Боите на небото

Холи, хинду фестивалот на бои, го означува почетокот на пролетта во Индија и Непал. На галеријата со фотографии која ви ја претставуваме прикажани се фазите од традиционалните „адети“ кои хиндуистите ги спроведуваат по повод празникот Холи. Пролетта носи илјада бои, па и хиндуистите на тој начин ја пречекуваат – шарено! Верник на хинду религијата гледа низ облак од обоен прав во внатрешноста на храм во Барсана, лоциран во северната индиска држава Утар Прадеш, на март 21 за време на празникот Латхмар Холи. Во холи традицијата, постојат разлики помеѓу селата Барсана и Нандагаон. Мажите пеат провокативни песни за да го привлелат вниманието на жените, а потоа се тепаат со стапови од бамбус наречени латис. За време на фестивалот, бенд свири меѓу густата обоена прашина. Музиката на оваа прослава не престанува, и покрај тоа што на музичарите не им е лесно да исполнуваат во такви услови. Група на жени ги удираат мажите, кои се бранат со штит над своите глави. Тоа е традиционален одговор на ...
| | веќе видена | слични

Индијците низ целата земја секоја пролет го празнуваат празникот Холи, празник кој се смета за победа на доброто над лошото, односно победа на добриот бог Вишну. Овој празник е познат како еден од највеселите во Индија, уште наречен и празник на боите, поради интересните традиции кои ги практикува населението, а тоа е е фрлање на разни живописни бои. Во продолжение погледнете ги фотографиите.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Боите на небото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: