Храна за сјајна кожа

Сјајната кожа е асоцијација за убавина и здравје. Голем дел е генетика, но храната и во ова може многу да помогне.Еве што содржи менито со храна за сјајност на кожата:Авокадо Познато е уште и како хидратант на кожата. Содржи големи количини од витамините Ц и Е, кои ја спречуваат појавата на брчки. Исто така, содржи и олеинска киселина, која ја одржува влажноста на кожата. Лосос Велат дека лососот е еликсир на младоста. Содржи висок процент на протеини и масни киселини омега 3 и омега 6, кои ја намалуваат појавата на брчкиДоматиЕден од најконзумираните зеленчуци во светот, кој, за среќа, одлично успева на наите простори. Ја штити кожата од ултравиолетовите зраци, бидејќи содржи ликопен.БоровинкиАнтиоксидантите што ги содржат во голема количина се борат против слободните радикали и ја одржуваат кожата млада подолго време.Темно чоколадоЈа штити кожата од влијанието на сонцето и ја прави посјајна.
| | веќе видена | слични

Ако не сакате да изгорите на плажа, тогаш немојте да излегувате на сонце и редовно нанесувајте лосиони со заштитен фактор.Но, истражувањето покажува дека одредени намирници исто така може да ја заштитат кожата.Па поради тоа сојузници побарајте во зелениот чај, маслиновото масло, витаминот Ц, оревите или чоколадото.Портокалови намирнициОвошјето и зеленчукот со портокалова боја, како портокал, морков, сладок компир, манго, диња се богати со антиоксидансот бета-каротен.Германските научници од неодамна открија дека десет дневното конзумирање на овие намирници ќе ве заштити од сончевите изгореници.Суперхрана – СПФДва други антиоксиданси се витаминот Ц и Е. Тие заштитуваат од штетните слободни радикали настанати под влијание на силните сончеви зраци.Добар извор на витамин Ц кој го намалува и бројот на брчки создадени од сончање, се пиперки, киви и точкесто овошје.Витаминот Е се наоѓа во квасец, авокадо, ореви, семки, но и маслиново масло.ОревиБразилските ореви се богати со селен кој е многу корисен.Во едно ...
| | веќе видена | слични

Слободните радикали предизвикуваат разни опасни заболувања, кои можеме да ги ублажиме, па дури и да ги победеми со правилен избор на хранливи производи. Меѓу нив посебно се истакнуваат портокаловото, но и жолтото овошје и зеленчук, како што се морковот, портокалот, ананасот, тиквата, праската, кајсиите, жолтите пиперки, крушите и јаболкото, кои изобилуваат со каротеноиди, особено со бета-каротен. Портокаловото и жолтото овошје и зеленчук, освен што го штитат организмот од слободните радикали, а со самото тоа и од опасни заболувања, го јакнат имунолошкиот систем и ја штитат кожата од штетното влијание на УВ зраците, а организмот од срцев удар. Тоа е многу поволно и за здравејто на нашата кожа чии клетки ги штити од предвремено стареење. Овие хранливи производи со својата поттикнувачка боја дејствуваат и против депресија, ги јакнат нервите и помагаат во враќањето на нарушенета емотивна рамнотежа, а жолтото е добро за размислување и концентрација, па се препорачува пред важни испити, тестови и работни ...
| | веќе видена | слични

Кремите за самопотемнување се добар избор во овој период за оние кои имаат желба да добијат потемен тен пред сезоната за плажа. Но, кога лошо ќе се нанесат може да добиете спротивен ефект од посакуваниот. Еве шест неопходни совети за нанесување на крем за самопотемнување на лице.Купете производ кој е наменет само за самопотемнување на лицеПри изборот на крем за самопотемнување ќе се соочите со широка палета на производи од различни производители, но треба да го одберете кремот кој е наменет исклучително за лице, а не (и) за тело. Овие производи често содржат и хидратантни состојки, па лицето нема да ви изгледа суво.Подгответе ја кожатаПред да го нанесете кремот за самопотемнување, кожата на лицето треба да е совршено подготвена. Претходно направете пилинг на лицето со кој ќе ги отстраните мртвите клетки, а потоа уште еднаш добро исчистете го со лосионот за лице. Со тоа ќе овозможите при нанесување на кремот за самопотемнување да постигнете рамномерна боја.Внимавајте на косата и рацетеСо пешкир или венче за ...
| | веќе видена | слични

Голем број на девојките кои сакаат да се подготват за летото не успеваат рамномерно да го нанесат средството за самопотемнување, па златестиот темен тен останува само желба. Затоа, ви откриваме неколку трикови и совети со чија помош ова лето ќе изгледате како штотуку излезени од солариум. 1. Пилинг Пред да го нанесете препаратот за потемнување на кожата, направете благ пилинг кој во себе содржи масла кои ја хранат кожата. Ако го направите овој чекор откако ќе ја затемните кожата, ризикувате да си оставите големи флеки и нерамномерна боја на кожата. 2. Нанесувајте ја кремата пред спиење Најдобри резултати ќе постигнете ако кремата ја нанесете осум часа пред туширање или пред некоја физичка активност која предизвикува потење. Затоа, најдобро е овој третман да ги направите пред спиење. Секогаш одбирајте меки и памучни пижами во кои кожата слободно ќе дишe. 3. Хидрирајте ја кожата Сувата кожа впива повеќе боја од останатите делови на телото. Пред употребата на кремата за потемнување, хидрирајте ја кожата ...
| | веќе видена | слични

Не ви се допаѓа вашата тетоважа или повеќе не сакате да ја имате? Ласерско медицинскиот центар „Дерма Лукс“ од Охрид единствено во регионот врши отстранување на тетоважи со ласер. Третманот е исклучително ефикасен. Ласерот го разбива (експлодира) пигментот во кожата на многу мали честички кои потоа со самата циркулацијата се чистат, исфрлаат од организмот како токсини. -Во моментот кога тетоважата се третира ласерски, таа исчезнува пред Вашите очи, во истиот момент. Кожата останува мазна и чиста .-велат од „Дерма Лукс“. Крајните резултати од ласерскиот третман стануваат видливи за 2 месеци. За тетоважите постари од 25 години, потребен е еден третман. Колку што е тетоважата помлада, толку повеќе третмани се потребни за нејзино отстранување. За тетоважа помлада од 3 години, потребни се 5 до 6 третмани, информираат од од „Дерма Лукс“ OhridNews
| | веќе видена | слични

Со отчукување на биолошкиот часовник, кожата старее, но и поради надворешните фактори, од кои најмногу влијание имаат ултравиолетовите зраци Стареењето е генетски предизвикан процес што започнува од 25. година на животот. Во почетокот на 30-тите се појавуваат видливи знаци на стареење. По триесетта година, кожата станува потенка, послаба и го губи сјајот. Тенот станува помалку сјаен. Се појавуваат фини линии и брчки во делот околу очите и усните. По 40-тата година, брчките се продлабочуваат, се губи еластичноста и цврстината на кожата, контурите на лицето и вратот стануваат помалку јасни. Кожата старее. Се намалува производството на колаген и еластин и хијалуронска киселина, со што како последица се јавува зголемена сувост на кожата. Постојат две причини зошто старее кожата. Првата причина е природното стареење, како неизбежен процес поврзан со природното стареење, тоа е биолошкиот часовник. Втората причина зошто кожата старее е и влијанието на надворешните фактори, а најмногу ултравиолетовите зраци. Чадот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 789 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 561 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 310 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна за сјајна кожа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: