`Скопје креатива` од утре до 6 мај

Фестивалот за креативни индустрии "Скопје креатива 2017", почнува утре и ќе трае до 6 мај и годинава ќе се одржува под мотото "Креирај, кокреирај!" - Do Create! Co-create!. Овој шестти по ред фестивалот ќе биде од отворен карактер и сите заинтересирани ќе можат да учествуваат во работиниците, а настаните се бесплатни. Покровител и годинава е Град Скопје, а организатор Конгресниот центар "Александар Македонски" од Скопје. П убликата ќе може да ги погледне проектите "Виртоскоп" на Газменд Ајруловски, "Македонска мушичка", работилницата за деца "Мириса на дожд" (изработка на мантили за деца), едукативната работилница на Изабела Новотни за развојот на кукленото мајсторство, "ХАЕМУС" со Розалии-празникот на розите… Од странските истражувачи предавање ќе има Франк Циренберг од Германија, Микхал Пијерниковски од Полска, Дорина Арапи од Алабнија… "Она што не води напред, и што не донесе до годинешното, шесто издание, е се поголемиот интерес кај пријавените учесници и гости на фестивалот. Ни претставува големо ...
| | веќе видена | слични

Со претставата „Брачна игра“ од Едвард Олби, во режија на Тони Михајловски, со Игор Џамбазов и Весна Петрушевска, инаку ревијална претстава што не е во конкуренција за наградите, во салата на преполнетиот театар свечено беше отворен 19-от Интернационален фестивал на монодрама во Битола. Претставата предизвика одушевување кај битолската публика, која ја исполни салата до последното место. Како ретко кога во Битола, која важи за град на театарот, за оваа претстава се бараше билет повеќе. Многубројната публика ги инспирира познатите актери Игор Џамбазов и Весна Петрушевска, кои со својата игра беа наградени со громогласен аплауз. Тие до солзи ја насмеаја битолската публика, која десетина минути аплаудираше по спуштањето на завесата.Во рамките на натпреварувачката програма на фестивалот настапи актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, со изведбата на монодрамата „Количка“, во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. Таа остави силен впечаток кај битолската публика. Мујде десет години е во инвалидска ...
| | веќе видена | слични
3 копии

19-тиот по ред, Интернационален фестивал на монодрама во Битола, завршува вечерва со Концертот на театарска музика на композиторот Горан Трајковски, насловен „На светов убавина“. На фестивалот, кој е од натпреварувачки карактер, учество зедоа монодрами од повеќе земји меѓу кои: Германија, Естонија, Хрватска, Полска, Холандија, Русија, Словенија, Израел и Македонија. Наградата Гран-при вечерва ќе ја додели интернационалното жири во чиј состав се:актерот и професор Атила Клинче, театрологот Нина Мазур од Германија, актерката Паулет Смит од Холандија, Игор Џамбазов и претседателот на жирито, драматургот, професор и колумнист Емре Ердем од Турција. Селектор на фестивалот е актерот Петар Мирчевски. Организатор на фестивалот е Центар за култура Битола. И оваа година, Министерството за култура го поддржа Фестивалот на монодрама Битола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се работи за прва 3Д улична слика во градот Скопје, која беше изведена на асфалтна патека во Градскиот парк. Идејата на проектот е да се сврти вниманието на младата популација кон убавините на природната околина и да се насочи кон спортот, здравиот живот и дружењето Студентите од Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ беа дел од фестивалот Скопје Креатива со проектот "Природата не повикува". - "Природата не повикува" е една од првите 3Д улични слики во градот Скопје, најново дело на студентите од ФАД при ЕУРМ. Оваа слика беше изведена на асфалтна патека во Градскиот парк, како дел од овогодишниот фестивал Скопје Креатива. Проектот произлезе од темата "Имагинативни светови", која се разработува на предметот Графички дизајн 1 на факултетот. Студентите ги изразуваат своите уметнички идеи преку медиум за визуелна комуникација по нивен избор, во случајов улично сликарство - графити, вели проф. д-р Гордана Вренцоска, ментор на проектот. Според неа, идејата на проектот е да се сврти вниманието на младата популација ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со монодрамата „Ирена или немам повеќе“ во изведба на актерката Мирел Кнез од словенечкиот театарски институт – Љубљана, Последниот, вечерва ќе се означи последниот натпреварувачки ден на интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“. Во 20 часот ќе настапи германскиот актер Вили Шлутер, кој ќе ја изведе монодрамата „Одисеј“ од Лим Норевиг. Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа“. Интернационалнит фестивал на монодрама „Битола 2017“ завршува утревечер со доделување на наградата „Гран при“ и награда од публиката, а во чест на наградените ќе биде приреден концерт на театарска музика под наслов „На светов убавина“ на композиторот Горан Трајкоски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа". Последниот натпреварувачки ден на интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017" ќе почне со монодрамата „Ирена или неможам повеќе" во изведба на актерката Мирел Кнез од словенечкиот театарски институт-Љубљана, а во 20 часот ќе настапи германскиот актер Вили Шлутер кој ќе ја изведе монодрамата „Одисеј" од Лим Норевиг. Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа". - Лолита е претстава која ме натера да го откријам талентот во себе и желбата да бидам актер. Лолита е претстава која тешко се игра во тежок жанр како што е монодрамата, но јас сум подготвен тоа да го издржам. Делото на Владимир Набоков го режирав и е заедничка продукција на Драмското студио „Солза и смеа", НУ Центар за култура и НУ Народен театар-Битола, ...
| | веќе видена | слични

На последниот натпреварувачки ден на интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“ ќе бидат изведени монодрамите „Ирена или неможам повеќе“, „Одисеј“ и „Лолита“... Монодрамата „Ирена или неможам повеќе“ е во изведба на актерката Мирел Кнез од словенечкиот театарски институт-Љубљана, а во 20 часот ќе настапи германскиот актер Вили Шлутер кој ќе ја изведе монодрамата „Одисеј“ од Лим Норевиг. Изведбата на монодрамски остварувања во конкуренција завршува во 23 часот кога ќе настапи битолчанецот Александар Димитровски, актер во драмското студио „Солза и смеа“ со претставата „Лолита“ . – „Лолита“ е претстава која ме натера да го откријам талентот во себе и желбата да бидам актер. Лолита е претстава која тешко се игра во тежок жанр како што е монодрамата, но јас сум подготвен тоа да го издржам. Делото на Владимир Набоков го режирав и е заедничка продукција на Драмското студио „Солза и смеа“, НУ Центар за култура и НУ Народен театар-Битола, истакна актерот Димитровски пред вечерашниот фестивалски настап. ...
| | веќе видена | слични

Уникатни дизајнерски решенија на македонски уметници, работилници и предавања беа дел од повеќе од 30 настани на шестото издание на фестивалот на креативни индустрии „Скопје креатива“, кој од четвртокот до завчера се одржа во Младинскиот културен центар. Годинава на фестивалот, меѓу другите, учествуваа Изабела Новотни со „Уметноста на кукленото мајсторство“, Невена Тодоровска со „Мултифан-акција“, Драган Христов, со „Експериментална унисекс колекција“, „Хаемус“ со „Розалии – прослава за празникот на розите“, Вера Христовска со „Разгледници од Македонија“. На фестивалот имаше изложби на прототипи, поп-ап изложби, проекти како „Виртоскоп“ на Газменд Ајруловски (виртуелна реалност), „Тактилис“ (моден дизајн), „Македонска мушичка“ (брендирање), „Мириса на дожд“, промоции на фотокнигата „Разгледници од Македонија“, аудиокнигата „Играчките на д-р Бре“, стрипот „Црната аурора“...
| | веќе видена | слични
8 копии

Натпреварувачкиот дел на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“ продолжува со три нови монодрамски проекти на актери од Холандија, Полска и Израел. Фестивалската вечер ќе ја отвори актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, која ќе ја изведе монодрамата „Количка“ во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. - Десет години сум во инвалидска количка. Бев параглајдерист, а по сообраќајната несреќа не можев да се помирам дека не можам ништо да работам ниту во домашната кујна. Но, го открив рачниот велосипед и почнав да патувам. Патував насекаде, дури од Амстердам до Истанбул уживајќи во природните реткости и убавини. Монодрамата „Количка“ всушност е дел од тие сведоштва искажани на комичен начин. Во претставата пренесувам многу автобиографски податоци поврзни со мојата борба против депресијата, но и емиграцијата со која се соочуваат многу луѓе, истакна актерката Мујде во пресрет на вечерашниот фестивалски настап. Пред битолската публика вечер ќе настапат и актерката Виолета Комар од Полска која ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фестивалската вечер ќе ја отвори актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, која ќе ја изведе монодрамата „Количка“ во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. Натпреварувачкиот дел на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017“ продолжува со три нови монодрамски проекти на актери од Холандија, Полска и Израел. Фестивалската вечер ќе ја отвори актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, која ќе ја изведе монодрамата „Количка“ во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. - Десет години сум во инвалидска количка. Бев параглајдерист, а по сообраќајната несреќа не можев да се помирам дека не можам ништо да работам ниту во домашната кујна. Но, го открив рачниот велосипед и почнав да патувам. Патував насекаде, дури од Амстердам до Истанбул уживајќи во природните реткости и убавини. Монодрамата „Количка“ всушност е дел од тие сведоштва искажани на комичен начин. Во претставата пренесувам многу автобиографски податоци поврзни со мојата борба против депресијата, но и емиграцијата со која се соочуваат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 396 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 207 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 209 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Скопје креатива` од утре до 6 мај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: