Чавес заминува во Бразил да се лекува од рак

4 копии

Уго Чавес, претседателот на Венецуела ќе отпатува во Бразил на лекување од рак, информира извор од бразилската влада , пренесе Ројтерс. Истиот извор наведува дека Чавес треба да пристигне во бразилската болница „Сирио -Либанеш “ која е една од најпознатите болници во латинска Америка, за третмани за болни од рак. Од Каракас, се уште нема официјална потврда за оваа информација. Неодамнешното признание на Чавес дека боледува од рак ја шокираше Венецеуела и го отвори прашањето, дали Чавес ќе биде во состојба идната година повторно да се кандидира по 12 години на власт.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Венецуела, Уго Чавес денеска ќе се врати на Куба, каде ќе отпочне со новата фаза на лекување на ракот, која вклучува и хемотерапија. Тој неодамна се врати од Куба, каде на 20 јуни беше опериран од канцероген тумор. Чавес по операцијата им порача на своите приврзаници дека „ќе ја добие битката за животот“ и му се заблагодари на поранешниот кубански претседател Фидел Кастро, кој му помогнал во заздравувањето по операцијата. Чавес наведе дека побарал од претседателот на венецуелскиот Парламент дозвола за патување, во согласност со Уставот. Претходно беше соопштено дека Чавес ќе го продолжи лекувањето во Бразил односно во една болница во Сао Паоло.
| | веќе видена | слични

Венецуелскиот претседател Хуго Чавез вчера објави дека побарал од парламентот одобрување за да отпатува денеска во Куба и тука да продолжи лекувањето од рак кое опфаќа хемотерапија. „Барам одобрување за отсуство од сабота 16 јули, за да можам во Хавана да го продолжам лекувањето за целосно опоравување на здравјето“, изјави шефот на државата пред новинарите, читајќи го текстот од барањето до парламентот. „Ќе чекам одобрување од парламентот и ќе отпатувам за Хавана за да можам да ја почнам другата етапа од процесот на опоравување“, изјави Чавез, истакнувајќи дека другата етапа е хемотерапија. Според венецуелскиот Устав шефот на државата мора да побара одобрување од парламентот за отсуство подолго од пет дена. Чавез во средата првпат призна дека ќе мора да премине на хемотерапија, притоа негирајќи дека боледува од рак на дебелото црево или желудникот. На 56-годишниот венецуелски претседател му е отстранет канцероген тумор во карличната област на 20 јуни во Куба, каде што остана месец дена. Вчера извор од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Венецуелскиот претседател Хуго Чавес изјави дека планира да се врати во Куба за да го продолжи лекувањето од рак, пренесе Ројтерс. Враќањето покрена дополнителни грижи кај неговите следбеници за болеста на Чавес, затоа што може да значи уште поголема конфузија во управувањето и официјалната политика на земјата -членка на ОПЕК. Последните информации за здравствената состојба на Чавез доаѓаат помалку од две недели, откако 56-годишниот лидер се врати триумфално во Венецуела од Куба, каде што беше подложен на операција за отстранување на малигните тумори. Претходно опозоцијата во Венецуела упати критика дека неговото отсуство е „опасно за 29-милионската држава“. Во говорот од претседателската палата, Чавез прочита кратко писмо со барање до Конгресот да му дозволи да ја напушти Венецуела и да замине за Куба во саботата, за да го продолжи лекувањето, кое вклучува и хемотерапија. Сепак, тој не кажа колку време ќе отсуствува од земјата. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Венецуела Хуго Чавез кој е болен од рак, заминува на лечење во Бразил, изјавил извор близок на владата, што укажува дека социјалистичкиот челник и по операцијата на Куба се’уште се бори со болеста. Чавез ќе се лекува во болницата “Сирио Либанес“ во Сао Паоло, позната по лекување од рак, рекол изворот додавајќи дека не е познато кога би требало да биде хоспитализиран. Во Каракас службено не е потврдена веста. Долготрајното лечење заради кое Чавез мора ја отстапи претседателста должност би можело да ја дестабилизира извозничката на нафта Венецуела, бидејќи засега не се знае кој би бил негов наследник. Чавез пред неколку дена изјавил дека во лечењето ќе му биде потребна и хемотерапија и дека на Куба му бил изваден тумор со големина на безбол топче. Не рекол каде точно се наоѓа туморот, освен дека е опериран во пределот на карлицата.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чавес заминува во Бразил да се лекува од рак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: