Прванов за спорот со името: Одредени одредници – неприфатливи за Бугарија

Одредени географски одредници предложени во македонско-грчкиот спор за името може да бидат неприфатливи за Бугарија, изјави претседателот Георги Прванов при неговата денешна посета на Словенија „Ние ќе го поддржиме секој компромис за името на Македонија, но барањето име во географски аспект може да предизвика јавни тензии во Бугарија“, изјави Прванов на заедничката прес-конференција со неговиот бугарски колега Данило Тирк , пренесуваат бугарските медиуми. Смета дека таква реакција може да се јави пред се меѓу бугарските граѓани, но не и во институциите. „На пример она што го слушнав деновиве – компромисни имиња како Северна Македонија или Горна Македонија треба да се коментираат имајќи в предвид дека Пиринска Македонија, која е бугарска територија, исто така е дел од Северна или Горна Македонија. Што ќе рече популацијата на овој дел од Бугарија за ова?“, рече Прванов. „Но, да им дозволиме на нашите заеднички пријатели да најдат взаемно прифатливо име, а ние Бугарите ќе најдеме начин да ја изразиме нашата ...
| | веќе видена | слични

Скандалозна изјава на Прванов Бугарија ќе го поддржи секое компромисно име што ќе го договорат Скопје и Атина, но барањето име со географска одредница до извесен степен може да ја засегне и Бугарија и би можело да предизвика одредено граѓанско незадоволство, како што е на пример “Северна“ или “Горна“ Македонија. Таквите предлози не треба да се коментираат, со оглед на тоа што дел од “Северна“ и од “Горна Македонија“ е Пиринска Македонија, која се наоѓа на бугарска територија и би отворило прашање како во таков случај би се нарекувало населението во тој дел од Бугарија. Ова го посочи завчера бугарскиот претседател, Георги Прванов, по средбата со неговиот словенечки колега, Данило Тирк, по посетата во Љубљана. Сепак, Прванов најави дека прво ќе почека Скопје и во Атина да најдат заедничко прифатливо име, па потоа Бугарија ќе побара начин да ја изрази својата конструктивна позиција. Согласно познавачите, ваквата изјава на бугарскиот шеф на државата најверојатно се должи на разните информации кои се појавија во ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот претседател Прванов од Словенија предупреди дека барањето име со географска одредница би можело да ја засегне и Бугарија Додека официјална Грција инсистира на име со географска одредница за севкупна употреба, а на Македонија тоа не и одговара, раководството на Бугарија веќе се изјасни дека и тие не биле за такво решение. Претседателот Ѓорги Прванов по средбата со неговиот словенечки колега Данило Тирк во Љубљана рече дека Бугарија ќе го поддржела секое компромисно име што ќе го договореле Скопје и Атина, но предупреди дека барањето име со географска одредница до извесен степен би можело да ја засегне и Бугарија. Според него, тоа би можело да предизвика одредено граѓанско незадоволство, а за пример ги посочи имињата како „Северна“ и „Горна Македонија“. - Тие не треба да се коментираат, со оглед на тоа што дел од „Северна“ и од „Горна Македонија“ е Пиринска Македонија, која се наоѓа на бугарска територија и би се отворило прашање како во таков случај би се нарекувало населението во тој дел од ...
| | веќе видена | слични

Бугарија поддржува компромисно решение на грчко-македонскиот спор, но нивниот претседател Прванов од Љубљана порачува дека тоа може да предизвика незадоволство кај бугарските граѓани. Наспроти реакциите од граѓаните, според Прванов, институциите во Бугарија ќе бидат конструктивни. „Барањето име со географска одредница, може во некоја смисла, во некој степен да ја засегне Бугарија. На пример, она што се слуша последниве денови, имиња од типот Северна или Горна Македонија, треба да се коментираат зошто дел од Северна или Горна Македонија е и Пиринска Македонија која се наоѓа на бугарска територија. Оттука се поставува прашањето што би кажало населението во тој дел од Бугарија при отворање на едно такво прашање. Но, нека нашите пријатели во Атина и во Скопје го најдат решението а ние Бугарите ќе најдеме начин да ја изразиме својата конструктивна позиција“, вели претседателот на Бугарија, Георги Прванов. Прванов ја испрати оваа порака од Словенија, државата која е најголемиот македонски поддржувач во процесот ...
| | веќе видена | слични

Меѓу првите светски лидери кои на премиерот му ја честитал победата е првиот човек на грчката влада Папандреу. Во краткиот телефонски разговор Папандреу на Груевски му ја честитал победата и му посакал успешен четиригодишен мандат, брифираат извори во македонската дипломатија. Грчки извори дополнуваат дека разговорот бил како што доликува на двајца премиери на соседни и пријателски земји. Во разговорот воопшто не се спомнал спорот за името но начелно било договорено во првата прилика да дојде до нова средба меѓу двајцата премиери. Истовремено бугарскиот претседател Прванов од Словенија побара име кое нема да биде со географска одредница зашто тоа ќе предизвика граѓанско незадоволство во Бугарија. Според Прванов Софија ќе поддржи компромисно име, но тоа може да предизвика тензии и меѓу граѓаните во Бугарија, бидејќи име со географска одредница може да влијае на некој дел од нашата држава. За него имињата Северна или Горна Македонија можат да предизвикаат тензии затоа што во двете одредници ...
| | веќе видена | слични

Бугарија и Словенија сметаат дека местото на Македонија е во ЕУ и ги поддржуваат напорите на Скопје и на Атина за изнаоѓање конструктивно и обострано прифатливо решение за прашањето за името, истакнаа бугарскиот претседател Георги Прванов и неговиот словенечки колега Данило Тирк на вчерашната заедничка прес-конференција во Љубљана. - Без сомнение Македонија треба да има европска и евроатлантска перспектива и колку побрзо се реши прашањето за името толку побрзо ќе се и се отвори патот на земјата кон тие организации, изјави Прванов. Тој, како што пренесува агенцијата БТА, нагласи дека Бугарија ќе поддржи секое компромисно име што ќе го договорат Скопје и Атина, но предупреди дека „барањето име со географска одредница до извесен степен може да ја засегне и Бугарија би можело да предизвика одредено граѓанско незадоволство“. Како пример ги посочи имињата од типот „Северна“ и „Горна Македонија“. - Тие не треба да се коментираат со оглед на тоа што дел од „Северна“ и од „Горна Македонија“ е Пиринска ...
| | веќе видена | слични

Бугарија е против име со географска одредница. Бугарскиот претседател Ѓорги Прванов предупредува дека потенцијалните решенија за македонско - грчкиот спор содржат територијални претензии кон Бугарија и можат да предизвикаат незадоволство кај бугарскиот народ. - Мора да се земе предвид дека во Северна или Горна Македонија спаѓа и Пиринска Македонија, која е на бугарска територија. Се поставува прашањето како ќе се викаат граѓаните од тој дел на Бугарија? Ние ќе поддржиме компромисно име, но морам да предупредам дека тоа може да предизвика тензии и меѓу граѓаните во Бугарија, бидејќи име со географска одредница може да влијае на некој дел од нашата држава - изјавил Прванов за време на посетата на Словенија. Сепак Бугарија немало да се меша во изнаоѓањето решение, а отпосле ќе изнајде конструктивен начин да ја зачува својата позиција. За разлика од Прванов, словенечкиот претседател Данило Тирк смета дека Скопје и Атина нема потреба да бараат повеќе предлог решенија. Списокот со можни имиња дадени ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 392 | | | веќе видена

Оставката не е и не може да биде оправдување и амнестирање од направениот криминал, а Богоевски мора да сноси кривична одговорност за трговија на ...
сите 372 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 178 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори ...
сите 73 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 105 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прванов за спорот со името: Одредени одредници – неприфатливи за Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: