Хроника - Бизнисмен продавал отровен алкохол

Алкохолни пијалаци, за кои инспекциските служби утврдиле дека се штетни по здравјето на луѓето, ги продавал бизнисмен од Струмица. Четириесет и шестгодишниот газда на фирмата „Мерк“, за корист на фирмата, велат од МВР, вршел производство, а подоцна и продажба на разновиден алкохолен пијалак, кој, според хемискиот состав, бил штетен. Тој е осомничен дека сторил три кривични дела, производство на штетни прехранбени продукти, измамување купувачи и фалсификување или уништување деловни книги. Згора на се, струмичкиот бизнисмен продавал вино пакувано во пластична амбалажа, при што на етикетата било означено дека виното потекнува од штипско-овчеполскиот регион, иако знаел дека го купува од фирми од Валандово и од Скопје. Во април годинава, при претрес од полициски службеници, од производствениот погон и од магационскиот простор на фирмата се одземени вкупно 1.514 литри разновиден алкохолен пијалак, а од продавница на „Мак-промет“ се конфискувани 217 литри разновидно вино.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 357 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 226 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 264 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 76 | | | веќе видена

Пред да избега за Будимпешта, бившиот премиер Никола Груевски ги испразнил своите банкарски сметки во Македонија, подигајќи ги сите 200.000 евра што ги имал на ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Бизнисмен продавал отровен алкохол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: