Најмалку 40 загинати во бомбашки напад во Кабул

5 копии

Најмалку 40 лица загинаа во денешните самоубиствени напади врз авганистанската новинска агенција „Воис“ и блискиот културен центар „Табајан“ во главниот град на Авганистан, Кабул. Портпарол на Министерството за внатрешни работи Насрат Рахими изјави дека најмалку 40 лица се убиени и 30 се повредени, во најновиот во серијата напади во Авганистан насочени против медиуми. Нападот се случи за време на утринската панел-дискусија во културниот центар, при шпто најголем дел од присутните биле студенти. Очевидци соопштуваат дека во нападот е предвикана огромна штета во областа, населена претежно со шиитски муслимани. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, а портпаролот на талибанците преку Твитер негираше учество во терористичкиот напад.
| | веќе видена | слични

Џихадистичката групација Исламска држава (ИД) ја презема одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад извршен во четвртокот во авганистанската престолнина Кабул, во кој според последните податоци смртно настрадале 20 лица, а уште 30 други се ранети. Најмалку 20 луѓе се убиени во нападот на бомбаш самоубиец кој нападнал мобилен контролен пункт на полицијата. Во нападот се ранети и 30 лица, изјавил за агенцијата DPA, Насрат Рахими, портпарол на авганистанското министерство за внатрешни работи. Додал дека меѓу жртвите има и цивили и полицајци. Нападот се одиграл во станбена населба во близина на центарот на Кабул, а бомбашот се разнел кога се приближил до група полицајци кои спроведувале акција на откривање дорги и продажба на алкохол во кабулски кварт во близина на американската амбасада. Милитантите на Исламската држава ја преземаа одговорноста за нападот преку нивната новинска агенција Amaq, објави американскиот ресурс Site Intelligence Group, специјализирана за следење на активностите на ислимистичките и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Најмалку 11 лица загинаа, а 25 се повредени во самоубиствен напад во Кабул, насочен против полицајци кои учествувале во операција против шверцери на дрога и алкохол. Безбедносните сили веднаш пристигнаа на местото на експлозијата, која се случи во близина на Амбасадата на САД и други странски мисии. Претставник на безбедносните сили потврди дека експлозијата била предизвикана од самоубиствен напад, додека портпаролот на кабулската полиција Басир Муџахид изјави дека загинале најмалку петмина полицајци, а десетмина се повредени. - Кабулските полициски сили беа распоредени за да спречат евентуален протест поради зајакнатата контрола, кога бомбаш-самоубиец им пријде и го активираше неговиот појас со експлозив, изјави Муџахид. Локалните медиуми, повикувајќи се на полицајци кои се на местото на настанот, соопштија дека напаѓачот носел полициска или армиска униформа и имал пристап до местото каде се наоѓало обезбедувањето, кое вршело контрола за пронаоѓање шверцувана дрога и алкохол. Засега нема официјална потврда ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 11 луѓе се убиени а уште 25 други се ранети во експлозија предизвикана од бомбаш самоубиец во авганистанската престолнина Кабул во четвртокот навечер, пренесуваат агенциите. Меѓу ранетите се десет полицајци, а инцидентот се случил во близина на мобилен контролен пункт во станбена населба во близина на центарот на Кабул, изјавил портпаролот на градската полиција Базир Муџахид. Локалната телевизија ToloNews, повикувајќи се на очевидци, пренесува дека во нападот биле убиени најмалку десет луѓе. Бомбашот се разнел откако ѝ се приближил на групата полицајци кои спроведувале операција за откривање дрога и продажба на алкохол во кабулската населба во близина на амбасадата на САД. Претходно минатата година лица од мисијата на Европската унија и други организации беа обвинети за илегална продажба на алкохол што е забрането во Авганистан, а е дозволено само во ограничени количества за членовите на дипломатските мисии и на службеници на странски компании. Портпаролот на министерството за здравство Вагудила ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Најмалку 11 лица се убиени, а 25 се ранети во самоубиствен напад во главниот град на Авганистан – Кабул. Според портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Наџиб Даниш, бомбаш самоубиец активирал бомба откако се доближил до група припадници на службата за безбедност. Притоа се убиени петмина полицајци, кои во тој момент спроведувале акција против илегална продажба на дрога и алкохол на подрачјето на Кабул, во близина на американската амбасада. Полицијата соопшти дека напаѓачот носел полициска или воена униформа. Досега никој не презеде одговорност за нападот.
| | веќе видена | слични

Исламска држава презеде одговорност за самоубиствениот напад денеска во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти медиум на радикалната група Амак. Властите во Кабул соопштија дека напаѓачот активирал експлозив што го носел на себе во близина на припадници на силите за безбедност кои учествувале во операција против незаконска трговија со алкохол и дрога. Во нападот загинаа 11 луѓе и ранети се 25.
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку 11 лица загинаа денеска во самоубиствен бомбашки напад врз џамија во нигерискиот град Гамбор во близина на границата со Камерун. Нападот бил извршен за време на утринската молитва во џамијата. Покрај 11-те убиени верници, спасувачките екипи го нашле и телото на бомбашот. Се уште никој нема преземено одговорност за нападот, но се препоставува дека е дело на исламистичката група Боко Харам, која е активна во тој регион. Групата е препознатлива по самоубиствените напади врз цивилни цели полни со луѓе. Во своето новогодишно обраќање, нигерискиот претседател Мухамед Бухари изјави дека терористичката група во најголема мерка е поразена од страна на безбедносните сили.
| | веќе видена | слични

Напаѓач денеска убил 21 верник кои биле на црковна служба во јужниот дел на Нигерија. Претседателот на локалната заедница, Оси Олиса, објасни дека напаѓачот пукал и по луѓе на патот пред да избега. Ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот во нигериската сојузна држава Риверс, а властите се сомневаат дека за нападот е одговорна вооружена група која стои зад убиствата и киднапирањата во областа. Нападите со огнено оружје се чести во појасот на делтата Нигер, позната по производството на нафта, каде што различни екстремистички групи напаѓаат мултинационални компании барајќи им процент.
| | веќе видена | слични
2 копии

Непознат напаѓач убил 17 верници кои присуствувале на црковна служба во јужниот дел од Нигерија, изјавија официјални лица.Лидерот на локалната заедница, Оси Олиса, рече дека напаѓачот пукал и кон луѓе на улица, пред да избега.Ниту една група не презеде одговорност за нападот во нигериската сојузна држава Риверс, а официјалните лица се сомневаат дека зад нападот стои вооружена група која во таа област има извршено повеќе убиства и киднапирања.Нападите со огнено оружје се чести во областа на делтата на реката Нигер, позната по производството на нафта, каде што различни екстремистички групи напаѓаат мултинационални компании, барајќи процент од производство.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
7 копии

Напаѓачи убија 16 лица за време на новогодишната миса во црква во градот Омук во јужна Нигерија, соопшти полицијата. - Оваа група луѓе присуствувала на полноќната маса пред да бидат нападнати од заседа вчера во раните утрински часови, јави дописникот на Би-Би-Си, повикувајќи се на полицијата. Инцидентот, кој се случи во нигериската држава Реки, богата со нафта, е поврзан со зголемените тензии меѓу ривалските банди, се наведува во локалните извештаи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 212 | | | веќе видена

Имал само 21 година кога се оженил со Карлеуша.Душко Тошиќ станал популарен фудбалер со дваесет години. Тогаш и започнала во нагорна линија неговата кариера.Во ...
сите 177 | | | веќе видена

Во моментот додека се води дебата за Преспанскиот договор на пленарна седница во грчкиот Парламент, грчките медиуми цитираат делови од договорот. Дел од ...
сите 71 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 55 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 40 загинати во бомбашки напад во Кабул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: