Свет - Милиони деца во Кина затруени со олово

2 копии

Милиони кинески деца страдаат од труење со олово и покрај мерките против загадување, а локалните функционери често ги оневозможуваат жртвите да се тестираат за да се прикрие проблемот, предупреди организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“. - На децата со опасно високи нивоа на олово во крвта им е оневозможено лекувањето и тие се враќаат во загадените куќи и села - вели Џо Амон, директорот за здравје и за човекови права во „Хјуман рајтс воч“. Локалните власти на жртвите често им го скратуваат тестирањето, лекувањето и оневозможуваат превенција, со цел да го прикријат скандалот, се наведува во извештајот на организацијата. Откако случаите на труење со тешки метали излегоа во јавноста, Пекинг поведе кампања за искоренување на труењето со тешки метали и затвори стотина фабрики на истокот на Кина. Критичарите велат дека овој број е премал и дека ваквата кампања е неуспешна бидејќи локалните власти ги заплашуваат луѓето што говорат за труењето на децата. „Хјуман рајтс воч“ потсетува дека само ...
| | веќе видена | слични

Милиони кинески деца страдаат од труење со олово и покрај владините мерки против контаминацијата, а локалните функционери често ги спречуваат жртвите да се тестираат за да се сокрие проблемот, предупредува организацијата за заштита на човековите права Хјуман рајтс воч. - На децата со критично високо ниво на олово во крвта им се ускратува лекувањето и нив ги враќаат во контаминираните куќи и села - изјавил Џон Амон, директор на одделот за здравје и човекови права во Хјуман рајтс воч. Според него, владата не успеала да ги принуди сите фабрики, кои со олово ја загадуваат околината, да ги затворат постројките и да ги исчистат загадените области и покрај големата кампања за сузбивање на контаминацијата со тешки метали. По пишувањето на државните медиуми за некои случаи со труење, Пекинг почна кампања за сузбивање на труењето со тешки метали како што е оловото и затвори стотици фабрики во источниот дел на земјата.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 91 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 274 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Милиони деца во Кина затруени со олово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: