Прва фарма на магариња во Македонија: Грам магарешко сирење колку грам злато

2 копии

Во охридското село Велестово функционира првата фарма на магариња во Македонија. Светот одамна знае и ги користи придобивките на магарешкото млеко, а во Македонија домашното магаре е пред исчезнување. Во Македонија магарињата ги има уште во најсиромашните селски средини. Државата речиси и да не води сметка за нив. Се чини работите се менуваат на подбро и за магарињата . „Преку проект започнува инвентаризацијата и формирање на едно матично стадо на домашни магариња. Наскоро ќе следи нивно чипување како по примерот кај говедата, а потоа ќе се пропагира засилено и ползата од развојот на фармите со магариња“, вели координаторот на проектот „Заштита на домашното магаре“, Зоран Салтамарски. Првата фарма на магариња е отворена лани во октомври, во охридското село Велестово. Претпоставките на луѓето дека магарињата се најтврдоглавите и најглупави суштества експертите велат дека паѓаат во вода. Доаѓа времето кога магарињата нема да се користат само како пренесувачи на товар и за други работи во земјоделството. ...
| | веќе видена | слични

Како што започна летната сезона, така и небото над Охрид секојдневно го шараат параглајдери. Во тендем со македонски пилоти летаат странски туристи кои повеќе сакаат да го видат Охридското езеро отколку да се капат во него. Вака ќе биде до крајот на летото. Летачи се врвни инструктори по параглајдинг од клубот “Вертиго”од Скопје. Параглајдинг екипата која ги вози овие чудесни летала со едноставна конструкција, но со неверојатна аеродинамика и способност да се одржат во воздухот со часови, ја сочинуваат четири врвни инструктори со исто толку “банани” како што најчесто ги викаат параглајдерите, иако стручно тоа се крила од специфичен материјал со аеродинамичен профил. На чело на оваа одбрана екипа е инструкторот по параглјадерство Сашо Смислевски, кој со параглајадинг се занимава над две децении. „Охрид има прекрасни услови за летање со параглајдер, а туристите кои ги возиме имаат и што да видат од воздух. Тоа беше главната причина што повторно сме во Охрид. Сакам да нагласам дека годинава и градот Охрид ...
| | веќе видена | слични

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 321 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на ...
сите 107 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 160 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва фарма на магариња во Македонија: Грам магарешко сирење колку грам злато

Од:
До кого (е-маил):
Порака: