Хрватска: Молзат магариња и добро живеат од тоа!

Хрватска: Молзат магариња и добро живеат од тоа! На семејното земјиште во Шестановац, Хрватска, младиот фармиер АндријаРибичиќ одгледува големо стадо магариња од кое тој и неговото семејство живеатдобро. „Вомоментот јас и мајка ми молземе десет магарици. Секоја дава по три литри млекодневно. Еден литар чини 200 куни, иако некаде се продава и по 700 куни. Јасимам големо стадо и затоа сум во можност да понудам пониска цена“, вели Андирјаза хрватските медиуми. „Заработкатаод магарешкото млеко е солидна“, додава тој Спореднего, важно е млекото да се искористи во рок од еден час, но потоа е потребнода се замрзне за да се зачуваат неговите исклучителни својства. Магарешкотомлеко, според сите научни истражувања, е најслично со мајчиното млеко.Искучително е лековито, а се користи во прехрамбени, но и во козметички цели. Андријапокрај стадото од 75 магариња, одгледува и автохтоно далматинско говедо, засебе вели дека е поборник за природноодгледување. Неговитемагариња живеат на подрачје од околу 10 километри. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

„Ако барате некој германски министер, дојдете во Македонија“, истакна Хајко Мас, министер за надворешни работи на Германија. На овој начин министерот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска: Молзат магариња и добро живеат од тоа!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: