Православните христијани го слават Петровден

Во ерусалимскиот манастир посветен на Св. Марија Магдалина, односно во самата пештера која во христијанскиот свет е поврзана со последните денови од телесното ...
| | веќе видена | слични

Дарко ЈАНЕВСКИ Иако кај христијаните е вкоренето мислењето дека сржта врз која е изградена нивната вера - воскреснувањето на Исус - се наоѓа во четирите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По Петровден, денеска е големиот православен празник Павловден за кој се поврзани многу обичаи. Собор на 12 Апостоли- Павловден. Бидејќи претходниот ден, иако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес загубените апокрифни „Дела Павлови“, напишани веројатно околу 160 година и веројатно базирани на преданија на римските христијани, детално опишуваат што ...
| | веќе видена | слични

Еден од најзначајните настани на Петровден е почетокот на традиционалната Галичка свадба. Во Галичник Петровден се сметал за голем празник, тогаш доаѓале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Видео снимка со наслов „Боки 13 со другарките“, се појави на Јутјуб канал со истото име, на кое се гледа како осудениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, ...
сите 18 | | | веќе видена

Кандидатот за премиер, Насер Зибери, со караванот „Оствари го твојот сон“ го започна своето патување од општина Желино, потоа ги посети околните села, Шемшово, ...
сите 171 | | | веќе видена

„Имаме преговарачка рамка од Европската Унија во која е наведено дека европското законодавство ќе го преведеме на македонски јазик, нашиот идентитет е признат, ...
сите 246 | | | веќе видена

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновата состојба со вирусот Ковид-19 во нашата земја. Тој ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Православните христијани го слават Петровден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: