Балканските земји преземаат мерки на претпазливост против ширењето на еболата

Експертите предупредуваат дека еболата е голема закана за регионот и дека терористите може да ја користат како оружје. На македонскиот аеродром „Александар Велики“ има простории за карантин за патници изложени на ебола и на други заразни болести. [АФП] Здравствените и аеродромските власти на Балканот преземаат мерки за спречување на ширењето на вирусот ебола од Африка, каде што тој одзеде над 1.000 животи. Аеродромите во Скопје, Белград, Сараево и во Загреб подготвија планови за карантин за патници што потенцијално биле изложени на смртоносниот вирус. Аеродромот во Скопје има засебна просторија за карантин што е секогаш достапна, како и други соодветни големи простории што може по потреба да се стават во функција. „Имајќи предвид дека филтрирањето или прегледувањето на пациентите започнува на првото место на поаѓање, како и на првата точка на пристигнување, скопскиот аеродром нема директна врска со ниедна локација во Западна Африка каде што се појави вирусот. Сепак, заради претпазливост, важно е да се ...
| | веќе видена | слични

Заседава Кризниот штаб на Министерството за здравство на Хрватска поради соменавање дека во Австрија се појави првиот случај на смртоносната Ебола.По средбата, членови на Кризниот штаб, ќе ја информираат јавноста. Во Австрија, веќе беа откриени два сомнителни случаи на болест ебола. Пациенти во Австрија пристигнаа од Нигерија на 13-ти август, со симптоми на треска, соопшти гувернерот Јозеф Пихниргер.Под висок безбедносни мерки е регионалната болница во која се ставени во изолација. Примероци од крв биле испратени на анализа во Хамбург и резултатите се очекуваатда пристигнат во вечерните часови. Властите ги контактирале оние луѓето кои биле во контакт со двајцата патници од пристигнувањето во Австрија. Еболата во меѓувреме, се шири брзо по појава во Западна Африка и однесе 1229 животи досега.
| | веќе видена | слични
2 копии

Комисијата за заразни болести ќе ја разгледува состојбата со ширењето на еболата на секојдневни состаноци, а патниците ќе добиваат повеќе информации за болеста, пишува Нова Македонија. Во Македонија стигнуваат патници што биле во земјите во кои има болни од смртоносната ебола, а има и наши државјани таму. Поради тоа Комисијата за заразни болести ќе добива информации од аеродромите за патниците што пристигаат од земји во кои има болни од смртоносниот вирус. Состојбата за ширењето на заразата во светот, пак, ќе ја разгледува на секојдневни состаноци, а патниците ќе добиваат повеќе информации за болеста. И Македонија ги засилува мерките против вирусот. Тоа веќе го направија Србија и Хрватска. Епидемија на ебола има во Централна и Западна Африка, а страв од неа има во целиот свет. - Се организиравме да добиваме податоци од аеродромите за патници што доаѓаат од ризични подрачја. Така ќе можеме да ги следиме 21 ден, за да видиме дали имаат симптоми. Инкубацијата на вирусот трае од 2 до 21 ден, а потоа се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 194 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските земји преземаат мерки на претпазливост против ширењето на еболата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: