Свет - Кинескиот дисидент Ху Џиа на слобода

Ху Џиа, еден од најпознатите кинески дисидент и кандидат за Нобелова награда за мир, вчера е пуштен на слобода откако три и пол години помина во затвор поради „субверзивни активности“, пренесува „Би-Би-Си“. - Добри сме и среќни. Потребен му е одмор. Ви благодарам на сите - се вели во кратката порака од неговата сопруга на социјалната мрежа „твитер“. Џиа е еден од клучните фигури во кинеската дисидентска заедница, кој се залагаше за поголема цивилна слобода, пред да биде затворен за време на Олимписките игри во 2008 година поради „обид за поткопување на државната власт“. Тој беше уапсен откако напиша неколку текстови и даде неколку интервјуа во странски медиуми, во кои отворено ја критикуваше состојбата со човековите права во Кина. Додека беше во затвор, беше номиниран за Нобеловата награда, но неа ја доби неговиот колега Љу Сјаобо. Но, затоа, пак, Џиа ја доби наградата „Сахаров“ – најголемо одликување за човекови права во ЕУ. И покрај пуштањето на слобода, кинеските активисти нагласуваат дека е можно Џиа ...
| | веќе видена | слични

Познатиот кинески дисидент Ху Џиа по ослободувањето од затвор најверојатно повторно политички ќе се ангажира, додавајќи оти ќе мора и да размисли за последиците по неговото семејство. - Секој мора да е лојален на својата совест. Семејството ми кажа да живеам нормален живот и дека не треба повторно да се судрам со режимот, бидејќи режимот е многу суров и го крши достоинството на своите граѓани, истакна Ху. Ху во неделата, по тригодишна затворска казна пуштен е на слобода. Тој беше уапсен пред Олимписките игри во Пекинг 2008 година поради „минирање на државната власт“. Тој постојано на својот блог објавуваше кршење на човековите права во Кина. На Ху најверојатно ќе му биде забрането политички да се ангажира уште една година, како и забрана да разговара со медиумите.
| | веќе видена | слични

Останато

Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот компромис за спорот за името, нивното влегување во ЕУ и во НАТО ќе биде блокирано за подолг ...
сите 274 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Кинескиот дисидент Ху Џиа на слобода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: