Распишан јавен повик за субвенции за граѓаните за набавка на велосипеди

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Со овој јавен повик, Градот Скопје на граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето на Јавниот повик, заклучно со 31.08.2018 година, ќе им надомести дел од трошоците направени при купување велосипед, односно адаптиран велосипед за лица со телесна инвалидност. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, како и 50% од вредноста на адаптираниот велосипед за лица со телесна инвалидност, но не повеќе од 90.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. Јавниот повик ќе биде реализиран по принципот „прв дојден, прв услужен“. Барателот треба да ги исполни следниве услови: - да е жител на Град Скопје (во општините: Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватска преку субвенции ќе ги поддржи граѓаните и компаниите кои ќе инвестираат во електрични возила. Државата има фонд од околу 3,3 милиони евра со кој ќе ги поддржи купувачите. Хрватските граѓани или компании кои ќе купат електрично возило може да очекуваат субвенции до 10.700 евра за електрични возила и до 5.400 за хибриди. Овие средства нема да може да надминат 40% од вредноста на автомобилот. Дополнително, субвенции може да добијат и купувачите на електрични скутери, мотори или квадрицикли. Максималната субвенција која може да ја добијат за овие возила е 2 .700 евра. Средствата се поделени во два речиси идентични фонда. Фондот за граѓаните ќе биде 1.63 милиони евра, а фондот за компании 1.75 милиони евра. Официјално граѓаните можат да аплицираат од 25 април. Секако потегот на хрватските власти е да се охрабрат граѓаните да купуваат возила кои помалку загадуваат. Овие возила иако се поскапи сепак не загадуваат. Хрватска заработува навистина многу од туризмот, па почиста околина за ова значи ...
| | веќе видена | слични

Општина Карпош соопшти денеска дека е пополнета квотата за доделување на субвенции за купување на велосипеди. – Со оглед на тоа што квотата за субвенционирање е пополнета, локалната самоуправа, заклучно од денеска нема да ги зема в предвид сите новопристигнати апликации – велат од Општината. Локалните власти додаваат дека доколку бидат обезбедени нови средства за субвенционирање на купувањето велосипеди, јавноста ќе биде на време информирана.
| | веќе видена | слични
12 копии

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек јавниот повик за надоместување на дел од трошоците за набавка на печки на пелети. Граѓаните што ќе купат печки на пелети заклучно со 21 мај 2018 година, ќе добијат дел од трошоците за набавка во висина од 70%, но не повеќе од 30.000 денари со вклучен персонален данок на доход по домаќинство. Овој повик ќе се реализира по принципот “прв дојден, прв услужен”.Градот Скопје го објави овој јавен повик за да се унапреди квалитетот на воздухот и да се намали загадувањето на воздухот, особено од партикуларните честички од затоплувањето на домовите што не се приклучени на централното греење. Предноста на користењето на пелетите е повеќекратна, и тоа: Поголема калориска моќност,; Минимално загадување на воздухот; Продуцирање на помала количина пепел; Се продаваат во рефус варијанта, во кеси од 15 кг, заради што набавката може да се одвива континуирано, по потреба; Не е потребен голем простор за складирање и чување. Повикот беше објавен на 5 април 2018 година и е ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Акцијата за субвенционирање при купувањето нови велосипеди што ја спроведе Општина Карпош е завршена поради исцрпување на паричните средства предвидени во општинскиот Буџет.– Со оглед на тоа што квотата за субвенционирање е пополнета, локалната самоуправа, заклучно од денеска нема да ги зема предвид сите новопристигнати апликации – соопштија од општинатаОттаму информираат и дека во случај да се предвидат нови средства за оваа намена, граѓаните ќе бидат навремено известени преку веб-страницата на Општината, Фејсбук профилот на Општина Карпош, како и преку пишаните медиуми.
| | веќе видена | слични

Субвенциите во Хрватска се потрошија за 30 часа Хрватската влада немаше избор и после само 30 часа го затвори повикот за субвенции за еко-возила. Толку голем интерес никој не очекуваше - сите 1,6 милиони евра „пламнаа“ за само еден ипол ден откако барање за нив поднесоа повеќе од илјада граѓани. Оние што поднеле барање можат да очекуваат субвенции до 40% од вредноста на електричниот автомобил што сакаат да го купат, но најмногу до 10.800 евра. За plug-in хибридите ќе се добие половина од таа сума, но само ако имаат емисија на CO₂ помала од 50 g/km. Субвенции можеа да се побараат и за електрични скутери, мотоцикли и квадрицикли (до 2.700 евра), како и за електрични велосипеди (до 675 евра). Во наредните недели се очекува уште една тура државни субвенции за еко-возила, наменета за правните лица - приватните компании и јавниот сектор. Во Хрватска во моментов функционираат околу 230 полначи за електричните возила. занимливости
| | веќе видена | слични

Aкцијата за субвенционирање при купувањето на нови велосипеди која ја спроведе Општина Карпош експресно е завршена, откако беше објавен повикот во јавноста за аплицирање на граѓаните. Оваа фаза на финансиска поддршка при купување нови велосипеди е окончана поради исцрпување на паричните средства предвидени во Буџетот, информираат од Општината. Со оглед на тоа што квотата за субвенционирање е пополнета, локалната самоуправа, од денеска нема да ги зема в предвид сите новопристигнати апликации. „Во случај да се предвидат нови средства за оваа намена, ќе бидете навремено известени преку веб- страната на Општината, социјалните мрежи и Фејсбук профилот на Општина Карпош, како и преку пишаните медиуми“, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Фото: Pexels Општина Карпош информира дека денеска заврши можноста за аплицирање за субвенции за купување нов велосипед. Квотата за субвенционирање е пополнета. Од Општината посочуваат дека во случај да се предвидат нови средства за оваа намена, граѓаните ќе бидат навремено информирани преку веб страната на Општината, социјалните мрежи и Фејсбук профилот на Општина Карпош, како и преку средствата за јавно информирање.
| | веќе видена | слични

Субвенционциите за купување на нови велосипеди која ја спроведе Општина Карпош е завршена оти потрошени се парите кои биле предвидени за тоа, соопшти Општината. – Со оглед на тоа што квотата за субвенционирање е пополнета, локалната самоуправа, заклучно од денеска нема да ги зема в предвид сите новопристигнати апликации – велат од Општината и додаваат дека дополнително ќе информираат доколку се предвидат нови средства за велосипеди.
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската унија воведе ново правило според кое кинеските производители на електрични велосипеди ќе мора да бидат регистрирани во некоја од земјите-членки на ЕУ доколку сакаат да продаваат на европскиот пазар. Потегот на ЕУ следува откако Брисел ја обвини Кина дека врши дампинг на ефтини електри во Европа, преку компании кои добиваат директна финансиска поддршка од кинескиот буџет. Здружението на европски производители на велосипеди ги обвини кинеските конкуренти дека честопати продаваат велосипеди по цени пониски дури и од трошоците за производство, а дека загубаат ја надоместуваат со помош на државни субвенции. Тајвански Џајант, еден од најголемите производители на велосипеди со фабрики во Кина, го отфрли обвинението. Извозот на кинески компании како Бетл Фушида, Аима и Тианџин пораснал за над 80 проценти, што предизвика аларм кај европските компании.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Распишан јавен повик за субвенции за граѓаните за набавка на велосипеди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: