Со сукало ја нападнал сопругата

Скопје - На 24.06.2011 година, СВР-Скопје, со кривична пријава, до надлежното ОЈО-Скопје за натамошна постапка, го предаде Т.С.(60) од Скопје, поради постоење основано сомневање дека извршил кривично дело „Телесна повреда при вршење семејно насилство“, при што телесно ја повредил неговата сопруга Н.С.(57). Кривично правниот настан се случил на 23.06 2011 година, околу 0030 часот, во с. Горно Лисиче, во семејната куќа, каде осомничениот без повод и причина прво ја навредувал сопругата со погрдни зборови, а потоа со сукало физички ја нападнал, нанесувајќи и телесни повреди по главата и телото, во вид на модринки, отоци и крвави подливи. Потоа се упатил кон кујната, од каде се вратил со кујнски нож со кој и се заканувал дека ќе ја убие, но таа успеала да избега во спалната соба, каде се заклучила и утредента кога сопругот заминал на нива, случајот го пријавила во полиција. Околу 1800 часот, тој во видно алкохолизирана состојба се вратил дома и веднаш почнал да ја навредува сопугата, која повторно избегала во ...
| | веќе видена | слични

Пијан шеесетгодишен жител на скопското село Горно Лисиче крвнички ја претепал сопругата со сукало, нанесувајќи и тешки повреди по главата и по телото. Повредената жена е задржана на лекување во болница, а полицијата го уапсила насилниот сопруг, за кој велат дека од поодамна им бил познат бидејќи неколку пати го апселе за кражби. Вчера полицијата поднесе кривична пријава за насилниот Т.С. за извршено кривично дело нанесување телесна повреда. Жртвата изјавила дека во саботата пред полноќ, во семејната куќа, без повод и причина ја навредувал, а потоа со сукало ја нападнал, нанесувајќи и повреди по главата и по телото. Потоа влегол во кујната, од каде што се вратил со нож заканувајќи и се дека ќе ја убие, но таа успеала да избега во спалната соба, каде што се заклучила и останала цела ноќ. Следниот ден, кога сопругот заминал на нива, жената по телефон ја алармирала полицијата. Околу 18 часот, под дејство на алкохол, се вратил дома и повторно почнал да ја навредува сопругата. Таа повторно избегала во спалната ...
| | веќе видена | слични

Со сукало и ја скршил главата на сопругата Пијан 60-годишен скопјанец со сукало $ ја скршил главата на сопругата, а потоа зел нож и $ се заканувал дека ќе ја убие. Сопругата, откако успеала да се заклучи во спалната соба, повикала полиција која го привела насилниот сопруг. Од него биле одземени сукалото и ножот кои ги употребил за да ја вразуми сопругата. Врз него било извршено и алкотестирање и било утврдено дека тој има околу три промили алхохол во крвта. Драмата се случувала во домот на Т.С. (60) во селото Горно Лисиче. Завчера околу полноќ, тој, без повод и причина, прво ја навредувал сопругата Н.С. (57) со погрдни зборови, а потоа зел сукало и почнал да ја мава по главата и по телото. Потоа се упатил кон кујната, од каде што се вратил со кујнски нож со кој $ се заканувал дека ќе ја убие, но таа успеала да избега во спалната соба каде што се заклучила и утредента кога сопругот заминал на нива, случајот го пријавила во полиција. Истиот ден околу 18 часот, пијаниот сопруг кога се вратил дома повторно ...
| | веќе видена | слични

Скопјанецот Т.С. (60) е приведен откако со 2,91 промили алкохол во крвта ја нападнал својата сопруга. Инцидентот, според МВР, се случил во нивната семејна куќа во Горно Лисиче, кога сопругот, најпрво вербално, а потоа и со сукало ја нападнал Н.С. (57), удирајќи ја по главата и по телото. Потоа зел кујнски нож и се заканил дека ќе ја убие, но таа се заклучила во спалната соба. Утредента насилникот заминал на нива, а таа го пријавила случајот в полиција. Во петокот попладне, Н.С. се вратил дома пијан и повторно ја нападнал сопругата, но бил затекнат од полицајците. Од МВР велат дека скопјанецот и порано бил пријавуван поради кражби. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Останато

До унгарското Министерство за правда деновиве ќе биде доставено барањето со целокупната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, ...
сите 134 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 64 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со сукало ја нападнал сопругата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: