Храна за секого- студентска акција го зафати Загреб

Живееме во време кога некои луѓе едвај врзуваат крај со крај. Поради недостаток на парични средства, поради лични проблеми, многу од нив се наоѓаат на улица, во борба за опстанок. Така, бездомниците во Загреб неодамна пријатно се изненадија од идејата на неколку студенти кои оставија ќесиња со здрава храна покрај контејнерите. Тие на ќесеето напишале: „Сите сме некогаш гладни, уморни, беспомошни. Се надевам дека со оваа малку храна барем за момент ќе ви го направи денот поубав. Храната е чиста, со добар рок на траење“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Група студенти од Загреб започнаа хумана акција – собираат здрава храна за луѓето кои се без дом и кои живеат на работ на егзистенцијата. Покрај контејнерите во главниот хрватски град студентите оставаат кеси со храна со порака: „Сите сме понекогаш гладни, уморни и беспомошни. Се надевам дека ова малку храна ќе го разубави денот“.
| | веќе видена | слични

„Сите сме некогаш гладни, уморни, беспомошни. Се надевам дека со оваа малку храна барем за момент ќе ви го направи денот поубав. Храната е чиста, со добар рок на траење“ - била пораката напишана во торбите со здрава храна која ја собрале хуманите загрепски студенти за бездомниците. Желба на хуманите загрепски студенти е оваа акција да се прошири и поголем број на луѓе да учествуваат во истата и на секој бездомник барем еднаш во денот да му се обезбеди здрав оброк.
| | веќе видена | слични

Останато

За тоа што се случува во Грција и кои се шансите Договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент, за 1ТВ зборуваше новинарот Фиљос Стангос од Солун, кој е и ...
сите 103 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша горда е на својот сопруг Душко Тошиќ, односно на договорот кој ќе го потпише со кинескиот клуб Гуаџоу, за кој игра и сега, иако тоа подразбира ...
сите 157 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 131 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 209 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 260 | | | веќе видена

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна за секого- студентска акција го зафати Загреб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: