Хроника - Судиите делеле само затвор и парични казни

Судовите во Македонија изминатата година не пресудиле ниту една алтернативна казна или мерки, ниту една условна пресуда со заштитен надзор, условно прекинување кривична постапка ниту, пак, на некој му одредиле општокорисна работа во замена за одлежување казна затвор. Вкупниот број осудени полнолетни лица, според Државниот завод за статистика, за мината година изнесува 9.169 граѓани, од кои 669 се жени. Наспроти сите овие мерки што ги овозможува Кривичниот закон, тие ги казнувале граѓаните со затворски и со парични казни. Пријавените, обвинетите и осудените полнолетни и малолетни лица, според Државниот завод за статистика, бележи благо намалување на процентот за минатата година, во споредба со 2009 година. Лани во државава биле пријавени 15.383 граѓани, што споредбено со 2009 година бележи минимално намалување за само 0,8 проценти. За сторени кривични дела, малолетници биле 1.244, што во споредба со истиот период од 2009 година е намален за 18,1 проценти. Бројот, пак, на осудени малолетни лица за 2010 година, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 235 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 238 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 295 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 229 | | | веќе видена

Колку лавината што ја предизвика случајот „Груевски“ може да влијае на кој било начин на стабилноста на обезбеденото мнозинство од 80 пратеници? Сериозни се ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Судиите делеле само затвор и парични казни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: