„Хуриет“: Изборите во Македонија поминаа во недемократска атмосфера

Еден од најтиражните турски весници „Хуриет“, на 13 мај на своите страница објави анализа за изборните и за постизборните случувања во Македонија, во која истакнува дека тие поминаа во недемократска атмосфера и дека опозицијата не ги прифаќа за легитимни. Меѓу другото, во весникот има разговор со Енес Ибрахим, генерален секретар на Партијата за движење на Турците во Македонија, која е дел од опозициската коалиција предводена од СДСМ. „Предвремените парламентарни и претседателските избори поминаа далеку од демократски услови. Но и покрај сите притисоци и закани, турскиот народ покажа цврстина. Јас бев избран за пратеник од 3. изборна единица. Веќе 15 години од формирањето на нашата партија се бориме да бидеме гласот на Турците во Македонија и да ги решаваме нивните проблеми. Коалицијата во која се наоѓа и Партијата за движење на Турците не го прифаќа изборниот процес и сите 34 пратеници нема да ги подигнат своите пратенички мандати’’ изјавува Ибрахим. Тој за „Хуриет“ истакнува дека и поизборите продолжуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Дневниот весник Хурријет(слобода), кој е еден од најчитаните и најпрестижните печатени медиуми во Турција, на 13 Мај во своите страници даде пошироко место за изборните и постизборните случувања во Р. Македонија. Во објавената вест се потенцира дека изборите поминаа во недемократска атмосфера и дека опозицијата не ги прифаќа за легитимни, се вели во соопштението на Партијата за движење на Турците во Р.Македонија. Притоа се пренесува разговорот со Енес Ибрахим, генералниот секретар на Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП), воедно и “пратеник„ од опозиционата коалиција предводена од СДСМ. “Предвремените парламентарни и претседателските избори поминаа далеку од демократски услови. Но и покрај сите притисоци и закани турскиот народ покажа цврстина. Јас бев избран за пратеник од 3. изборна единица. Веќе 15 години од оформувањето на нашата партија се бориме да бидеме гласот на турците во Р.Македонија и да ги решаваме нивните проблеми. Коалицијата која се наоѓа и Партијата за движење на Турците ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 233 | | | веќе видена

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме ...
сите 220 | | | веќе видена

Британската полиција вечерва соопшти дека ослободила еден од шестемина приведени под сомнеж за поврзаност со нападот во лондонското метро во петокот, без да ...
сите 209 | | | веќе видена

Центарот на ураганот Марија поминува на копно и тоа северно од Доминиканската Република а се очекува да ги зафати и островите Туркс, Саикос и Бахамите, рано во ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Хуриет“: Изборите во Македонија поминаа во недемократска атмосфера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: