Во Македонија најмалку се пријавува сексуалното насилство

Сексуалното насилство е едно од најсекојдневните форми на насилство во Македонија, но во исто време и едно од најмалку пријавуваните. Ова се наведува во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од 300 актерки, писателки и режисерки го започнаа проектот за борба против сексуалното вознемирување во филмската индустрија и на други работни места, ...
| | веќе видена | слични

Холивудските актерки започнаа кампања против сексуалното вознемирување на работното место. Повеќе од 300 актерки, меѓу кои и некои од најистакнатите имиња, го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Низ годините често до јавноста пристигнуваа вести за обвинувања за сексуално вознемирување, и тоа особено кај познатите личности. Но, ниту едно не ја вознемири ...
| | веќе видена | слични

Ретки биле и повиците кон СОС линиите – таму жртвите се јавувале само за да си ја олеснат на душата, но не и да го пријават насилникот. Македонија нема ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 70 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонија најмалку се пријавува сексуалното насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: