Новинари го критикуваат хрватскиот закон за „срамотење“

Застапниците велат дека предлогот ќе ја заслабне слободата на медиумите во земјата. Новинарите во Хрватска велат дека со измената во кривичниот закон од 2012 година ќе им биде потешко да ја вршат својата работа. [AФП] Предложениот закон во Хрватска кој го дефинира посрамотувањето, или „срамотењето“ како кривично дело е критикуван од новинарите и застапниците за слободата на медиумите. Предложената измена на кривичниот закон од 2012 година предвидува значителни парични казни за „изнесување или ширење фактичко тврдење кое може да ѝ наштети на нечија чест и углед“ преку печат, радио, телевизија или Интернет. Новинарите велат дека измената на законот ќе го усложни кривичниот закон и ќе им го отежни вршењето на работата. „Овој термин постои во законот уште од 2011 година, но е потполно нејасно определен“, рече за SETimes. Борис Павелиќ, новинар во дневниот весник Нови лист. „Сега владата се обидува да го разјасни, но безуспешно. Тоа сега значи дека судијата ќе одлучува што е јавен интерес. Верувам дека овој став ...
| | веќе видена | слични

Како што предупредувавме дека донесените измени на законот за социјална заштита ќе предизвикаат социјален револт тоа денес на неколку дена од стапување на сила на новиот закон тоа и се случи, реагираат од невладината организација Хоризинт. Имено барателите за нега се враќаа од Центрите за социјани работи не им се земаа документите затоа што се уште центрите немаат добиено прецизни насоки за постапување по новиот закон од страна на Министерството за труд и социјална политика. Цел ден денеска стручните работници од центрите се обидуваа да ги добијат случаите на МТСП но попусто, тие не дигаа слушалка, се криеја... Откако создадоа хаос, сега службите на министерството се кријат, велат од Хоризонт. Овој закон е целосно дискриминаторски и како таков треба веднаш да биде исфрлен од употреба. Член 4 Во член 72 по ставот 1 се додаваат два нови става 2 и 3 кои гласат: „Право на паричен надоместок за помош и нега од друго лице може да оствари лице чиј годишен нето приход по сите основи изнесува најмногу до вкупниот ...
| | веќе видена | слични

НВО "ХОРИЗОНТ" БАРА ИВАНОВ ДА НЕ ГО ПОТПИШЕ НОВИОТ ЗАКОН ЗА СОЦИЈАЛНА ЗАШТИТА ПОРАДИ ДИСКРИМИНАЦИЈА ПН: Со новиот закон се врши дискриминација врз определена категорија граѓани, кои иако се во тешка здравствена состојба, нема да може да го остварат правото само заради материјалниот цензус, вели "Хоризонт". "Изгласаните измени на Законот за социјална заштита по брза постапка, за време на илинденските празници и без широка дебата во јавноста, се неуставни, тие се дискриминирачки за поголемиот дел од 25-те илјади корисници на парична помош за нега од друго лице, ги кршат правата на граѓаните по многу основи и затоа бараме од претседтелот Иванов да не го потпише Законот. Бараме Уставниот суд да ја преиспита уставноста и Законот да се повлече", реагираше вчера невладината организација "Хоризонт", по изгласувањето на измените на Законот за социјална заштита, кој предвидува право на паричен надоместок за помош и нега од друго лице да може да оствари лице чиј годишен нето-приход по сите основи изнесува најмногу до ...
| | веќе видена | слични

"Реагираме на донесените измени на Законот за социјална заштита кои се донесени на чуден начин по скратена постапка без широка јавна дебата на 31.07.2014 година а по барање на нашите членови кои се корисници на нега и помош од друго лице чија бројка во Македонија изнесува околу 25.000 корисници", се вели во соопштението што го испрати до медиумите невладината организација Хоризонт. “Прашуваме зошто овој предлог-закон кој засега преку 25.000 корисници и нивните семејства не е изгласан во редовна постапка и со вклучена јавна расправа,зошто како тајминг е избран 31 јули за време на летните одмори и пред празникот Илинден? Сметаме дека овој закон по донесените измени со одредени членови е неуставен и ги крши правата на граѓаните по многу основи и како таков бараме од претседтелот Иванов да не го потпише истиот, а Уставниот суд да ја преиспита уставноста и истиот да се повлече бидејќи сметаме дека врши дискриминација и повреда на човековите права и ќе предизвика сериозно нарушување на здравјето и животите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 77 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 201 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 363 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

Судот мора да се ослободи од притисокот и да ги констатира пропустите направени при изрекувањето на мерката притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Нема ...
сите 92 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 155 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинари го критикуваат хрватскиот закон за „срамотење“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: