Свет - Хрватска во потрага по телото на Антонија

Десетици полицајци, нуркачи и пожарникари во Хрватска од вчера трагаат по телото на младата Антонија Билиќ во реката Крка, откако осомничениот Драган Паравиња, кој беше уапсен завчера, призна дека ја убил 17-годишната девојка од Хрватска. Убиецот пред полицијата на Република Српска призна дека Антонија ја качил како автостоперка во својот камион на 7 јуни во Хрватска, по што ја задавил и ја фрлил во реката Крка. По убиството избегал во Република Српска, каде што беше фатен пред три дена. По него беше организирана голема потера врз основа на фоторобот, по што и беше откриен неговиот идентитет. Се работи за лице на 43 години, со две државјанства, српско и хрватско, и со големо криминално минато во Србија, Босна и Херцеговина и во Германија, но секогаш казните ги избегнувал со плаќање кауција и со бегство потоа. По него се распишани и две потерници за силување во Босна и во Србија. Сега се истражува и неговото учество во војната во Босна. Хрватското државјанство го добил врз основа на раѓањето на неговиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хрватска денеска побара од Босна и Херцеговина (БиХ) да и го испорача Драган Паравиња, кој се сомничи дека ја убил 17-годишната Антонија Билиќ, со цел да го сокрие обидот за силување. „Министерството за правосудство изутрината упати молба за екстрадиција до босанските власти, со сета потребна документација“, изјави за Хина портпаролот на Министерството Весна Довраниќ. Покрај обвинението за убиство и силување на Билиќ, против Паравиња во Хрватска е покренато обвинение и за обид за силување, сторен претходната година. Барање за екстрадиција на Паравиња најавија и српските власти, кои веќе го имаат осудено во отсуство на четири и пол години затвор, поради силување и обид за силување. Србија сепак е подготвена да го почитува правилото на потешко казнено дело. Паравиња и во БиХ се сомничи за силување, а постои сомневање и дека е поврзан со исчезнување на малолетна девојка во Словенија. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Загреб, 30 јуни – Потрагата по Антонија Билиќ, младата девојка која исчезна во Хрватска, а за која осомничениот Драган Паравиња тврди дека ја убил и ја фрлил во Крка. Денеска продолжува. Портпаролот на полицијата, Крунослав Боровец, за „Индекс“, потврдува дека со детална анализа на тахографот од камионот што го возел Паравиња, тој го запрел возилото на мостот над Крка. Паравиња, на властите во Република Српска им рекол дека ја фрлил девојката од тој мост, а Крка на тоа место ја сечат три моста. Во денешната потрага ќе бидат вклучени сите расположливи сили, на кои им помагаат и нуркачите од словенија со специјален сонар. Повеќето од 160 луѓе кои денеска ќе ја бараат Антонија се полицајци, додека 30 се нуркачи. Полицијата детално ги прегледува и снимките од беспилотните летала, кои можат да доведат до Антонија. Паравиња, се уште се наоѓа во притвор во Босна и Херцеговина, а Србија најавува дека во понеделник ќе побара негово испорачување, додека Хрватска своето барање се уште не го пратила. МИнистерството за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заради сомневање дека постапката од пред неколку години за екстрадиција на Драган Паравиња од Словенија во Србија била незаконски одолговлекувана, словенскиот министер за правда Алеш Залар ќе мора да даде објаснување пред владината антикорупциска комисија Паравиња, кој е обвинет за силување и убиство на 17-годишната Антонија Билиќ во Босна и Херцеговина, работел во словенија како шофер од 2007 до 2009 година. Тој два пати бил апсен врз основа на меѓународната потерница која против него ја издала Србија, но секој пат бил ослободуван со кауција, а Словенија, во која побарал и азил, Паравиња ја напуштил во февруари 2009 година. Залар сега тврди дека тој лично го потпишал решението за екстрадиција на сега обвинетиот манијак и убиец на 22 јануари 2009 година и веднаш за тоа ги известил Интерпол и судот во Крањ. Судот, кој претходно го ослободил Паравиња со кауција и тогаш не наредил негово приведување, туку само редовно да се јавува во полиција. Паравиња, наместо тоа, ја напуштил Словенија. Министерот Залар ...
| | веќе видена | слични

Во потрагата се вклучени хрватско извидувачко беспилотно летало, како и словенечки војници со сонар Во водите на Крка с` уште се трага по телото на Антонија Билиќ, спротивно на вчерашните шпекулации во српски и во хрватски медиуми (а кои ги пренесе и „Дневник“), дека се пронајдени останките од 17-годишната девојка од Дрниш. Загрепскиот весник „Јутарњи лист“ објави дека хрватската полиција, со помош од кучиња-душкала, извидувачки летала и специјализиран воен тим од Словенија со модерна опрема, вчера темелно го пребарала теренот од местото Оклај до Кистањ покрај Крка и во 15 часот, поради премореност, ја прекинале акцијата за пронаоѓање на телото на Антонија. Во акцијата вчера биле вклучени околу 140 лица. Потрагата треба да продолжи денеска изутрина. Беспилотно летало „скајларк“ на хрватската војска со вградени камера со висока резолуција и инфрацрврен сензор надлетувало подрачје од 35 километри покрај Крка, но не е забележано ништо невообичаено. Попусти биле и напорите на словенечките војници од 430. ...
| | веќе видена | слични

Денешната потрагаза телото на исчезнатата Антониај Билиќ е прекината во попладневните часови, аќе продожи утре. Во денешнатапотрага учествуваа и припадници на војската на Словенија, кои донесоаспецијален сонар. На трагачите имсе приклучија и хрватски војници, кои со беспилотни летала снимаа целиот тек нареката Крка. Поголемиот дел одучесниците во потрагата почнаа да ги напуштаат пределите, во кои се претпоставувадека може да се наоѓа телото на девојката. И кои споредсосптвеното признание ги наведе и убиецот Драган Паравиња. Откако ја удавили ја фрлил во реката. Семејството надевојката и понатаму не верува во неговите изјави и бара негова екстрадиција воХрватска. Премиерката на Хрватска Јадранка Косор изјавидека минситерството за прдвда и за МВР прават се Драган Паравиња Ќда се изведепред лицето на правдата во Хрватска што поскоро“. Истрагата противПаравиња, осомничен за два обида за силување и за убиство на Антонија Билиќ, ќего води општинскиот суд во Шибеник,одлучи Врховниот суд. /
| | веќе видена | слични

Шибеник, 28 јуни – Од утрово продолжи потрагата по исчезнатата Антонија Билиќ, по течението на реката Крка и околните езера, а на помош стигнаа нуркалчи од Словенија. Во потрагата учествуваат ист број лица како и вчера, повеќе од 110 припадници на Интервентната единица на полицијата, нуркачи, и пожарникари. Според описот кој го дал осомничениот Драган Паравиња, местото каде го фрлил телото е многу непристапно. Семејството на Антонија се уште не верува во изјавите на осомничениот и бараат тој да биде ставен не поолиграф. Во потрагата по Антонија се вклучени и две беспилотни летала, од Словенија учествуваат осум војници кои со сонар ги пребаруваат водите на реката и езерата. На Драган Паравиња за осум дена ќе му се суди во Босна и Херцеговина, каде има издадено потерница по него за силување во 2002 година. И Србија има издадено потерница за истито човек под обвинение дека извршил силување и неколку обиди за силување. /
| | веќе видена | слични

Босанске „Независне новине“ го објавуваат целиот исказ пред полицијата на Драган Паравиња кој, според сопственото признание, ја убил 17-годишната Антонија Билиќ која исчезна на 7 јули и по чие тело од вчера се трага низ реката Крка. Паравиња рекол дека на 7 јули со својот камион бил во Сплит и во Солин, каде истоварил градежен материјал, а потоа тргнал кон Загреб. На крстосницата кај Дрниш, родното место на Антонија Билиќ, тој забележал, како што изјавил, убава девојка во маица и фармерки како стопира во правецот кон Сплит. Тој преку прозорецот од камионот ја прашал дали би сакала да оди за Загреб. Антонија одмавнала со главната, по што тој го свртел камионот кон Сплит, а девојката се качила во кабината. По извесно време тој „и се нафрлал“ , но таа го отфрлала, а потоа, кога тој станал поупорен и се префрлил до неа на нејзиното седиште, таа нервозно се противела и „му пцуела српска мајка“. Паравиња изјавил пред истражителите дека тогаш ги загубил нервите и ја задавил девојката. „Не ме интересираа нејзините ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Хрватска во потрага по телото на Антонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: