Имате проблем со херпес: На овој начин ќе го решите брзо и ефикасно

Плодот од мушмулите е богат со калиум, фосфор, натриум, влакна, витамини Б комплекс. Плодот од мушмулите е богат со калиум, фосфор, натриум, влакна, витамини Б комплекс.Тие помагаат и при анемија, го чистата црниот дроб и бубрезите и помагаат при желудечни киселини.Мушмулите припаѓаат на семејството рози, а нивното потекло е од југозападна Азија и југоисточна Европа. Денес се користат при проблеми со херпеси или ати во усната шуплина.Само една мала шака од оваа овошка ќе го реши проблемот. Обидете се и за кратко време ќе го видите ефектот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во лечењето на хипотиреозата, исклучително важна е промената на животните навики која вклучува секојдневна физичка активност, опуштање, намалување на стресот и исхрана богата со материи кои овозможуваат нормална работа на оваа жлезда. Хипотиреоза е состојба при која е намалена функцијата на тироидната жлезда и како резултат на тоа – таа создава премало количество на хормони. Најчести причини за хипотиреоза се недостатокот на јод во храната и Хашимотовиот тиреодитис - состојба кој доста често се јавува. Во развиените земји во светот јодот се додава во солта како состојка која луѓето ја консумираат и на тој начин се спречува можноста од недостаток на јод во храната. Еве што треба да консумирате со цел да ја подобрите функцијата на штитната жлезда: Јод – Како што спомнавме, јодот учествува во синтеза на хормоните на штитната жлезда и е нејзин составен дел. Главната причина за појава на хипотиреоза е недостаток на јод во храната. Намирници кои изобилуваат со јод се риба, морски плодови, алги, како и млеко и ...
| | веќе видена | слични

Јаболкото како овошје изобилува со многу витамини и минерали корисни за човекот и се препорачува да се јаде секојдневно. Полно е калиум, калциум, фосфор, натриум, железо, потоа витамини од групата Б, Ц, Е и фолна киселина. Листата на бенефиции за здравјето на човекот од овој плод е долга: го регулира нивото на шеќерот во крвта, го намалува ризикот од многу болести, помага во одржување на тежината… Во зимскиот период домаќинките често подготвуваат печено јаболко. Оваа варијанта, освен што е исто така здрава, добра е и против болно грло. Наш избор денес е еден рецепт за вкусен десерт со печено јаболко: Јаболката убаво измијте ги, потоа отстранете им ги дршките и семките, но оставете ги нелупени. Во сад на страна ставете мед, суво грозје, ореви, шеќер, ванила и цимет. Направете смеса доволна колку што имате јаболка. Со оваа смеса наполнете ги јаболката. Во тава ставете 50мл вода и наредете ги јабоката. Печете на 200 степени околу 25 минути. Откако ќе се испечат може да ги декорирате со шлаг, топено чоколадо или ...
| | веќе видена | слични

Уште од дамнешни времиња се препорачува конзумирање на пивото во умерени количини, што е доста добро за слабеење и здравје, меѓутоа, дали некогаш сте слушнале за таканаречената пивска диета? Таа потекнува од Франција, земјата на виното, но сигурно ќе ги израдува сите пивопии. Имено статистиката е ваква: 100 грама пиво содржи отприлика околу – 3,6 отсто јагленохидрати, 0,46 протеини и многу витамини и минерали – фосфор, магнеизум, калциум, железо, цинк, селен, витамини на Б комплекс, витамин Б6, пантотенска киселина, рибофлавин и фолна киселина. Ако пивото кое го сакате во просек има околу 170 калории, а дневно внесување калории не смее да биде поголемо од 2000 – 2200 калории, пиво диетата би изгледала вака?четири до пет пива дневно = 1000 калории. Остатокот од дозволеното внесување на калориите едноставно заменете го со храна, односно, задолжително е да се јаде месо и леб по можност интегрален. Исто така се препорачува поборниците на оваа диета помеѓу оброците да пијат доста вода и јадат доста зеленчук и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нутриционистите предлагаат годишно да изедете барем 30 до 40 килограми јаболка. Јаболкото го олеснува варењето на храната, а содржи многубројни корисни материи, кои го стимулираат одбранбениот систем на телото, го оневозможуваат таложењето на мастите во црниот, дроб и штитат од рак. Плодот содржи, покрај вода, и витамин А, Б и Ц, како и јаболкова, лимонова, мравја и карбонска киселина. Свежото јаболко содржи доста пектини, кои во организмот ги впиваат водата и отровните продукти во цревата. На тој начин јаболкото ги отстранува отровите од организмот. Од минерали, јаболкото содржи фосфор и калиум, а во помали количини и железо и калциум. Еден килограм јаболка има 600 калории, колку што има калории и во еден литар млеко. Јаболката се разградува во желудникот за 15-20 минути. Ако се јаде во комбинација со друга храна, во желудникот таа се задржува и по неколку часа, па затоа е препорачливо да се јаде половина час пред главниот оброк или неколку часа по оброкот. 1. Во кората се наоѓаат повеќе влакна Јаболко со ...
| | веќе видена | слични

Во минатото ги нарекувале „лебот на пустината“, а потоа научниците докажале дека ова овошје има и голема хранлива вредност. Урмите содржат 80 проценти јаглехидрати, заедно со протеини, минерали, витамини, имаат малку маснотии, немаат холестерол и многу се здрави. Во минатото ги нарекувале „лебот на пустината“, а потоа научниците докажале дека ова овошје има и голема хранлива вредност. Урмите содржат 80 проценти јаглехидрати, заедно со протеини, минерали, витамини, имаат малку маснотии, немаат холестерол и многу се здрави.Здравствени придобивки:Лек против воспаленијаУрмите се лек за црниот дроб и го ослободуваат од токсини, Исто така пиејќи сок од урми се користи во лекување на суво грло, различни типови на треска, ринорхија (нос што тече) и настинка.Го поддржуваат здравјето на срцетоУрмите се богат извор на железо, кој е дел од хемоглобинот. Па доколку страдате од анемија, редовно консумирајте урми. Покрај железо, урмите изобилуваат со калиум, кој е значаен дел од клетките, телесните течности, а ...
| | веќе видена | слични

Доколку сакате да имате вита става потребно е да имате план на исхрана кој ќе ви помогне да ги постигнете зацртаните цели. Намирници кои ќе го поттикнат процесот на слабеење и кои секојдневно треба да бидат на вашето мени се : Мешунки Хормонот Колецистокинин (CKK) кој се ослободува во дигестивниот систем е природен регулатор на вашиот апетит. Истражувањата покажале дека мешункастите плодови двојно ја зголемуваат количината на овој хормон. Мешунките поспоро се варат и одржуваат стабилно ниво на шеќер во крвта. Исто тако се одличен извор на влакна кои го смалуваат нивото на холестерол. Салати Често се прејадувате? Внесот на калории можете да го контролирате ако во вашата исхрана го зголемите количеството на салати кои ги јадете. На тој начин на вашиот организам ќе ми ги обезбедите потребите фито нутритиенти, витамини и минерали, а истовремено ќе намалите со калориите. Секојдневното јадење разни типови на салати значи поголемо количество витамин C, E и фолна киселина. Цимет Додадете го во омилените житарки, ...
| | веќе видена | слични

Печените јаболка освен што се навистина вкусен десерт можат да се користат и како природен лек, препорачува нутриционистот Хадемар Банкофер. Според него, болката во грлото може да ја снема со помош на само три печени јаболка. Важно е сите три да ги изедете едно по друго но да не се врели туку да се умерено топли. Кога јаболката ќе ја исчистите од семките не ја длабете премногу. Во тенко издлабената средина ставете малку мед и суво грозје. Во текот на печењето во јаболката се создаваат посебни ензими и биоактивни материи кои во заедничка комбинација делуваат смирувачки врз слузокожата на грлото и гласните жици. The post Со печени јаболки против болки во грлото appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Грејпфрут Грејпфрутот е богат со антиоксиданси и растворливи влакна, кои помагаат во заштитата од срцеви заболувања. Затоа, јадете половина грејпфрут 3-4 пати неделно. Плодови со јатка и семки Бадемите, семето од лен, ф’стаците, сусамот и семките од сончоглед го редуцираат лошиот (ЛДЛ) холестерол. Оревите ги намалуваат триглицеридите. Поради тоа, консумирајте по половина шака дневно од овие плодови и семки за ужина. Масна риба Омега-3 масните киселини присутни во масната риба ги намалуваат триглицеридите и лошиот холестерол. Јадете риба два пати неделно. Најдобро е да консумирате лосос, туна, сардини или харинга. Јаболка Истражувањата покажуваат дека јадењето јаболка или пиењето на јаболков сок го намалува лошиот холестерол во телото. Јаболката се идеалната ужина. Не лупете ја лушпата на јаболкото. Во неа има многу антиоксиданси и растителни влакна, кои му се потребни на телото. Овесни трици Растителните влакна кои ги има во овесните трици се врзуваат со киселините во тенките црева и го спречуваат повторното ...
| | веќе видена | слични

Доколку сте решиле да направите пресврт во вашиот начин на исхрана почетокот на годината е одлична прилика за да го направите тој чекор. Освен контролата врз вашите килограми, со здравиот начин на живот ќе имате доволно енергија за сите ваши активности, но и ќе бидете далеку од болестите кои демнеат. Избегнувајте засладени пијалоци Газирани сокови, природните сокови во тетрапак, енергетските и спортските пијалоци го подигнуваат нивото на инсулин до самиот врв. Што е најлошо не содржат влакна, протеини ни маснотии кои се неопходни за одржување на оптималното ниво на шеќери во крвта. Како нивна замена можете да внесувате големо количество на вода во која може да ставите парчиња од краставица, лимета или маракуја. Планирајте го својот оброк Направете место за секој оброк во вашиот организам со тоа што ќе внесувате ограничено количество, но на определен временски период. Се препорачува тоа да бидат мали порции кои ќе ги консумирате на 3 до 4 саати. Ваквиот начин на исхрана го држи стабилно нивото на шеќери ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 578 | | | веќе видена

Мирни и фер избори со порака за расвестување и за власта и за опозицијата. Ова како заклучок се наметнува по вчерашниот прв круг за избор на шеф на државата. ...
сите 27 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Имате проблем со херпес: На овој начин ќе го решите брзо и ефикасно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: