој го потврди во 90 минута. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 567 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанија во Скопје доаѓа со Иниеста, Рамос, Пике, Kоста, Мората...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: