Хотелот „Калифорнија“ од легендарната песна навистина постои, но го чека тужба од „Иглс“


5 копии

Лос Анџелес - Американскиот рок бенд „Иглс" поднесе тужба против сопствениците на мексикански хотел, кои без нивно одобрение го нарекле „Хотел Калифорнија", според најпозната песна на бендот. Во тужбата поднесена до Окружниот суд во Калифорнија, членовите на познатата група наведуваат дека сопствениците на објектот, канадската брачна двојка Џон и Деби Стјуарт, „активно ги наведуваат" своите гости на чувството дека хотелот, кој се наоѓа во мексиканскиот град Тодос Сантос во државата Баха Калифорнија, е поврзан со „Иглс", со цел да продаваат разни сувенири. Во тоа е вклучено и пуштање на песната „Хотел Калифорнија" во фоајето и собите и продавањето маици, кои сугерираат дека се работи за „легендарниот" хотел од нумерата, што резултира со конфузија меѓу гостите за што сведочат и нивните коментари на интернет, велат членовите на бендот. Рок класикот „Хотел Калифорнија" е насловна нумера на истоимениот албум на „Иглс" од 1976 година, која една година потоа освои Греми. Песната е позната по долгата гитарска соло ...
| | веќе видена | слични

Ново хотел во Доха, Катар, објави оглас за вработување на кој може да аплицираат и македонски државјани. Се работи за ултра модерен и футуристички хотел кој се протега на површина од 2.500 квадратни метри, а во него има 270 соби за сместување, 8 иновативни барови и ресторани, базени, модерни простории за конференции и спа центри. Неговиот капацитет изнесува 1.500 гости. Хотелот има потреба од повеќе од 100 работници - менаџери, директори, сметководители, правници, келнери, готвачи, возачи и слично. Платата е достигнува сума до 4.500 долари за еден месец.
| | веќе видена | слични

Славниот американски бенд „Иглс“, поднесе тужба против хотелот „Калифорнија“, од градот Тодос Сантос во Мексико. Како што се наведува во тужбата, сопствениците на хотелот на различни начини ги поттикнуваат посетителите да веруваат дека ова е хотелот што бил инспирација за големиот хит „Hotel California“ на групата „Иглс“, објавена во 1976 година. За да го спречат ова, членовите на бендот поднеле тужба до сопствениците на хотелот. Инаку, овој хотел е отворен во 1950 година и во текот на овој период тој постојано го менувал своето име. Во 2001 година, тој конечно станува хотел „Калифорнија“. Според претпоставките, сопствениците го зеле името токму од песната на „Иглс“, и веднаш почнале да прават лажна кампања дека ова е токму тој хотел опеан во нивниот хит. Сопствениците на своите посетители со години им ја „продавале“ оваа приказна, а во рамките на хотелот имало и продавница за сувенири во која можеле да се набават разни дреболии поврзани со името на песната „Hotel California“ и со групата. Преку разгласот во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хотелот „Калифорнија“ од легендарната песна навистина постои, но го чека тужба од „Иглс“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: