Хроника - Повредил баба за 200 денари

Арамија и го зел паричникот на 91-годишна скопјанка, ја турнал на земја, со што си ја повредила бутната коска. Разбојништвото се случило во скопската населба Кисела Вода. Од полицијата велат дека скопјанката Н.К. кога тргнала да пазари, во паричникот што го носела в рака имало 200 денари. Арамијата кога го забележал паричникот и се прикрал од зад грб, и при грабањето на паричникот ја турнал. Од минувачи жената била однесена во Ургентниот центар, каде што е задржана на лекување.
| | веќе видена | слични

За 200 денари и скршил рака на 91-годишна старица Уличен насилник завчера попладне, на улица во скопската населба Маџари нападнал 91-годишна баба, од која, откако ја бутнал на тротоарот, одзел 200 денари и избегал. По неговото бегство, повредената баба била пренесена во Ургентниот центар каде што било констатирано дека има скршеници на едната рака. За уличното насилство била известена и полицијата, која работи на пронаоѓање и фаќање на дрскиот разбојник. Н.К. завчера околу 14 часот излегла од дома со намера да пазари во блиската продавница. Додека бабата се движела по улицата, држејќи го паричникот во едната рака, од зад грб $ се приближило непознато лице кое веднаш се нафрлило врз неа и ја бутнало на тротоарот. Насилникот набрзина $ го зел паричникот во кој имало само 200 денари, и со трчање избегал од местото. Од ударот и падот на асфалтот, 91-годишната скопјанка се здобила со скршеници на раката. Немоќната жена, со помош на минувачи кои во тој момент се затекле на улицата, била пренесена во Ургентниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 98 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 145 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Повредил баба за 200 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: