Винтерленд - новогодишната населба ќе никне на плоштад „Македонија“ во Скопје а еве кога ќе светне и новогодишната елка


Со осветлувањето на Новогодишната елка поставена на плоштадот „Македонија“, закажано за утревечер во 19 часот, ќе се отвори и Винтерленд - новогодишната населба што ќе придонесе за празничниот амбиент во градот, во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници. Осветлувањето на елката ќе го придружува настап на средношколскиот хор составен од 120 ученици од девет средни училишта на Град Скопје, и тоа од „Никола Карев“, „Раде Јовчевски Корчагин“, „Јосип Броз Тито“, „Орце Николов“, „Кочо Рацин“, „Васил Антевски Дрен“, „Владо Тасевски“, „Зеф Љуш Марку“ и „Панче Караѓозов“, кои околу половина час ќе изведуваат Божиќни песни. Средношколците на плоштадот „Македонија“ ќе пристигнат придружувани од членовите на Градскиот дувачки оркестар кој ќе изведе парадно концертирање од Старата железничка станица, па по улицата Македонија, се до плоштадот „Македонија“. На осветлувањето на новогодишната елка ќе присуствува и градоначалникот Шилеговкој ќе го означи почетокот на новогодишното празнување во Скопје. Просторот околу ...
| | веќе видена | слични

Како да ја украсите новогодишната елка – некои од овие идеи може да ги искористите, ако сè уште не сте ја украсиле. Оваа година, освен црна елка, која е во тренд, стана популарна и омбре елката. Белата елка која беше многу популарна, сега падна на третото место. Текстот Идеи како да ја накитите новогодишната елка е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Речиси еден месец пред Нова година, а во Скопје завладеа една убав празнична атмосфера. На плоштадот “Македонија” се постави новогодишната елка, улиците се накитија, а оваа година за прват се отвори и Винтерленд населбата. Сите патишта деновиве водат кон плоштадот. Скопјани уживаат во новогодишната атмосфера. Се пие греано вино, се јадат печени костени, кои мирисаат од километар. Откако градот е соодветно украсен во пресрет на Нова година, речиси постојано можат да се забележат млади но и повозрасни насмеани лица низ улиците на Скопје. И не само скопјани. Доаѓаат од сите градови од внатрешноста да уживаат во она што го има во главниот град. Плоштадот е осветлен, со една посебна празнична магија. Ведрина се гледа на лицата на луѓето, кои некако со надеж од наредната година очекуваат нешто многу повеќе, поубаво за себе и за своите најблиски, еден поубав, помирен и поспокоен живот.
| | веќе видена | слични
11 копии

Со отворање на новогодишната населба „Винтерленд“ и светнувањето на новогодишната елка на плоштадот „Македонија“ симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје. Новогодишната населба доби куќички украсени во зимски амбиент, катчиња за забава за најмладите, како и мала сцена за настани наменета за посетителите од сите возрасти на која во претстојниот период ќе се одржува богата културна програма. Погледнете како изгледа плоштадот во Скопје во празнична атмосфера:
| | веќе видена | слични

Кавадарци на големо се подготвува за дочекот на Новата 2019 гoдина на градскиот плоштад. Забрзано се работи на финалните работи од проектот за реконструкција на градскиот плоштад. Основниот проект за пренамена на дел од градскиот плоштад има крајна цел подобрување на функционалноста на просторот, подобрување на осветлувањето, збогатување со зеленило и урбана опрема и овозможување непречено движење на хендикипираните лица. Во рамките на проектот за реконструкција на градскиот плоштад се поставува дополнително јавно осветлување. На четири метални столбови на висина од седум метри беа поставени пет ЛЕД светилки секоја со моќност од 100 вати. Се работи за светилки од најновата генерација кои имаат широк опсег на покривање со бела светлина. Дополнителното јавно осветлување има за цел да го осветли делот од плоштадот помеѓу зградата на општината и семафорите кај Домот на културата и тоа од страната на улицата „Илинденска“. Од пред неколку дена започна и новогодишното украсување на градот со светлечки украси во ...
| | веќе видена | слични

Со вечерашното отворање на новогодишната населба „Винтерленд“ на плоштадот „Македонија“ Скопје подготвено ја пречекува новогодишната магија. Се ближат новогодишните и божикните празници кои нудат можност да се споделуваат убави моменти со граѓаните. За таа цел Град Скопје постави новогодишни куќички на плоштадот „Македонија“ за уникатно празнично расположение. Во новогодишната населба со украсени куќички има катчиња за игра и смеа, како и мала сцена на која ќе се организираат настани кои ќе го привлечат интересот на посетителите, без разлика на возраста. Ќе има и топ за вештачки снег, со што ќе се дополни зимската слика. Во населбата ќе има катчиња за детски игри, како и разновидни содржини од новогодишен карактер. За вљубениците во зимските спортови, пак, во населбата ќе биде поставено и лизгалиште на мраз. Во централниот дел на новогодишната населба „Винтерленд“ е поставена елка која ќе светне вечер во 19 часот. Просторот околу елката е организиран како дел за храна и пијалаци, каде што граѓаните ќе може ...
| | веќе видена | слични

Четврт милион евра потроши Град Скопје само за украсување на градот за новогодишните празници. Договорот склучен меѓу Градот и компанијата „Линк Медиа Плус“, покажува дека вкупната вредноста за украсување е 260 илјади евра. Со овие пари, Град Скопје нема да ги купи декоративните светилки и елките, туку ќе ги земе под наем за еден месец. Минатата година, за украсувањето беа потрошени 50 илјади евра помалку. Оваа година во новогодишниот декор се вклучени и два булевари. Дел од договорот се и огнометите кои ќе се палат на новогодишната ноќ, вели портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиу. „Знаете каква е тендерската постапка, ние ја започнуваме, па потоа се пријавуваат фирми кои даваат понуди. За жал, цената не ја утврдуваме ние како Град Скопје, од нас зависи само дали ќе го украсуваме или не градот. Скопје треба да наликува на град, ако сака себеси да се нарекува метропола, треба да биде украсен. Суми за оваа намена се предвидуваат секоја година и реално планирани се уште од поодамна“, вели Ваљон Салиу – ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов со осветлувањето на новогодишната елка ги стратува новогодишните празнувања во Скопје. Осветлувањето на елката беше проследено со огномет, божиќни и новогодишни песни. Годинешното украсување на Скопје и плоштадот „Македонија“ предизвика бура реакции на социјалните мрежи. Вчера популарната новинарка Јоци објави сликичка на која потсети дека минатата година новогодишната елка изгледала поубаво, а чинела помалце. Дилемата за новогодишната елка и трошоците поврзани со неа ги отвори и Курвин Водењак на твитер кој напиша: Истата елка што Коце ја китеше за 195.000€ сега Шилегов ја кити за 260.000€. Значи ИСТАТА ЕЛКА. Не бе, не се исти, овие бетер се! На ова твитерџиите се надворзаа со шеги дека елката била китена со леб, па затоа цената била толку висока. Други констатираа дека и покрај што цената е висока, елката била грда. А,трети напишаа дека високата цена е поради инфлација на цената на алкохолот во Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со осветлување на елката на плоштадот „Македонија“, вечерва се одбележа отворањето на првата новогодишна населба во Скопје, Винтерленд. Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов го означи почетокот на новогодишното празнување и посочи дека пред нас се денови што носат радост кај луѓето, што зрачат топлина во семејството, радост за децата, што носат желби за подобра иднина, здравје и благосостојба на граѓаните. -Годинава првпат го отвараме Винтерленд, нешто што досега сме го немале во нашиот град. Од 15 декември официјално во Винтерлендот секоја вечер од 18 до 23 часот ќе има програма за секоја возраст, за сите деца, за сите граѓани, вели Шилегов. Тој информираше дека во наредните денови ќе биде поставено и лизгалиштето, ќе се постави снежно игло за децата, топ што ќе произведува вештачки снег и најразлични содржини за сите возрасти. -Нашата желба е од година во година Винтерленд да прерасне во една регионална, туристичка атракција и дека градот ќе нуди се подобри услови за своите граѓани со цел да ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за НОВА ТВ вели дека името на неговиот брат Вице Заев се злоупотребува и дека тој немал контакти со бизнисменот Орце Камчев ...
сите 463 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Имате големи амбиции но повеќето работи зависат од влијанието на една личност. Немојте да бидете наметливи, некој ќе ви префрли за тоа. Слободните можно е да ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Винтерленд - новогодишната населба ќе никне на плоштад „Македонија“ во Скопје а еве кога ќе светне и новогодишната елка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: