И детските срца во притвор

Скршени детски души, невини очи кои бараат одговори каде е нивната мајка, каде е таткото - тоа се неизбришливи лузни што ги остава продолжувањето на притворот на дел од осомничените од случајот „А1“. Потскокнуваше од радост, дури од возбуда и одбиваше да јаде вчера седумгодишната ќерка на Емел Рамковска. Нејзината мајка, една од притворените во случајот „А1“, со одлука на истражниот судија останува во притвор уште 30 дена, но ќерка и вчера го очекуваше првото возвратно писмо од мајка си, откако таа уште пред Нова година „отиде некаде на пат и уште ја нема да се врати“. Но, седумгодишното девојче не знае дека писмото што ќе го добие и сама ќе го прочита, бидејќи годинава во прво одделение ги научила буквите, не го напишала мајка и, туку баба и Мазес Рамковска. Така ќе се постапи по совет на психолозите, бидејќи девојчето тажи и постојано прашува зошто мајка и не се враќа дома и зошто не одговара на нејзините писма. Иако покрај ќерката, во притвор се и сопругот на Мазес, Велија Рамковски, нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

„Ако барате некој германски министер, дојдете во Македонија“, истакна Хајко Мас, министер за надворешни работи на Германија. На овој начин министерот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И детските срца во притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: