Собранието го ратификуваше договорот со Грција – За гласаа 69 пратеници, против немаше

За премиерот Заев со Договорот не само што добивме нов стратешки партнер во Грција туку го остваруваме и вековниот сон на нашите предци да бидеме признаени од сите како македонски народ кој зборува македонски јазик признаен од целиот свет. Повика на Договорот да му се даде шанса, за да можат граѓаните на референдум да се изјаснат за својата иднина. За опозициската партија договорот е штетен и капитулантски и власта го турка Собранието во кршење на процедурите. На седницата на која не присуствуваше опозицијата, Артан Груби од ДУИ праша: Како е можно НАТО, ЕУ. Германија, Франција САД и 80 проценти од граѓаните да посакуваат европска Македонија а само една политичка партија да е против. Кој е во право? Кратко време по ратификувањето на Договорот собранискиот спикер Талат Џафери го испрати Договорот до претседателот Иванов кој има рок од 7дена за да го потпише Указот. Ако шефот на државата стави вето Договорот повторно се враќа во собраниска процедура, но тогаш ќе мора да биде изгласан со апсолутно мнозинство ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Управниот одбор на невладината граѓанска организација од Хрватска Хрватско-македонската тангента реши да даде целосна поддршка на договорот за името меѓу Македонија и Грција. „Уверени сме дека со овој договор конечно е ставен крај на неизвесноста, сомневањето и негирањето во врска со идентитетот на македонскиот народ и македонскиот јазик, како и името на државата. Со овој договор народот си останува македонски народ, а јазикот што се зборува е македонски јазик. Заштитувајќи го своето достоинство и идентитет Македонија со договорот го отвори патот кон евроатланските интеграции и државата успеа да фати приклучок со „возот за иднина“. Согласни сме дека ниту еден „договор или спогодба“ не се и не можат да бидат идеални. Конкретно, договорот од Преспа е модерен компромис со кој несомнено се потврдува македонскиот идентитет, македонскиот јазик и македонското име во дискурсот на реалното и можното. Клучните детерминанти на македонскиот колективен идентитет не се загрозени, напротив и натаму ќе бидат препознаени ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Новиот Извршен одбор на НСДП на својата конститутивна седница, која ја одржа вчера(21.06.2018), даде целосна поддршка на постигнатиот договор помеѓу владите на Република Македонија и Република Грција за решевање на 27-годишниот спор за името и го усвои следниот став: По повеќе години изгубени во изолација, авторитарно владеење, нарушени односи со соседите, национал-романтичарски манипулации со чувствата на народот, популизам, позади кој се криеја лукративни и коруптивни интереси на политички елити, Македонија дојде до точка на пресвртница. Еден од најтешките проблеми со кои се соочувавме од осамостојувањето до денес, кој не држеше на маргините од демократските политички текови на Европа, со потписите на премиерите на Македонија и Грција се направи првиот чекор за негово надминување. Со потпишувањето на Спогодбата за решавање на проблемот со името, пред Македонија се отворија перспективи за воведување на цивилизациски и европски вредности во управувањето со државата. Решението е повеќе од билатерално, во себе ...
| | веќе видена | слични

Нова социјалдемократска партија (НСДП) вчера, конституирајќи го својот нов Извршен одбор, дала целосна поддршка на постигнатиот договор помеѓу владите на Македонија и Грција. „По повеќе години изгубени во изолација, авторитарно владеење, нарушени односи со соседите, национал-романтичарски манипулации со чувствата на народот, популизам, позади кој се криеја лукративни и коруптивни интереси на политички елити, Македонија дојде до точка на пресвртница. Еден од најтешките проблеми со кои се соочувавме од осамостојувањето до денес, кој не држеше на маргините од демократските политички текови на Европа, со потписите на премиерите на Македонија и Грција се направи првиот чекор за негово надминување. Со потпишувањето на Спогодбата за решавање на проблемот со името, пред Македонија се отворија перспективи за воведување на цивилизациски и европски вредности во управувањето со државата“, соопшти партијата од владината коалиција.
| | веќе видена | слични

Потписите на историскиот договор во Преспа го заштитија нашиот македонски идентитет за век и векови. Mакедонскиот јазик е потврден. Идентитетот наш македонски е зајакнат. По рафитикацијата на договорот во Собранието, следува организација на референдум, којшто ќе го организираме кон крајот на септември или почетокот на октомври. Конечниот глас за македонската иднина ќе го дадат граѓаните, на референдум.
| | веќе видена | слични

Пратениците со 69 гласа „за“ го ратификуваа договорот со Грција. На пленарната седница не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Зоран Заев побара од пратениците да гласаат за договорот со Грција за да му се даде шанса на решението, за кое ќе решат граѓаните на референдум. Непосредно пред гласањето, Заев од говорницата соопшти дека точката за давање покана за членство на Македонија во НАТО била ставена на дневниот ред на самитот на Алијансата што ќе се одржи во јули. „Пред три дена во Преспа потпишавме договор за крај на спорот кој донесе сериозни последици. Достоинствено и прифатливо решение за двете страни. Имаме договор со јасни обележја на македонското, на македонскиот јазик така како што ги разбираме ние, Македонците од македонската држава. Јазикот е нашата татковина, рече еднаш академик Блаже Коневски. Потписите на договорот го заштитија македонскиот идентитет за век и веков. Обезбедивме безбедна и сигурна иднина“, рече премиерот Зоран Заев на седницата на која се ратификуваше договорот со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Компромитираното СЈО е завршена работа, а првиот чекор треба да биде притвор за Катица Јанева и за сите други вмешани во овој криминален октопод. Исполнети се ...
сите 251 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието го ратификуваше договорот со Грција – За гласаа 69 пратеници, против немаше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: