В сабота хуманитарен концерт на детскиот хор „Ѕвончиња“, посветен на Тоше

3 копии

Детскиот хор „Ѕвончиња“, во сабота на 28 јануари во 19:00 ч. во Центарот за култура ќе одржи хуманитарен концерт, насловен „Пееме до ѕвездите“. Концертот е посветен на нашиот Тоше Проевски, а „Ѕвончињата“ ќе пеат песни од неговиот богат репертоар. Детскиот хор Ѕвончиња е формиран во 2006 год. од страна на вокалниот педагог и уметнички раководител, проф. Марина Коруновска. Во хорот членуваат деца од 3-16 годишна возраст и брои околу 40 членови. Единствен е во поширокиот регион на Македонија и во текот на своето постоење бележи завидни резултати. Настапува на сите поважни манифестации, прослави и хуманитарни концерти, кои се секогаш позитивно оценети од медиумите и публиката. Верувајќи во силата на музиката,верувајќи во ангелските детски гласови, како и огромната желба на децата што членуваат во хорот да пеат за Тоше, се дојде на идејата да се направи еден ваков концерт. На концертот гости ќе бидат вокалната група „Мелодиум“, групата „Калабалак“ и нивните пријатели. Средставата од концертот се наменети за ...
| | веќе видена | слични

Битолскиот хор „Ѕвончиња“ составен од деца на возраст од три до 16 години ќе одржат концерт посветен на Тоше Проески. Тие на својот репертоар ги имаат песните на славниот македонски пејач, а изведбата ќе биде нивна, но во оригинален аранжман. Концертот ќе се одржи во културниот центар во Битола на 28 јануари во 19 часот, а влезниците се по цена од 70 денари. Гости на детскиот хор „Ѕвончиња“ ќе бидат групите Калабалак и Мелодиум, кои заедно со дечињата ќе помогнат за посетителите да имаат одлична вечер. Сите средства собрани од концертот ќе бидат донирани во зоолошката градина во Битола за изградба на ново живеалиште на малото нилско коњче. Хорот „Ѕвончиња“ е формиран во 2006 година и во него членуваат околу 40 деца. Тие веќе имаат повеќе настапи во регионот и пошироко. Концертот ќе биде под наслов „Пееме до ѕвездите“. Еве како се прави концерт посветен на Тоше Проески. Браво Ѕвончиња. В.Н. | бркај работа
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на прес – конференција уште еднаш ја појасни Спогодбата којашто на 17 јуни ја потпишаа Република ...
сите 75 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

В сабота хуманитарен концерт на детскиот хор „Ѕвончиња“, посветен на Тоше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: