Забраната за носење бурка стапи на сила во Белгија

2 копии

Забраната за носење на јавни места на традиционалната муслиманска облека за жените - бурка и никаб (шамија со отвор само за очите) од саботата 23-ти јули стапи на сила, објавија белгиските медиуми. За непочитување на забраната е предвидена казна затвор до седум дена и парична казна од 137,5 евра. Според податоците со кои оперираат белгиските медиум, бурка во Белгија постојано носат само околу 270 муслимански жени. Во април годинава, Долниот дом на федералниот парламент на Белгија по вторпат го изгласа законот со кој се забранува „јавното“ носење бурка и никаб, што беше потврдено и од Сенатот. Првично законот беше одобрен од Претставничкиот дом во април 2010-та година, меѓутоа, поради оставката на владата којашто минува низ голема политичка криза, официјалниот текст на законот не беше довршен а привремениот владин кабинет немаше овластувања повторно да го стави законот пред парламентарците. Главниот аргумент во полза на донесувањето на законот за забрана за носење никаб и бурка беше дека овој вид облека ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Белгија од завчера во сила стапи забраната за носење бурки на јавно место Законот со кој се забранува носењето бурки на јавно место предвидува казна од притвор до седум дена и парична казна од 137,50 евраза нејзино непочитување. Овој закон е донесен со образложение дека носењето облека со која целосно се покрива лицето може да претставува закана за јавната безбедност, јави МИА. Во Белгија живеат 270 жени што носат бурки. Белгија е втора земја во Европа, по Франција, во која е забрането носењето бурки.
| | веќе видена | слични

Во Белгија од викендов стапи во сила законот за забрана за носење бурки на јавно место, чие прекршување предвидува казна затвор до седум дена и парична казна од 137,50 евра. Овој закон е донесен со образложение дека носењето на облека со која целосно се покрива лицето може да претставува закана за јавната безбедност. Според статистиката, во Белгија живеат 270 жени кои носат бурки, а оваа земја стана втората во Европа, по Франција, во која е забрането носењето муслиманска женска облека која го покрива лицето и телото.
| | веќе видена | слични

Останато

Се приближува референдумот на кој Македонците треба да гласаат за новото име на државата. Значењето на нашата држава пораснало во последно време, бидејќи во ...
сите 160 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 162 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со Мешовитиот парламентарен комитет на Европската Унија и Република Македонија.На ...
сите 196 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забраната за носење бурка стапи на сила во Белгија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: