Во Македонија најмалку се пријавува сексуалното насилство

Сексуалното насилство е едно од најсекојдневните форми на насилство во Македонија, но во исто време и едно од најмалку пријавуваните. Ова се наведува во „Студијата на опсег за различни форми на сексуално насилство во Република Македонија“, која беше презентирана од Националната мрежа против насилство, врз жени и семејно насилство. Елена Димушевска од Националната мрежа, рече дека студијата ја изработиле со цел да се добие генерална слика за тоа колку сексуалното насилство и сексуалното вознемирување се препознава во земјава, и да се направи преглед на законската регулатива, со цел да се има увид што е точно регулирано и на кој начин.
| | веќе видена | слични

Холивуд повторно се наоѓа во незавидна ситуација непосредно пред сезоната на доделување награди. По скандалот во 2016 година кога меѓу номинираните во главните категории за Оскарите немаше ниту едно име на афроамерикански филмски работници, а лани главна тема беше еднаквоста во плати меѓу мажите и жените во Холивуд, годинава сезоната неизбежно ќе ја одбележи скандалот со познатот продуцент Харви Вајнстин и низата обвиненија за сексуално вознемирување меѓу холивудските ѕвезди. Кајли Смит од весникот „New York Post“ напиша колумна во која предлага да се откаже доделувањето на Оскарите и дека Холивуд ќе покаже вистинско каење ако се откаже од она што најмногу го сака. А како воопшто би можеле да изгледаат годинашните Оскари закажани за 4 март? „Секое појавување на детски филмски ѕвезди ќе ве тера да размислувате за обвинувањата за педофилија. Квентин Тарантино, Мет Дејмон, Џорџ Клуни и многу други се загрижени за нивните кариери бидејќи не реагираа на време за секс предаторот и наводен силувач Вајнстин со кој и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од 300 актерки, писателки и режисерки го започнаа проектот за борба против сексуалното вознемирување во филмската индустрија и на други работни места, објави Би Би Си . Иницијативата насловеба „Time’s Up“ или „Времето истече“, беше објавена во оглас на цела страница во весникот Њујорк тајмс. Камапањата доаѓа по обвинувањата за сексуална злоупотреба од страна на познати актерки против продуцентот Харви Вајнштајн.Кампањата, која ја поддржуваат стотици актерки, меѓу кои и Натали Портман, Рис Витерспун, Кејт Бланшет, Ева Лонгорија и Ема Стоун, веќе собра повеќе од 13 милиони американски долари, од предвидените 15 милиони долари. Собраните пари ќе бидат искористени за финансирање на правна поддршка за жените и мажите жртви на сексуално вознемирување на работа.
| | веќе видена | слични

Холивудските актерки започнаа кампања против сексуалното вознемирување на работното место. Повеќе од 300 актерки, меѓу кои и некои од најистакнатите имиња, го објавија почетокот на иницијативата со купување целосна страница на весникот „Њујорк Тајмс“. Кампањата се вика „Времето истече“, а меѓу учесниците се Натали Портман, Кејт Бланшет, Ева Лонгорија, Ема Стоун и Рис Витерспун. Актерките веќе собраа повеќе од 13 милиони долари и имаат намера да ги платат адвокатите на мажи и жени кои биле жртви на сексуално вознемирување на работа. Приоритет ќе им биде даден на жртвите кои не можат да си дозволат адвокат.
| | веќе видена | слични
3 копии

- Над 300 холивудски актери, сценаристи и режисери покренаа иницијатива против сексуалното вознемирување во филмската индустрија и други области. Иницијативата под наслов „Времето истече", беше објавена на цела страница во „Њујорк Тајмс", а на нејзината интернет страна, во „писмото на солидарност" се наведува дека мора да се променат методите со кои жените понекогаш се борат за да се пробијат и чујат. - Истече времето на сексуални напади, вознемирување и нееднаквост на работното место. Време е да се преземе нешто за тоа, се наведува во писмото упатено до „секоја жена која морала да се брани од сексуални тормозење", но и коешто „претставува предупредување кон напасниците кои честопати остануваат неказнети“. Холивудскиот проект опишан како „обединет повик за промени од жените во забавната индустрија, за жените насекаде" уследи по низата обвинувања од познати актерки за сексуално вознемирување од страна на продуцентот Харви Вајнстин, и други свои колеги. Кампањата ја поддржаа ѕвезди како што се Натали Портман, ...
| | веќе видена | слични

Луси Маркус Во 2017 година невидливото стана видливо. Изминатите 12 месеци беа полни со скандали, обвиненија и со други обелоденувања, но не само за лошото однесување на некои лица, бизнисмени или политичари, туку и за активните заговори и организирани обиди да се спречи лошото однесување да излезе на виделина.Така, неодамна беше објавено дека 20-годишен хакер го пробил системот на „Убер“ во 2016 година и добил пристап до информации на околу 57 милиони луѓе, меѓу кои и на околу 600.000 возачи во САД. Но наместо да го признае безбедносниот пропуст, „Убер“ му платил на хакерот 100.000 долари да ги уништи податоците со надеж дека жртвите и инвеститорите, што веројатно е уште поважно за „Убер“, никогаш нема да дознаат за аферата.Упадот во компанијата „Еквифакс“, преку кој хакерите успеаја да дојдат до чувствителни лични податоци, од датуми на раѓање до социјални броеви, на околу 143 милиони американски корисници, не беше прикриен на ист начин. Сепак, имаше еден период од шест недели помеѓу откривањето на упадот ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Ford Motor Company, како и претседателот на синдикатот, одговорија на широко распространетите обвинувања за сексуално вознемирување кое наводно се случило во фабриките во Чикаго „Сакам да ја искористам можноста да кажам колку ми е жал што некои колеги доживеале да бидат предмет на сексуално вознемирување или било какво дискриминаторско однесување. Во мое лично име, како и во име на вработените во Ford Motor Company, кои го осудуваат таквото однесување и жалат поради истото, се извинувам. Уште поважно, ветувам дека ќе извлечеме поуки од ова и дека врз основа на ова искуство ќе станеме подобри луѓе“, изјавил Џим Хакет, директор на Ford, во отворено писмо до сите вработени. Хакет написите кои што се појавиле во изданието New York Times ги нарекува вознемирувачки. Според написите, жените биле прогонувани и биле предмет на несоодветни сексуални коментари. Исто така, трпеле несоодветно допирање, дофрлување од нивните колеги, па дури и во некои ситуации, биле принудени и да гледаат машки гениталии. ...
| | веќе видена | слични

Низ годините често до јавноста пристигнуваа вести за обвинувања за сексуално вознемирување, и тоа особено кај познатите личности. Но, ниту едно не ја вознемири јавноста колку последните обвинувања кон Харви Вајнстин, холивудскиот продуцент. Со оглед на толку многу сведоштва, тешко е да се одбие фактот дека сексуалното вознемирување навистина се случува, и тоа во голема мера. Но, постои и друг начин за да се научи за оваа појава: научни студии. фото извор: Garling Lawyers Токму научните студии имаат што да додадат на индивидуалните искуства за кои слушавме годинава. Истражувачите прават систематска работа. Преку квалитативни студии базирани на интервјуа и квантитативни анкети се откриваат карактеристиките и преваленцијата на вознемирувањето. Ова е важно бидејќи приказните што најчесто се на насловните страници не се секогаш стандардните искуства. Она што го гледаме во медиумите е многу малку во споредба со она што го покажуваат податоците. Во реалноста, сексуалното вознемирување се случува најчесто на ...
| | веќе видена | слични

Бројните обвиненија за сексуално вознемирување погодија многу американски институции во 2017 година, вклучувајќи ги и Конгресот, медиумите и филмската индустрија. Бројни угледни и моќни мажи досега беа суспендирани, отпуштени или принудени да поднесат оставка од истакнатите позиции, поради обвиненија за сексуално злоставување или дури напад на жени, инциденти, кои во некои случаи се одиграле и пред повеќе години или децении. Бранот на нови обвиненија почна во октомври, со Харви Вајнстин. Славниот продуцент беше разоткриен како предатор кој напаѓал млади актерки, кои сакале да работаат за неговата компанија. На крај, повеќе од 80 жени го обвинија Вајнстин. Кога некои познати личности јавно се огласија, други жени добија храброст да ги раскажат своите стории. За изненадување, се случи домино, или како што сега го нарекуваат „Вајнстин ефект“, кој погоди многу други моќни мажи. „Оваа тема е сега во прв план“, вели Мелиса Силверстајн, блогерка од веб сајтот „Жени и Холивуд“. Скандалите се проширија. Од Холивуд, ...
| | веќе видена | слични

Ретки биле и повиците кон СОС линиите – таму жртвите се јавувале само за да си ја олеснат на душата, но не и да го пријават насилникот. Македонија нема институции, ниту стручен кадар кој може да работи со жени жртви на сексуално насилство. Од Националната мрежа против насилство обвинуваат – ниту еден Центар за социјална работа нема услови да прифати жени жртви на силување бидејќи социјалните служби биле обучени за работа само со малолетници. Истражувањето кое го спроведе Националната мрежа покажало дека дури 132 жени биле мета на силување, а 340 лица биле сексуално вознемирувани на работното место. Во податоците од Министерството за труд и социјална политика пак стои дека само 55 жени во последните 5 години пријавиле дека биле жртви на сексуално насилство. Жените немаат доверба ниту во полициските служби. Жените жртви на силување ретко го пријавуваат делото поради стравот и стигмата дека ќе бидат осудени од околината. Ретки биле и повиците кон СОС линиите – таму жртвите се јавувале само за да си ја олеснат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Македонија најмалку се пријавува сексуалното насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: