Нахранете ја вашата коса

Денес сè почесто мажите и жените страдаат од опаѓање и оштетувања на косата. Храната може да биде лек.Во денешно време сè почесто се забележува (особено изразено кај младата машка популација) проретчена и исушена коса, опаѓање, испукани врвови и оштетен корен. Иако овие проблеми можат да бидат предизвикани од други фактори, како генетика, болест, прејаки лекови, постои храна која може да ѝ помогне на косата. Банана, пиво, овес и суво грозје Овие четири намирници го содржат минералот силициум, кој ја подобрува густината на косата. Храната богата со силициум помага косата да биде поцврста и поиздржлива. Треба да се внимава со количините што се внесуваат затоа што пивото содржи доста масти, а сувото овошје и овошјето општо содржат многу шеќери. Мешунки и јатки Мешунките, како гравот или леќата, се одличен извор на протеини богати со железо, неопходно за растење и густина на косата. Леќата е особено добра за зацврстување на косата. Тука спаѓаат и апетисаните, како бадеми и лешници. Овошје и зеленчук со витамин Ц ...
| | веќе видена | слични

Витамините и минералите играат важна улога во зачувувањето на здравјето. Железото не е исклучок. Светската здравствена организација предупредува дека 80% од населението во светот страда од недостиг на железо. Железото е дел од секоја клетка на телото и има огромна улога во создавањето на силен имунолошки систем. Организмот не произведува железо, туку го апсорбира преку тенкото црево. Железото е основен и најважен елемент на хемоглобинот, кој го разнесува кислородот во телото. Недостигот на железо кај децата предизвикува забавено растење и проблеми во однесувањето. Кај бремените жени, кои што имаат дефицит на железо, има голем ризик од предвремено раѓање и мала телесна тежина на новороденчето. Дефицитот на железо се појавува почесто кај жените, отколку кај мажите. Во период од 30 дена жените губат повеќе железо од мажите. Најчестите симптоми кои што се јавуваат при недостиг на железо се малаксаност и замор, вртоглавица или несвестица, опаѓање на косата, намалена концентрација, главоболки, кршливи нокти. Дали ...
| | веќе видена | слични

Останато

„По синоќешниот немил настан што се случи во зградата на булеварот Кузман Јосифовски Питу број 15 во станбено-деловниот комплекс „Скопјанка“ во Аеродром, кога ...
сите 161 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Ф.С.(28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. ...
сите 81 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нахранете ја вашата коса

Од:
До кого (е-маил):
Порака: