Камерон се враќа од Африка поради скандалот со News of the World

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе ја скуси својата официјална посета на Африка поради скандалот околу британскиот весник News of the World, пишува во понеделникот Guardian. Посетата на Дејвид Камерон на Африка ќе трае два дена, иако претходно беше објавено дека работната посета на британскиот премиер ќе трае четири дена. Камерон ќе ја посети Јужна Африка, каде ќе биде презентирана идејата за африканските слободни трговски зони, а исто така ќе ја посети и Нигерија. Потоа Камерон се враќа во Велика Британија за лично да ја надгледува истрагата во случајот на прислушување познати личности од страна на новинарите на весникот News of the World. Првично, покрај посетите на Јужна Африка и Нигерија, Камерон требаше да ги посети и Руанда и Судан. Издавачката куќа News International (дел од медиумската корпорација News Corp) на американскиот медиумски магнат Руперт Мардок, се најде под жестоки критики во врска масовното прислушување познати личности за добивање сензационални стории. Како последица од скандалот, ...
| | веќе видена | слични

Скандалот околу Њуз корп се продлабочува Сe поголема драма се случува околу скандалот со прислушувањето во Велика Британија, во чиј центар се најде медиумскиот магнат Руперт Мардок. Вчера тој мораше да даде отчет пред посебна парламентарна комисија во Лондон, каде што беа сослушани и неговиот син Џејмс и поранешната директорка на Њуз интернешнал, Ребека Брукс. Уште поскандалозно е што завчера е пронајден мртов новинарот кој ја откри целата афера. Три недели по избивањето на аферата уапсена е миленичката на Мардок, Ребека Брукс, а истиот ден оставка поднесе шефот на полицијата Метрополитен од Лондон, Сер Пол Стивенсон. Во текот на истрагата за аферата која ја разбранува Велика Британија, а и остатокот од светот, се уапсени девет лица. Со ваквиот развој на настаните очигледно е дека и Руперт Мардок и неговиот син, кој е на чело на Њуз интернeшнал, мора да седнат на “жешкото“ столче пред истражниот судија. За вчера попладне беше закажано сослушувањето на Мардок, Џејмс и Брукс. Тие ќе се појават пред ...
| | веќе видена | слични

Тој изрази жалење за скандалот околу прислушувањето на мобилните телефони што го вршеле некои новинари на неделникот „Њуз оф д Ворлд“, на компанијата на Мардок „Њуз Интернешанл“, јави дописникот на МИА од Лондон. Според Мардок (80), тој дури пред две недели разбрал дека некои го прислушувале мобилниот телефон и на Мини Даулер, малолетничка која исчезна, а потоа беше пронајдена убиена, случај кој во 2002 година ја потресе британската јавност. - Бев шокиран во врска со она што се правело и длабоко жалам за тоа, изјави Мардок, согласувајќи се дека она што е направено е сосема погрешно и неприфатливо, како и дека главна цел на компанијата е да се откријат сите факти и оние кои погрешно работеле. Тој истакна дека е „извршено е насилство врз приватноста на луѓето, па затоа одлуката за затворање на 168 години стариот неделник не е комерцијална, или од некоја друга причина, туку затоа што бевме сите во компанијата засрамени со она што се правело во весникот. Весникот не е затворен затоа што со тоа се признава ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе се соочи со прашања во британскиот парламент за скандалот со прислушкување поради кој се затвори медиумот News of the world. Камерон ќе ја скрати посетата на Африка за да присуствува на парламентарната седница на која најверојатно ќе биде запрашан зошто ангажирал поранешен уредник на медиумот.
| | веќе видена | слични

Британскиот парламент денеска на вонредна седница ќе расправа за аферата со прислушување на концернот „Њус интернешенал.“ По вчерашното сведочење на Мардок и неговиот син, се очекува изјавата на премиерот Дејвид Камерон. Британскиот премиер Дејвид Камерон е под се‘ поголем притисок поради аферата со прислушување. Нему опозицијата му префрла дека имал многу тесни врски со Мардок и неговата медиумска империја. Камерон меѓу другото го именува за советник Енди Коулсон, поранешниот главен уредник на булеварскиот весник „Њус оф д ворлд“, кој неодамна беше затворен поради аферата. Мардок, сопственик на компанијата „Њус корпорејшн“, во чиј состав беше и згаснатиот британски таблоид „Њус оф д ворлд“, на сослушувањето вчера рече дека не бил упатен во случајот и дека одредени вработени во компанијата погрешно го информирале за скандалот со прислушкувањето. Осумдесетгодишниот Мардок појавувањето и сослушувањето пред комисијата на британскиот парламент го нарече најтешкиот ден во животот. Во текот на сослушувањето Мардок ...
| | веќе видена | слични

Ова е историско сослушување, на кое за првпат Руперт Мардок ќе биде испрашуван од парламентарци во повеќе од 40 години како сопственик на британски весници, иако тој се соочи со Комитетот од Горниот дом во Њујорк во 2007 година. Тој и неговиот син Џејмс, најверојатно, ќе бидат испрашани за тоа што знаеле околу прислушувањето на телефони во „Њус оф д’ворлд“ и дали парламентот и полицијата биле доведени во заблуда за неговото постоење. Исто така, голема е веројатноста дека тие ќе бидат испрашувани за наводните исплати на полицајци од страна на новинари на „Њус оф д’ворлд“ и неодамнешната изјава на Џејмс Мардок дека одобрил постигнување спогодба надвор од судот кога немал „комплетна слика“ за тоа што се случило во врска со прислушувањето. Џејмс Мардок, исто така, призна дека „Њус оф д’ворлд“ „се изјаснил пред парламентот без да поседува факти за тоа“. Некои парламентарци од Комитетот сакаат Мардокови да бидат испрашани под заклетва, како што тоа би го направиле во суд, и се очекува тие да донесат одлука за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на „Њуз корпорејшн” Руперт Мардок беше нападнат за време на сослушувањето во британскиот Парламент, кога еден маж му се приближи и врз него фрли чинија полна со пена за бричење, јавија британските медиуми. Сослушувањето на Мардок во врска со скандалот со прислушување од страна на неговиот весник „Њуз оф д ворлд” беше прекинато, откако демонстрантот Џони Марблс фрли пена за бричење врз медиумскиот магнат. Сопругата на Руперт Мардок, Венди, и неговиот син Џејмс веднаш скокнаа во одбрана на сопственикот на „Њуз корпорејшн”, додека група британски пратеници што го испрашуваа за скандалот што ја стресе неговата медиумска империја, збунето ја гледаа интервенцијата на обезбедувањето. - Лош милијардеру - извика напаѓачот, кој веднаш доби неколку удари од понежната половина на Мардок. Напаѓачот, кој се претстави како комичар и демонстрант, веднаш беше приведен од полициски службеник во просторијата каде се одржуваше сослушувањето. - Како што самиот господин Мардок вели, се плашам дека не можам да коментирам за ...
| | веќе видена | слични

Еден од најголемите медиумски тајкуни во светот Руперт Мардок изјави денеска дека неговото појавување пред Комисијата за култура, медиуми и спорт на британскиот Парламент е најпонижувачкиот ден во неговиот живот. Тој изрази жалење за скандалот околу прислушувањето на мобилните телефони што го вршеле некои новинари на неделникот „Њуз оф д Ворлд“, на компанијата на Мардок „Њуз Интернешанл“, јави дописникот на МИА од Лондон. Според Мардок (80), тој дури пред две недели разбрал дека некои го прислушувале мобилниот телефон и на Мини Даулер, малолетничка која исчезна, а потоа беше пронајдена убиена, случај кој во 2002 година ја потресе британската јавност. - Бев шокиран во врска со она што се правело и длабоко жалам за тоа, изјави Мардок, согласувајќи се дека она што е направено е сосема погрешно и неприфатливо, како и дека главна цел на компанијата е да се откријат сите факти и оние кои погрешно работеле. Тој истакна дека е „извршено е насилство врз приватноста на луѓето, па затоа одлуката за затворање на 168 ...
| | веќе видена | слични

Медиумскиот магнат Руперт Мардок пред комисијата во британскиот парламент изјави дека се срами поради скандалот со прислушкувањето и се извини за постапката. Непознато лице го нападна за време на сведочењето Мардок, сопственик на компанијата Њуз Корпорејшн во чиј состав беше и згаснатиот британски таблоид „Њуз оф д Ворлд“, на сослушувањето рече дека не бил упатен во случајот и дека одредени вработени во компанијата погрешно го информирале за скандалот со прислушкувањето. 80-годишниот Мардок рече дека денешното појавување и сослушувањето пред комисијата на британскиот парламент му е најтешкиот ден во животот. Тоа е и прво појавување на Мардок пред британскиот парламенто во неговата 40 годишна медиумска кариера во оваа земја. Во текот на сослушувањето Мардок во повеќе наврати беше прекинуван. Лабуристичкиот пратеник Том Вотсон му поставуваше остри прашања, на кои се обидуваше да одговори и неговиот син Џејмс, инаку претседател на компанијата која го издаваше таблоидот. „Сакам да нагласам дека ми е многу жал, ...
| | веќе видена | слични

Медискиот магнат Руперт Мардок денеска изјави на сослушувањето пред британскиот парламент дека му било срам кога на почетокот на годината дознал дека неговиот весник прислушкувал и објавил транскрипти на убиената британска тинејџерка и се извини за таа постапка. Мардок, сопственик на компанијата Њуз корпорејшн, во чиј состав беа спорниот британски таблоид „Њуз оф д ворлд“, кој во меѓувреме е згаснат, на сослушувањето пред британскиот парламент рече дека не е упатен во тој случај и дека одделни вработени во компанијата погрешно го информирале, пренесува Би-Би-Си. Руперт Мардок, кој има 80 години, рече дека денешното појавување и сослушување пред британскиот парламент за него претставува „најтежок ден во неговиот живот“. Тоа е прво појавување на Мардок во британскиот парламент во 40 години долгата медиумска кариера во Велика Британија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Извици, скандирања, наздравување од граѓаните кои беа собрани над Плоштадот пред британскиот Парламент откако стана јасно дека внатре беше одбиен договорот за ...
сите 196 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Камерон се враќа од Африка поради скандалот со News of the World

Од:
До кого (е-маил):
Порака: