Потребни се донации за бегалците

Поради зголемениот прилив на бегалци на граничните премини во Гевгелија и на Табановце, Хелсиншкиот комитет за човекови права повика на активирање со донации и ангажирање доброволци. Потребни се и облека, обувки и ќебиња. Еден од пунктовите за собирање донации е и Хелсиншкиот комитет на улица Наум Наумовски Борче бр. 83, во Скопје.
| | веќе видена | слични
3 копии

Хуманитарните организации од Македонија ги повикуваат граѓаните да донираат пред се топла облека (јакни, капи, чорапи, блузони) и чевли за бегалците која е многу потребна во овие врнежливи денови.
| | веќе видена | слични

Во врнежливите денови, на мигрантите најмногу им е потребна топла облека и обувки. Повеќе хуманитарни организации од Македонија апелираат граѓаните да донираат јакни, капи, чорапи и обувки за бегалците кои минуваат низ државата. Донациите граѓаните можат да ги однесат на повеќе места како магацинот на Легис, кој се наоѓа во Чаир на улица Цветан Димов 4. Магацинот ќе биде отворен од 10 до 20 часот. Донации можат да се носат и во просториите на Хелсиншкиот комитет кој се наоѓа во Дебар Маало на улица Наум Наумовски Борче 83 и е отворен од 9 до 17 часот преку неделата, а за викенд од 10 до 14 часот.
| | веќе видена | слични

Се поголем број на мигранти доаѓаат на нашите гранични премини во Гевгелија и на Табановце. Хелсиншкиот комитет за човекови права повика на активирање со донации и ангажирање доброволци. Потребни се и облека, обувки и ќебиња. Еден од пунктовите за собирање донации е и Хелсиншкиот комитет на улица Наум Наумовски Борче бр. 83, во Скопје.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 296 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 274 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац, кој почина во ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потребни се донации за бегалците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: