И руските цареви се потомци на Александар Македонски?!

Истражувачкиот труд под наслов „Роднинската врска меѓу руската царска династија Романови и династијата на Александар Велики од Македонија“, во изработка на Институтот за историја и археологија при Штипскиот државен универзитет, претставува обид за докажување на генетската врска меѓу Македонците и царската династија. Припадниците на царската династија Романови, која владеела со Русија од почетокот на 17 век до Октомвриската револуција во 1917 година, се потомци на античките Македонци. Оваа епохална теза се докажува во проектот под наслов „Роднинската врска меѓу руската царска династија Романови и династијата на Александар Велики од Македонија“. Автор на ова дело е Александар Донски од Институтот за историја и археологија (ИНИСА) на државниот штипски универзитет „Гоце Делчев“, кој досега се јавува како автор и на други дела поврзани со јазикот и наследството на античките Македонци. Оваа информација е потврдена на официјалниот сајт на Штипскиот универзитет, на кој пишува дека во овој истражувачки труд, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 204 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И руските цареви се потомци на Александар Македонски?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: