Хрватската зоолошка е виновна за смртта на животните

Најголемата вина и одговорност за четирите починати елени и гнуа треба да ја понесат хрватскиот транспортер и управата на загрепската зоолошка градина, која дозволила животните да се пренесат во несоодветни услови Управата на нашата Зоолошка градина нема никаква вина, за оваа несреќа, изјави вчера директорот на оваа институција Дане Кузмановски. Официјалната причина за смртта на животните е топлотниот удар што го доживеале животните, поради слабиот доток на воздух во транспортните кафези, како и температурата од 40 степени затоа што не работела климатизацијата. Исто така, животните немале пристап до вода додека патувале. Згора на тоа, целиот пат го поминале со искривени глави, затоа што кафезите биле широки 72 сантиметри, а распонот на роговите на животните бил 75 сантиметри. На пат од Загреб до Скопје починале две гну антилопи, од вкупно три, како и два елени од вкупно шест. - Грешка направил и загрепскиот ветеринар, кој го проверува возилото пред да тргне на толку долг пат. Дел од вината за починатите ...
| | веќе видена | слични

Тужби за загрепската Зоолошка градина и за транспортерот на девет животни од кои четири по пат умреа, најави директорот на скопската Зоолошка градина Дане Кузмановски. Нашите ветеринари утврдиле дека трите антилопи гну и шесте елени аксис, кои на почетокот од месецов се донесоа од Хрватска, се превезувале речиси илјада километри во претесни дрвени сандаци и во приколка во која биле измерени 40 Целзиусови степени. За несоодветните сандаци, според директорот, вината е на хрватската ветеринарна служба која што дозволила животните да патуваат во нив, а за тоа што немале вентилација ниту вода за пиење виновен е транспортерот. При самиот прием на животните на граница, ветеринарен инспектор ја казнил хрватската фирма „Беро“ со 500 евра за несоодветниот транспорт. - Измерената должина на кафезите е 72 сантиметри, а распонот на роговите на едната антилопа беше 75 сантиметри, што значи дека животното цел пат го поминало со искривен врат. Исто така, во сандакот имаше само два отвора, значи немале доволен дотек на ...
| | веќе видена | слични

Два елени умреа во скопската зоолошка градинка, како резултат на несоодветниот транспорт од Загреб до Скопје. По двете гнуа, кои умреа уште по пат, елените пцовисале по пристигнувањето во Скопје. Ветеринарната обдукција, како што информираше вчера директорот на Зоолошката градина, Дане Кузмановски, утврдила дека животните пцовисале од топлотен удар и поради недостиг на воздух во тесните кафези. Деветте животни, од Загреб биле сместени во обичен камион, а не во специјално возило за такви намени, како што претходно било договорено со хрватски транспортер. Животните за елиот пат не добиле ниту вода, иако температурата во камионот била 40 степени Целзиусови. Останатите пет животни се добри и се сместени во кафези во скопската зоолошка градина. Зоолошката градина најави дека ќе поднесе тужба противпревозникот и загрепската зоолошка градина, поради тоа што го понудила овој транспорт како најсоодветен.
| | веќе видена | слични

Уште два елена се жртви на нехуманиот транспорт на животни од загрепската до скопската зоолошка градина. По двете гнуа, кои умреа во текот на патувањето, веднаш по пристигнувањето во Скопје, пцовисале и уште две од вкупно деветте животни што беа донација од загрепската ЗОО. Причината за смртта е топлотен удар предизвикан од недоволна циркулација на воздух во тесните кафези, потврдила ветеринарната обдукција. Директорот на Зоолошката градина, Дане Кузмановски, вчера ги презентираше резултатите, информирајќи дека животните патувале во кафези што биле потесни и од распонот на нивните рогови и за време на патувањето воопшто не им била дадена вода. Биле сместени во обичен камион, а не во специјализирано возило за транспорт на животни, како што било договорено со хрватскиот транспортер „Беро“ од Врбовци. Температурата во камионот била над 40 Целзиусови степени и вистинско чудо е што преживеале останатите животни. Тие се добри и сместени се во своите кафези во нашата ЗОО градина, информираше директорот Кузмановски. ...
| | веќе видена | слични

Зоолошката градина на Скопје ќе поднесе тужба против хрватската транспортерската фирма за непрофесионално пренесување на животни, од кое умреа два елена и две гинуа кои доаѓаа како поклон од Загреб. По извршениот увид на возилото од страна на ветеризнарната инспекциска служба на Македонија биле увидени низа неправилности. Неисправана вентилација предизвикала во кафезите животните да немаат проток на воздух, недостасувал и систем за вода од кои пијат животните. Но вината не е само кај транспортерите туку и кај Зоолошката градина на Загреб. Малите димензии на кафезите во кои биле пренесувани животните биле дополнителна околност за настаната смрт. По извршената обдукција, ветеринарите констатирале дека елените и гинуата умреле од топлотен бран. Скопската зоолошка градина вели дека не сака да се амнестира од одговорност, но во овој случај тие не се виновни. Тие само ги диктираат условите, а испраќачот одговара за исправноста на транспортот и здраствената состојба на животните. Шесте елени и трите гинуа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Зоолошката градина од Скопје, најави дека ќе поднесе тужба против Зоолошката градина во Загреб, како и против транспортната хрватска фирма „Беро“ што го организираше превозот на осум животни од кои четири починаа. Директорот Дане Кузмановски рече дека поради летните одмори не биле во можноста да реагираат веднаш за негрижата при транспортот. „Зоолошката градина од Скопје нема никаква одговорност за задушувањето на животните. Одговорноста е на ЗОО од Загреб, бидејќи тие го организираа превозот. Од обдукцијата што е направена врз нив дојдено е до заклучокот дека животните биле премногу мали за транспорт, но и се покажало дека условите биле несоодветни“, рече Кузмановски. Според информациите на директорот, елените и антилопите се превезувале во приколка во која немало ладење, каде температурата била 40 целзиусови степени, а немало ниту посебен простор за тие да можат да се напијат вода. Обдукцијата покажала дека четирите животни починале од топлотен удар. За транспортот на елените и антилопите ...
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватската зоолошка е виновна за смртта на животните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: