Над 200.000 лица побарале азил во Германија, 30% од нив се балканци

Во текот на минатата година биле поднесени повеќе од 200.000 барања за азил во Германија, што претставува раст од 60 отсто во однос на 2013 година. Германското Министерство за внатрешни работи соопшти дека ова е третиот најголем број на поднесени молби во историјата на Германија. Околу 41.000 лица, што е 20 проценти од сите подносители за азил, биле сириски бегалци и во поголемиот број случаи тие добивале право на престој. Околу 30 отсто од барањата се поднесени од граѓани од балканските земји, но нивните апликации обично биле одбивани, бидејќи „не ги исполнуваат потребните барања“. Министерството наведува дека агенцијата, која ги разгледува барањата, и општините добиле финансиска помош, со цел да се справат со големиот наплив на азиланти.
| | веќе видена | слични

Шведскиот моден гигант „Hennes & Mauritz – H&M“ во декември минатата година ја зголеми продажбата за 15 проценти во однос на истиот месец во 2013 година, соопштија од оваа компанија. На тој начин, овој втор најголем дистрибутер на облека во светот по шпанската компанија „Inditex“, ја надмина прогнозата на аналитичарите, кои за споменатиот период очекуваа раст на приходите од продажбата од 13 проценти.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена

„Сашо Мијалков повеќе не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не сме запознаени со деталите и причините за неговото приведување. Раководството на партијата подолго време нема ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 200.000 лица побарале азил во Германија, 30% од нив се балканци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: