В сабота хуманитарен концерт на детскиот хор „Ѕвончиња“, посветен на Тоше

3 копии

Детскиот хор „Ѕвончиња“, во сабота на 28 јануари во 19:00 ч. во Центарот за култура ќе одржи хуманитарен концерт, насловен „Пееме до ѕвездите“. Концертот е посветен на нашиот Тоше Проевски, а „Ѕвончињата“ ќе пеат песни од неговиот богат репертоар. Детскиот хор Ѕвончиња е формиран во 2006 год. од страна на вокалниот педагог и уметнички раководител, проф. Марина Коруновска. Во хорот членуваат деца од 3-16 годишна возраст и брои околу 40 членови. Единствен е во поширокиот регион на Македонија и во текот на своето постоење бележи завидни резултати. Настапува на сите поважни манифестации, прослави и хуманитарни концерти, кои се секогаш позитивно оценети од медиумите и публиката. Верувајќи во силата на музиката,верувајќи во ангелските детски гласови, како и огромната желба на децата што членуваат во хорот да пеат за Тоше, се дојде на идејата да се направи еден ваков концерт. На концертот гости ќе бидат вокалната група „Мелодиум“, групата „Калабалак“ и нивните пријатели. Средставата од концертот се наменети за ...
| | веќе видена | слични

Битолскиот хор „Ѕвончиња“ составен од деца на возраст од три до 16 години ќе одржат концерт посветен на Тоше Проески. Тие на својот репертоар ги имаат песните на славниот македонски пејач, а изведбата ќе биде нивна, но во оригинален аранжман. Концертот ќе се одржи во културниот центар во Битола на 28 јануари во 19 часот, а влезниците се по цена од 70 денари. Гости на детскиот хор „Ѕвончиња“ ќе бидат групите Калабалак и Мелодиум, кои заедно со дечињата ќе помогнат за посетителите да имаат одлична вечер. Сите средства собрани од концертот ќе бидат донирани во зоолошката градина во Битола за изградба на ново живеалиште на малото нилско коњче. Хорот „Ѕвончиња“ е формиран во 2006 година и во него членуваат околу 40 деца. Тие веќе имаат повеќе настапи во регионот и пошироко. Концертот ќе биде под наслов „Пееме до ѕвездите“. Еве како се прави концерт посветен на Тоше Проески. Браво Ѕвончиња. В.Н. | бркај работа
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на многу постудена воздушна маса која се спушта од северните гфеографски широчини и истата и понатаму ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 ...
сите 160 | | | веќе видена

Првите мечеви од осмина финалето на Лигата на шампионите во кои се среќаваат Манчестер Јунајтед - Пари Сен Жермен и Рома - Порто почнаа со оддавање почит на ...
сите 105 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 73 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 115 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

В сабота хуманитарен концерт на детскиот хор „Ѕвончиња“, посветен на Тоше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: