Македонија прифати дека Самоил е бугарски цар, а Наум и Климент хиротонисани од бугарска црква


6 копии

Иван Илчев, член на комисијата за историја од Бугарија нагласува дека работата на заедничката комисија со Македонија е дојдена до критична фаза поради ликот и ...
| | веќе видена | слични
13 копии

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце ...
| | веќе видена | слични

Иако од Бугарија пристигнаа заканувачки пораки дека ако не се прогласи Гоце Делчев за Бугарин ќе го попречат евроинтегративниот пат на Македонија, нашата Влада ...
| | веќе видена | слични

Каракачанов и неговите статови навистина не се некој критериум, нити сериозна политика но, кога минстерката за надворешни работи Захариева ќе изјави дека Гоце ...
| | веќе видена | слични

Високи претставници на бугарската партија ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов бараат Македонија да ги врати коските на Гоце Делчев кои во 1946 година биле ...
| | веќе видена | слични

Иван Илчев, член на комисијата за историја од Бугарија, пеофесор по современа историја, поранешен ректор на Соискиот универзитет, нагласува дека работата на ...
| | веќе видена | слични

Петар Богојески, реформатор на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук реагира на изјавите на бугарската минисерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, и на министерот за ...
| | веќе видена | слични

Без договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија нема да учествува во заедничката комисија со Северна Македонија – децидна е ...
| | веќе видена | слични

Македонија нема да може да стане членка на ЕУ и на НАТО, ако не го прифати ставот на Бугарија за историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете ...
| | веќе видена | слични

Без договор околу заедничкиот датум за чествување на Гоце Делчев, Софија ќе ја прекине работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 247 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија прифати дека Самоил е бугарски цар, а Наум и Климент хиротонисани од бугарска црква

Од:
До кого (е-маил):
Порака: