Кинескиот дисидент Чјин Јонгмин осуден на 13 години затвор поради залагање за демократска транзиција

Долгогодишниот кинески дисидент Чјин Јонгмин е прогласен за виновен за субверзија кон државата и осуден на 13 години затвор, во судење кое активистите го опишуваат како монтиран процес. 64-годишниот Чјин е поранешен работник во железара, кој уште од 1970-тите години е активист за демократија. За време на неговото судење во мај, му се слошило, но и покрај тоа бил донесен на судењето од службите и бил придржуван да стои исправено. Според неговите адвокати, Чјин не бил свесен кога обвинителот го читал обвинението против него. „Апсурдно е како не им беше важно и продолжуваа со процедурите глумејќи дека се работи за фер судење“, изјавил Францес Еве , истражувач од организација за заштита на човековите права. Чјин бил осуден во средата , откако претходно три години се наоѓал во притвор. Пред тоа, отслужил и 20 години затвор и две години во камп за принудна работа за про-демократски активизам, како што е обидот да регистрира Демократска партија на Кина. Доколку тој биде ослободен во 2028 година, тогаш ќе има ...
| | веќе видена | слични

Хонг Конг презема мерки со намера да ја забрани првата политичка партија во земјата која се залага за независност од Кина. Полицијата во текот на денот доставила документи до основачот на Националната партија на Хонг Конг, Енди Чан Хо-Тин , во кои се препорачува до градскиот секретаријат за безбедност партиската организација да прекине со своите активности. Развојот на настаните е прв пат како поранешната британска колонија, која во 1997 година е вратена под власт на Кина, да бара забрана на политичка организација. Во писмото упатено до Чан, кое организацијата го објавило на Фејсбук, безбедносните службеници се уверени дека партијата треба да биде забранета „во интерес на националната безбедност и јавната сигурност, јавниот ред и мир и заштита на правата и слободите на другите луѓе“. Џон Ли , секретарот за безбедност на Хонг Конг, на пресконференција соопштил дека доколку партијата биде забранета секој кој присуствува на нивните собири или донира пари на организацијата може да биде казнет со 50 илјади ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кинескиот дисидент Чјин Јонгмин осуден на 13 години затвор поради залагање за демократска транзиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: