Ин Такси отсега и во Куманово и Гостивар

Ин Такси отсега ќе ги нуди своите услуги и во Куманово и Гостивар. Во Гостивар компанијата ќе биде препознатлива по името Беверли Хилс, додека во Куманово како Џокер Такси. Во двата града се распоредени околу 30-тина возила кои имаат Бренсис системи за следење, клима уред. Со оглед на квалитетот на возилата со коишто располага компанијата, намалено е емитувањето на штетни гасови. Досега свои подружници Ин такси има во Струмица, Тетово и Битола кои ги покрива со повеќе од 150 возила, а одличните резултати во работењето овозможија ширење на компанијата и во следните два града. Компанијата располага со повеќе од 200 луксузно опремени возила кои поставуваат нови стандарди во такси превозот во Македонија. Големата мрежа на подружници ја стави Ин такси за прва национална такси компанија.
| | веќе видена | слични

Измените во Законот за превоз во патниот сообраќај превидуваат заострување на санкции за сторителите на прекршоци, но вршењето дејност без лиценца се третира како кривично дело и предвидува трајно одземање на возилото со кое се врши превозот. Секторот за внатрешни работи од Охрид врши контроли на терен и ги открива дивите превозници, кои создаваат нелојална конкуренција на пазарот. - Секторот за внатрешни работи од Охрид заедно со подрачната единица на Министерството за транспорт и врски од Охрид во текот на изминатата 2012 година реализираа 30 вакви акции. Од почетокот на годинава овој момент се реализирани вкупно седум вакви акции во Охрид, и при тоа не е одземено ниту едно возило. Ваквите акции продолжуваат и во наредниот период, вели портпаролот на СВР Охрид, м-р Стефан Димоски. Претседателот на ЗЕЛС Коце Трајаноски пак, потсетува дека со новите измени во Законот за патен сообраќај, и општинските инспектори ќе можат да ги одземаат возилата на дивите превозници кои вршат такси-превоз без лиценци. - Ги ...
| | веќе видена | слични

Економската криза и сиромаштијата не се доволно важни фактори за македонскиот граѓанин да се насочи кон употреба на поевтиниот јавен превоз со автобус и со воз. Во периодот кога граѓаните од европскиот континент во големо мнозинство му се враќаат на колективниот јавен превоз во урбаните и руралните средини и при посета на друг град се одлучуваат за патување со воз, авион или автобус, во Македонија веќе трета година по ред најбрз раст достигнува користењето на такси превозот. Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година со овој вид транспорт се превезени 40.413.000 патници со 2.494 патнички автомобили. Во градскиот превоз со такси се транспортирани 38.257.000 лица, додека можноста за патување со такси помеѓу градови ја искористиле 2.156.000 индивидуи. Во 2012 година е забележан огромен пораст кај овој вид превоз за преку 11 милиони патници, што е најголем раст во споредба со статистичкиот преглед за кој било друг јавен превоз во земјава. Ваквите поразителни резултати доаѓаат по ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ин Такси отсега и во Куманово и Гостивар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: