Хрватска очекува проект од областа на туризмот со вредност од 1,5 милијарди евра

Се очекува годинава да се отпочне со работа во јужниот град Шибеник. Во другите бизнис-вести: Еврозоната одобри помош за Кипар и за Грција; Бугарија избегнува финансиска криза. Нов проект во Шибеник ќе вклучува хотели, вили, марина и друго. [kroatien-online] Швајцарската компанија „ТФИ холдинг“ ќе инвестира 1,5 милијарди евра во голем туристички проект во градот Шибеник, во јужниот дел на Хрватска . Изградбата на проектот ќе вклучува хотели, вили, марина, медицински услуги и градинки, а се очекува да започне до крајот на годинава. Официјалните претставници на Еврозоната се согласија да ја пуштат следната транша помош за Грција , во вредност од 1 милијарда евра. Договорот следеше откако владата во Атина исполни шест услови поставени од меѓународните кредитори. Еврозоната, исто така, ја одобри исплатата на 600 милиони евра за Кипар . „Бехтел“ и неговиот партнер во заедничкото вложување, „Енка“, ќе изградат автопат во должина од 60 километри што ќе ги поврзе Косово и Македонија . Ова ќе биде вториот автопат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска очекува проект од областа на туризмот со вредност од 1,5 милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: