Амди Рамковски: Не сум виновен

Второобвинетиот од случајот „Перо Наков“, братот на сопственикот на А1 Телевизија, Велија Рамковски, Амди, во својот исказ пред судскиот совет, тврди дека не е виновен за делата за кои се товари во обвинението, злосторничко здружување, перење пари и даночно затајување. Наводите во обвинителниот акт ги смета за произволни, недокажани и невистинити и истите ги отфрла. Амди Рамковски во својата одбрана тврди дека не е дел на никакво злосторничко здружување и дека со никој од обвинетите не заговарал или договарал било какво криминално поведение. Тој бил совесен стопанственик и никогаш немал намера да избегне плаќање на било какви давачки кон државата. Сите банкарски трансакции, Амди Рамковски тврди дека биле извршени во овластени банки и со одобрување од Народната банка, за кои постоеле документи. Свои искази пред судот имаа и Невин Бислим и Зоран Мицевски, а во тек е исказот и на Емел Рамковска.
| | веќе видена | слични

“Како група се собиравме само за Нова Година и 8ми март” - обвинетите во случајот “Пајажина” и денеска тврдеа дека не се злосторничко здружение. Управителот на “Хедис” и “Хедис маркетите” Жарко Стојановски тврдеше дека не знаел што потпишува, не ја знаел ни финансиската состојба на фирмите и им верувал на службите за сметководство и финансии кои му ги изготвувале фактурите и договорите за позајмици. Велија и Амди Рамковски и сами одлучија да му поставуваат прашања па на едно тој одговори дека како група се собирале само за празници. Сметководителка на сите фирми од “Пајажина” Славица Маринковска која речиси сите обвинети ја посочија како одговорна за плаќањата и сметките тврдеше дека не е виновна за никаков криминал. Не работела по налог на газдата Велија туку според законите и прописите. Во меѓувреме и Судскиот Совет ги разгледал записниците кои според адвокатите беа скандалозна потврда дека случајот е монтиран и однапред пресуден. Во нив не нашле ништо спорно. Утре пред судиите својата одбрана ќе ја даде ...
| | веќе видена | слични

Обвинетата во случајот „Пајажина“, Славица Маринковска, која дваесетина години работела како книговодител во фирмите сместени на Перо Наков, пред еден час ја презентираше својата одбрана пред Судскиот совет на Кривичниот суд. Таа иако пред истражниот судија бранеше со молчење, денеска реши да се брани со тврдењата дека е невина за делата за кои обвинителството ја товари. Маринковска беше спомената од повеќето обвинети кои досега дадоа исказ пред судот дека била задолжена за книговодството, а управителите имале потполна доверба во нејзината работа и немале ингеренции да се мешаат во финансиите. Таа изјави дека делумно го разбрала обвинителниот акт, во кој за неа имало непознати термини и формулации, кои очекува да ѝ се разјаснат од вештаците во процесот. Книговодителката, која се товари дека како член на наводната криминална група вршела злосторничко здружување истакна дека никогаш не работела по налог на првообвинетиот Велија Рамковски, а нејзе никој не ѝ предлагал ниту образложувал план за вршење кривични ...
| | веќе видена | слични

Во Кривичниот суд во Скопје продолжи сослушувањето на обвинетите од „Перо Наков“. Денеска изјава пред судот даваше поранешниот управител на „Хедис“ маркетите и „Хедис“ Жарко Стојановски. Тој кажа дека не е виновен за перење пари, даночно затајување, злоупотреба на службена положба, како и дека не е член на никакво злосторничко здружување, како што го терети обвинението. Тој пред судот изјави дека доколку некоја фирма од „Перо Наков“ имала финансиски проблеми тој дозволувал давање позајмици на таа фирма од неговата. Стојановски како основач на фирмата го посочи Велија Рамковски меѓутоа на прашање на судијата изјави дека него никогаш не го информирал за работата во фирмата. Стојановски тврдеше дека не им исплатувал пари во готовина на обвинетите Дарко Перушевски и Анета Кочишки. Според него платата на вработените им била префрлана на трансакциска сметка и не знаел за никакви списоци на вработени за исплата на плата во готовина. Пред судот исказ треба да дадат и сметководителката Славица Маринковска и ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 14 јули - Во Кривичниот суд во Скопје продолжи сослушувањето на 23-цата обвинети во случајот „Пајажина“. Претходните денови беа сослушани петмина од обвинетите кои се изјаснија за невини. Случајот „Пјажина“ денеска продолжи со одбраната на поранешниот управител на „Хедис маркетите“, и „Хедис“ ДО0, Жарко Стојановски. Тој потпишувал подготвени позајмици без да праша по чиј налог биле давани и доколку некоја фирма од ул. „перо Наков“ имала финансиски проблеми, тој дозволувал давање позајмици на таа фирма од неговата. Стојановски тврди дека немал никаква врска со финансиите во фирмата, оти сите фирми на „Перо Наков“ имале централно книговодство и тој има целосна доверба во Славица Маринковска којашто го водела книговодството. Иако бил директор на фирмата, Жарко Стојановски се изјасни дека тој не знаел кој давал налог за позајмиците, и не знае колку точно вработени имало во фирмата што тој ја раководел, бидејќи бројката работници постојано варирала. Денеска својата одбрана пред Судскиот совет на ...
| | веќе видена | слични

Во Скопскиот кривичен суд својата одбрана ја даде обвинетиот Жарко Стојановски управител на Хедис и Хедис Маркети. Не знаел што потпишува, не бил информиран за тековната состојба на фирмите, им верувал ан службите за сметководство и финансии. Слично како и останатите обвинети денеска се бранеше и Жарко Стојановски,управител на Хедис и Хедис Маркети, јави Прес24. Позајмиците и фактурите му ги изготвувало сметководството. Главно му ги носела обвинетата Славица Маринковска, која треба да даде исказ веднаш по него. На прашање на обвинетиот Амди Рамковски ,брат на Велија Рамковски, кога тие се собирале како организирана Група, Стојановски одоговори, дека се собирале само за 8 март и Нова Година. (Крај)
| | веќе видена | слични

Не знаел што потпишува, не бил информиран за тековната состојба на фирмите, им верувал ан службите за сметководство и финансии. Слично како и останатите обвинети денеска се бранеше и Жарко Стојановски,управител на Хедис и Хедис Маркети. Позајмиците и фактурите му ги изготвувало сметководството. Главно му ги носела обвинетата Славица Маринковска, која треба да даде исказ веднаш по него. На прашање на обвинетиот Амди Рамковски ,брат на Велија Рамковски, кога тие се собирале како организирана Група, Стојановски одоговри, дека се собирале само за 8 март и Нова Година.
| | веќе видена | слични

На денешното судско рочиште за случајот „Пајажина“, својата одбрана ја презентираше управителот на фирмите „Хедис ДООЕЛ Скопје“ и „Хедис маркети“, Жарко Стојановски. Тој во својот исказ пред судот појасни дека бил задолжен исклучително за комерцијата во фирмата, обуката на вработените и соработка со маркетите. Стојановски потенцираше дека точно е тоа дека потпишувал позајмици за фирми од Перо Наков кои имале финансиски проблеми, но рече дека немал ингеренции со финансиите за кои, според него била задолжена книговодителката Славица Маринковска. Управителот на „Хедис“ му предочи на судот дека не е точен податокот, за кој впрочем не видел ниту доказ дека во 2009 година префрлал пари на фирма предводена од обвинетиот Дарко Перушески и поранешната директорката на А1, Анета Кочишки во износ од 57 милиони денари, а негираше и дека имал контакти и примал налози од првообвинетиот Велија Рамковски. На прашањата на судот, Стојановски неколкупати потврди дека тој бил задолжен за комерцијата, а позајмиците биле ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ексдиректорката на А1, Анета Кочишки и четири други лица меѓу кои и долгогодишната сметководителка на сите фирми од „пајажината“ на „Перо Наков“, Славица Маринковска, се очекува денеска да ја дадат својата одбрана во судот. Четврти ден по ред обвинетите во случајот Пајажина се бранат во Скопскиот Кривичен Суд. Прв пред судиите проговори Велија Рамковски кој во понеделникот тврдеше дека не е виновен а на поголемиот број зделки и настани тврдеше дека не се сеќава. Се бранеа и неговиот брат Амди рамковски и ќерката Емел. Вчера во Скопска Единица зборуваше и поранешниот директор на А1, Дарко Перушевски кој тврдеше дека имал надлежности во делот на програмата и техниката, а не и во финансиското и сметководствено работење на телевизијата. Перушевски посочи дека во овој дел, главниот збор го имал сопственикот Рамковски. (Крај)
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на А1 Дарко Перушевски се расплака вчера во судницата при сведочењето во кое ги негираше сите точки од обвинението во случајот „Пајажина“ Перушевски забележа и на долгиот притвор и условите во истражниот затвор во Шутка. Како и претходните управители, и тој изјави дека не бил одговорен и немал увид во финансиите и во сметководството. За тоа, рече, задолжени биле обвинетите Славица Маринковска и Невин Рауф, со кои, според сведочењето, Рамковски директно се договарал. Перушевски во А1 бил одговорен само за програмската шема и, според кажаното во сведочењето, не перел пари, не затајувал данок и не бил дел од организирана криминална група. Судењето за „Пајажината“ на Рамковски продолжува и утре.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 358 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 398 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена

Арбитражниот суд во Вашингтон донесе пресуда по поднесената тужба против албанската Влада од страна италијанскиот бизнисмен Франческо Бекети, поранешен ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амди Рамковски: Не сум виновен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: