ЕК темелно ќе ги контролира Македонија и Србија, за разлика од Хрватска

Државите како Македонија и Србија, без добри пријатели во Европската унија(ЕУ), темелно ќе бидат мониторирани пред да се приклучат во Унијата, што не беше случај со Хрватска Ова е ставот на Душан Рељиќ, истражувач на германскиот Институт за меѓународни односи во Берлин, изнесен за „ЕУ Обзервер“. Според него, предлогот на Европската комисија(ЕК) од петокот за затворање на преговорите со Хрватска е резултат на силниот притисок од страна на земјите членки на Унијата:Унгарија, Германија, Австрија, Полска и Чешка. „Комисијата само одговори на расположението што во моментот постои меѓу членките. Доколку го погледнете последниот извештај на Комисијата за Хрватска за февруари, ќе видите дека тоа е полно со критики. Немам впечаток дека сето тоа е отстрането за толку кус период“, рече Рељиќ. Тој додава дека ЕУ планира да го мониторира Загреб во периодот до 2013. година, но дека најверојатно ќе станува збор само за формално мониторирање. Според него, целата работа испраќа лоша порака за останатите земји од западен ...
| | веќе видена | слични

Загреб - нова ѕвезда на европското небо По шест години преговори Хрватска го загарантира своето место во Европската унија со што до 1. јули 2013 година таа станува 28-та членка на европското семејство. Земјата за која се претпоставуваше дека со Македонија ќе оди рамо до рамо на патот кон Брисел се одвои од останатите земји на Западен Балкан и вистински ја надмина Македонија, која во 2004 година се сметаше за лидер во регионот. Пораката за ваквиот успех на Хрватска прв ја даде претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. “Денеска е историски ден за Хрватска. Со ова е завршена работата на Комисијата. На потег сега се земјите-членки на ЕУ“, рече Баросо. Тоа што се наметнува сега како прашање е дали тоа што Брисел, по неколку години одлагање, сега, го дефинира конечниот датум за Хрватска, значи дека Унијата ги отвори и вратите кон останатите земји од Западен Балкан? Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина со години го трасираат патот кон Брисел, но никако да ги почнат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК темелно ќе ги контролира Македонија и Србија, за разлика од Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: