Хрвати го тужат бараат извинување од Боб Дилан

Хрвати го тужат бараат извинување од Боб Дилан Репрезентативниот совет на хрватската заедница и институции во Франција поднесе тужба во Париз против легендарниот американски кантавтор Боб Дилан заради „поттикнување на омраза“. Оваа хрватска организација не сака да му ги прости зборовите на Дилан изречени во американското изадние на „Ролингстоун“ во октомври 2012 година, при објавувањето на албумот „Tempest". Споредувајќи ја денешна Америка со Америка од времето на сецесионистичката војна, славниот музичар, како што пренесуваат француските медиуми, рекол дека во земјата и натаму владее опсесија со бојата на кожата. „Ако во вашите гени постои некој сопственик на робови или припадник на Кју Клус Клан, црнците тоа можат да го почувствуваат. Исто како што Евреите можат да ја почувствуваат нацистичката крв или пак Србите - хрватската крв“, рекол Дилан. Судот во Париз ја прифатил тужбата како основана, а генералниот секретар на хрватското здружение рекол дека од музичарот не се бара материјална отштета, туку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хрватските здруженија од САД се приклучуваат на критиките кои Хрватите од Франција ги упатија кон легендарниот американски пејач Боб Дилан.Француските Хрвати почнаа судски процес против Дилан, поради изјава која ја дал во 2012 година за списанието „Ролинг стоун“, во кое ги споредува Хрватите со американските расисти и нацистите.Дилан рекол дека Афроамериканците можат да почувствуваат кога белец е расист, исто како што Евреите можат да почувствуваат дека некој е нацист, а Србите можат да препознаат Хрват.- Многу сме разочарани од аналогијата на Дилан и споредбата на хрватскиот народ со нацистите и Кју кјукс кланот. Факт е дека Хрватите никогаш не биле агресори и расисти. Сите Хрвати, особено американските Хрвати, ја осудуваат оваа изјава и бараат итно извинување. Го повикуваме Дилан да седне со Хрватите и да научи повеќе за нашата историја и за фактите, изјави Пол Тонсетиќ Кундер, претседател на Националната федерација на американските Хрвати од Вашингтон.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 359 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрвати го тужат бараат извинување од Боб Дилан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: