Девет години затвор за поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Девет години затвор за поранешниот хрватски премиер Иво Санадер Хрватската народна заедница (ХДЗ) и поранешниот лидер на таа партија Иво Санадер денеска се прогласени за виновни за извлекување пари од државните институции и фирми преку маркетиншката агенција Фими медиа. Хрватскиот суд денеска по ова обвинение го осуди поранешниот премиер на девет години затвор. Казната ќе биде намалена за времето што Санадер го минал во притвор во периодот од 10 декември 2010 до 10 декември 2011 година. Загребскиот жупаниски суд за виновни по истото обвинение ги прогласи и поранешниот благајник на ХДЗ Младен Баришиќ, кој во затвор треба да мине три години, потоа партиската благајничка Бранка Павошевиќ, која е осудена на 18 месеци затовр, сопственичката на Фими медиа Невенка Јурак, која доби две години затвор, како и поранешниот портпарол на Санадер Ратко Мачек, кој е осуден на една година условна казна. На Санадер ќе му биде одземена имотната корист со која се стеканал со казнени дела во износ од 15,2 милиони куни, ...
| | веќе видена | слични

Хрватската национална телевизија ХРТ емитуваше филм за Иво Санадер, насловен "И розевото е црно". Автор на филмот е Анка Билиќ Кесоровиќ. Тој е посветен на подемот и падот на поранешниот премиер Иво Санадер. За Санадер во филмот зборувале поранешни високи политичари во Хрватска и членовите на неговата партија - Хрватска демократска заедница (ХДЗ), меѓу кои и поранешниот премиер Јадранка Косор, поранешниот претседател Стјепан Месиќ, Владимир Шекс, Лука Бебиќ и други. Весникот посочува дека повеќето учесници во филмот кои некогаш му беа потчинети и се согласуваа на секој негов збор, но и новинари од голем број весници, веќе ги промениле своите ставови и зборуваат за темната страна на поранешниот премиер. (Крај)
| | веќе видена | слични

„Кој крадел нека одговара“ беа првичните реакции на дел од хрватските граѓани по изрекувањето на неправосилната пресуда на бившиот премиер Иво Санадер и неколкумина актери во аферата „Фими медија“, во која од државни фирми извлекувале пари за лична корист Хрватската јавност задоволно ја пречека пресудата за бившиот премиер Иво Санадер, кој неправосилно беше осуден на девет години затвор, и за уште неколкумина актери во аферата „Фими медија“. Хрватските граѓани сметаат дека со ова, државата, преку правосудството, докажува дека нема да се толерира никакво незаконско работење или богатење на товар на граѓаните. Покрај затворската казна, Санадер мора да врати дополнителни над 17 милиони куни, додека второсудениот Младен Баришиќ доби три години затвор, Бранка Павошевиќ година и пол затворска казна и Невенка Јурак 2 години. Истовремено, ХДЗ како партија е казнета со пет милиони куни, а ќе остане и без два милиона куни и 300 илјади евра, но ќе треба да доплатат уште 17 милиони куни, а „Фими медија“ се гасне и ...
| | веќе видена | слични

Хрватските медиуми се полни со анализи за тоа што значи пресудата 9 години затвор за Иво Санадер, поранешниот хрватски прмиер. Хрватската државна телевизија емитуваше дури и документарен филм за политичкиот подем и падот на Санадер. Аферата Фими медија која подолго време ја тресеше не само хрватската туку и целокупната балканска јавност, вчера доби епилот со пресудата на Санадер. Судењето на Санадер беше оквалификувано како судење на векот. Пресуда за едно мрачно време и клептомански режим Десничарската ХДЗ, партијата на Санадер, веднаш по пресудата оцени дека ова е пресуда за едно мрачно време и еден клептомански режим. Санадер немаше премногу слух за економијата, а имаше и малку познавања на таа тема отколку што мислеше, така што тоа е секогаш опасно, коментираат хрватските аналитичари. За поранешниот хрватски премиер зборуваше и неговата наследничка Јадранка Косор или како што ја нарекуваа „Каде Иво, таму и јас“. Таа од денешна перспектива ја истакнува апсолутистичката црта на неговата личност која не ...
| | веќе видена | слични

По речиси две години од почетокот на постапката пред загрепскиот Жупаниски суд, судскиот совет објави неправосилна пресуда во случајот „Фими-медија“ во кој Иво Санадер, ХДЗ и други обвинети се товарат за извлекување повеќе од 70 милиони куни од јавни компании. Сите обвинети се прогласени за виновни. Прогласени се виновни за здружување со цел извршување казниво дело и злоупотреба на положбата и овластувањата. Ускок најави жалба за висината на казната за Санадер и Мачек. Во пресудата стои дека Санадер во аферата „Фими-медија“ илегално се стекнал со 15.275.000 куни, додека ХДЗ се офајдил во 24.254.497 куни. Невенка Јурак, сопственичка на „Фими-медија“, за себе задржала околу 2,5 милиони куни. Нејзината фирма противправно се стекнала со 11 милиони куни. Иво Санадер е осуден на единствена затворска казна во времетраење од девет години. Во казната ќе му биде пресметано и времето поминато во истражниот затвор. Исто така, на Санадер и на членовите на неговото семејство ќе им биде одземен имотот стекнат со казниви ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и членовите на неговото семејство ќе останат без околу два милионa евра доколку пресудата стане правосилна, пишува „Слободна Далмација“. Блокираниот имот на Санадер се проценува на 3,2 милиони евра. Хрватското државно обвинителство планира да поднесе жалба, затоа што смета дека на некогашниот лидер на ХДЗ би требало да му се одземат околу три милиони евра. Весникот наведува дека од домот на Санадер се одземени уметничките дела, сликите и скулптурите, вредни намалку 833.360 евра, а исто така одземени се и делата што биле скриени кај Стјепан Фиолиќ, вредни најмалку 315.700 евра. Блокирани се и над 15 сметки на неговата сопруга, двете ќерки, како и сметките на родителите на сопругата. Дел од сметките биле во Хрватска, а дел во странство. Блокирани сметки: 38.544 евра во банката Рајфајзен во Загреб, на име Иво Санадер. 47.784 евра на жиро-сметка во Рајфајзен, на име Иво Санадер, Иво Шариќ и Мирјана Санадер. 93.470 евра на штеден депозит во банката Рајфајзен, на име Иво ...
| | веќе видена | слични

9 години затвор доби поранешниот хрватски премиер Иво Санадер за најголемата корупциска афера во Хрватска - Фими медија. Затворски и парични казни добија и негови поранешни соработници, како и партијата чиј лидер беше Санадер – Хрватската демократска заедница. Санадер ќе мора да врати и околу два милиона евра, пари кои ќе бидат одземени од неговите блокирани сметки, но и од сметките на членовите на семејството. Неговиот адвокат не е задоволен со пресудата и најави жалба. „Во овој случај требаше да се задоволат одредени стандарди во изведувањето докази против Санадер, но тоа не се случи. Пресудата се темели на еден целосно непроверен исказ, кој го демантираа други 60 сведоци“, изјави Чедо Продановиќ, адвокат на Санадер. На поранешна партија на Санадер, ХДЗ и е изречена парична казна од околу 700 илјади евра и и се одзема имот во вредност од над 3 милиони евра. Актуелниот претседател на партијата пресудата ја оцени како преседан во европската судска пракса. „Никогаш нема да прифатиме колективна одговорност. ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, денеска беше прогласен за виновен и неправосилно осуден на уште девет години затвор, во најголемиот процес за корупција некогаш одржан во оваа најмлада земја членка на Европската унија. Но, таа пресуда предизвикала многу помало внимание од фактот дека десно ориентираната и највлијателната опозициска ХДЗ (Хрватска демократска заедница), ја поделила судбината на својот лидер, кој на нејзино чело поминал 16 години. ХДЗ е казнета со пет милиони хрватски куни или 653 илјади евра и одземање на имотна корист стекната со кривично дело во износ од над три милиони евра. На Санадер, покрај пресудата од 10 години затвор изречена во ноември 2012-та година за корупција во случајот Хипо банка и Мол, денеска му е изречена пресуда од девет години затвор поради извлекување пари од државни инстутици и фирми преку маркетинг агенцијата Фими Медиа, по која е наречена и најголемата афера во хрватската политика. Доколку оваа пресуда се потврди, Санат со затворската казна ќе мора да врати ...
| | веќе видена | слични

Судот во Загреб го казни некогаш најмоќниот хрватски политичар, поранешниот премиер Иво Санадер, на 9 години затвор поради извлекување пари од државни институции и фирми преку маркетиншката агенција „Фими медија“. Доколку и Високиот суд ја потврди првостепената пресуда, Сандаер покрај робија, ќе мора да врати и околу 2 милиони евра што ги стекнал незаконски. Освен Санадер и обвинетиот Мачек, во постапката, и преостанатите 7-мина обвинети признале пред Ускок дека извлечените пари завршувале во приватни џепови и во црните фондови на ХДЗ. На Санадер ова му е втора пресуда за корупција. Тој и овој пат потврди дека е невина жртва на политички прогон. „Сето ова нема врска. Ова не го правел ни Сталин, како што работеше во истрагата Ускок“, рече поранешниот хравски премиер, Иво Санадер. „Сведоците не го потврдија основното тврдење дека Санадер присвојувал пари. Целата инкриминација се темели само врз сведоштвата на Младен Баришиќ“, истакна Чедо Продановиќ, адвокат на Санадер. ХДЗ на обвинувањата одговори дека ...
| | веќе видена | слични

Одиме понатаму, ќе ја обжалам пресудата. Ова била првата реакција на поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, откако беше осуден на 9 години затвор во случајот со извлекување државни пари преку маркетинг-агенцијата „Фими медиа“. Претседателката на Транспаренси интернешнал во Хрватска, Даворка Будимир смета дека пресудата за овој корупциски случај е силна порака до хрватското општество дека не смее да има корупција и дека казната може да им биде изречена и на оние што се на највисока државна функција. -Не ми е лесно и не ми е сеедно, но правната држава мора да функционира - изјавила пратеничката и поранешна членка на ХДЗ - Јадранка Косор. (Фото: ЕПА) Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ по повод пресудата изјавил дека никому не му посакува лошо, а судот е тој што треба да пресуди. Според судијката Ивана Шалиќ, оваа пресуда е порака дека политичката корупција е зло и дека злоупотребата на власта не се толерира и не се исплати. Претседателот на ХДЗ, Томислав Карамарко во обраќањето пред јавноста најавил ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 334 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 361 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 49 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук, обвини дека власта, и покрај ветувањата, сеуште нема најдено решение за рестартирање на ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девет години затвор за поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: