Ајакс и АЗ ќе играат нов натпревар

Од холандскaтa фудбалскa асоцијација соопштиле дека прекинатиот меч помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, од рамките на националниот Куп, повторно ќе биде одигран на 19. јануари, но овојпат пред празни трибини. На 21. декември, на првиот натпревар помеѓу овие два клуба се случи инцидент кога еден пиајн хулиган го нападна гостинскиот голман Алварадо. Потоа изеде ќотек од Алварадо, но судијата за неспортското однесување му додели црвен картон на нервозниот голман. Незадоволни од оваа одлука тренерот на АЗ ја повлече екипата од теренот. “Натпреварот ќе биде одигран целосно, односно сите 90 минути, бидејќи би било неразумно да се продолжува од 37. Минута, а освен тоа АЗ би требало да продолжи со фудбалер помалку по исклучувањето на Алварадо“ – стои меѓудругото во соопштението на холандската фудбалска асоцијација. Управата на Ајакс подоцна се извини за инцидентот, а тренерот Франк Де Бур изјави дека сосема ја разбирта реакцијата на гостинскиот тим. 19 годишниот несреќен хулиган доби забрана за посета на стадионот на Ајакс ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судот во Холандија го осуди 19-годишниот пијан навивачот на Ајакс кој во рамките на осминафиналето од Купот на Холандија го нападна голманот на АЗ Алкмар на шест месеци затвор. Хулиганот идентификуван како Весли ван В. следните шест месеци ќе ги помине во затвот, а по издржувањето на казната, во следните две години ќе мора да се пријавува во полиција пред секој натпревар на Ајакс и на репрезентацијата на Холандија. Хулиганот дополнително заработи и забрана за влез на натпреварите на Ајакс во следните 30 години. За потсетување, на 21 декември на Амстердам арената при водство од 1:0 на Ајакс, 19-годишен пијан хулиган влезе на терен во обид да го повреди гостинскиот голман. Голманот Алварадо беше поуспешен во овој дуел и го „нокаутира“ хулиганот кого мораше да го спасува обезбедувањето. На голманот му беше покажан црвен картон, мечот беше прекинат, а подоцна холандскиот сојуз ја поништи казната и донесе одлука натпреварот да се преигра следниот месец.
| | веќе видена | слични

Холандскиот суд го осуди 19-годишниот хулиган на Ајакс на шест месеци затворска казна за нападот на голманот на АЗ Алкмар, Естебан Алварадо, за време на 1/8-финалниот меч од националниот Куп. Освен што го извлече подебелиот крај во инцидентот со Алварадо, тој доби и 30 годишна забрана да ги следи во живо мечевите на неговиот омилен тим, а во следните две години ќе треба да се јавува во полиција во термините кога ќе играат Ајакс, АЗ Алкмар или холандската репрезентација. Прекинатиот меч ќе се преигра од почеток на 19 јануари пред празни трибини. Да потсетиме, Алварадо доби црвен картон за физичката пресметка со хулиганот, по што тренерот на АЗ го повлече целиот тим од теренот, а дуелот беше прекинат при водство на домаќинот Ајакс од 1-0 во 37. минута. Подоцна холандската фудбалска асоцијација му ја укина санкцијата на Алварадо.
| | веќе видена | слични

Хулиганот кој го нападна голманот на мечот Ајакс - АЗ Алкмар, заработи казна од шест месеци в затвор. Обвинителите бараа десет месеци, но изречена му беше шест месечна казна в затвор и две години забрана за посетување на натпревари во “Ередивајс“ Лигата и репрезентацијата на Холандија. Натпреварот кој беше прекинат, ќе се преигра на 19 јануар а црвениот картон на голманот од АЗ Алкмар, Естебан Алвадара е поништен. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Судот во Холандија му изрече казна од шест месеци затвор на хулиганот на Ајакс кој го нападна голманот на АЗ Алкмар. Хулиганот на Ајакс, кој го нападна голманот на АЗ Алкмар доби затворска казна од шест месеци. Покрај тоа што овој навивач доби ќотек од Алварадо, во наредните шест месеци ќе биде зад решетки, така одлучи судот во Холандија. Претходно тој доби забрана за посетување било каков фудбалски меч во земјата во трање од 30 години. Инаку, на овој меч хулиганот го нападна голманот Алварадо кој во обид да се одбрани го ишутира, а потоа од судијата доби црвен картон. Сепак, тамошната Фудбалска федерација веднаш потоа го поништи исклучувањето на голманот на АЗ Алкмар, а мечот ќе биде преигран пред празни трибини.
| | веќе видена | слични

Хулиганот, кој на 21. декември, влета на теренот на „Амстердам Арена“ и го прекина дуелот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, доби шест месечна затворска казна. Хулиганот, кој според холандскиот закон за приватност е идентификуван како Весли ван В. на куп натпреварот во 32-та минута влета на теренот во обид да го нападне голманот на АЗ Алкмар, Естебан Алварадо, но го извлече подебелиот крај. Поради инцидентот, Алварадо доби црвен картон, кој подоцна е поништен, а тренерот на Алкмар реши да ја повлече екипата од теренот, поради што Холандската федерација реши тој да се преигра на 19. јануари. Весли ван В. за кого обвинителот бараше 10 месечна затворска казна, претходно од Ајакс доби 30-годишна забрана за влез на стадионот во Амстердам. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Судот во Амстердам го осудил на 6 месеци затворска казна хулиганот кој го нападна голманот Алварадо на натпреварот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар. 19 годишниот хулиган, сега идентификуван како Весли ван В. е осуден за „обид за напад со предумисла“ ќе отслужи 4 месеци во затвор, а останатите два ќе му бидат условна казна следните две години. На пијаниот Весли на 21 декември животот очигледно му тргна по надолна линија. Откако мислеше да го нападне голманот Алварадо, прво си доби убав ќотек, а сега ќе заглави во затвор. Сеирот кој му го гледаше целиот свет му доаѓа како бонус. Како капак на се, забранет му е пристапот на натпреварите на Ајакс за следниве 30 години. Поради негова вина во 37. минута беше прекинат куп дуелот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, кој сега ќе се преигра од почеток на 19. јануари, но без публика. Во меѓувреме Ајакс е казнет со 10.000 евра од холандската фудбалска федерација, а на голманот Алварадо му е поништен црвениот картон кој го доби откако во самоодрбана го истепа пијаниот хулиган.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ајакс и АЗ ќе играат нов натпревар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: