Свет - Милиони деца во Кина затруени со олово

2 копии

Милиони кинески деца страдаат од труење со олово и покрај мерките против загадување, а локалните функционери често ги оневозможуваат жртвите да се тестираат за да се прикрие проблемот, предупреди организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“. - На децата со опасно високи нивоа на олово во крвта им е оневозможено лекувањето и тие се враќаат во загадените куќи и села - вели Џо Амон, директорот за здравје и за човекови права во „Хјуман рајтс воч“. Локалните власти на жртвите често им го скратуваат тестирањето, лекувањето и оневозможуваат превенција, со цел да го прикријат скандалот, се наведува во извештајот на организацијата. Откако случаите на труење со тешки метали излегоа во јавноста, Пекинг поведе кампања за искоренување на труењето со тешки метали и затвори стотина фабрики на истокот на Кина. Критичарите велат дека овој број е премал и дека ваквата кампања е неуспешна бидејќи локалните власти ги заплашуваат луѓето што говорат за труењето на децата. „Хјуман рајтс воч“ потсетува дека само ...
| | веќе видена | слични

Милиони кинески деца страдаат од труење со олово и покрај владините мерки против контаминацијата, а локалните функционери често ги спречуваат жртвите да се тестираат за да се сокрие проблемот, предупредува организацијата за заштита на човековите права Хјуман рајтс воч. - На децата со критично високо ниво на олово во крвта им се ускратува лекувањето и нив ги враќаат во контаминираните куќи и села - изјавил Џон Амон, директор на одделот за здравје и човекови права во Хјуман рајтс воч. Според него, владата не успеала да ги принуди сите фабрики, кои со олово ја загадуваат околината, да ги затворат постројките и да ги исчистат загадените области и покрај големата кампања за сузбивање на контаминацијата со тешки метали. По пишувањето на државните медиуми за некои случаи со труење, Пекинг почна кампања за сузбивање на труењето со тешки метали како што е оловото и затвори стотици фабрики во источниот дел на земјата.
| | веќе видена | слични

Останато

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 164 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 169 | | | веќе видена

Судот мора да се ослободи од притисокот и да ги констатира пропустите направени при изрекувањето на мерката притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Нема ...
сите 173 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 148 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 72 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Милиони деца во Кина затруени со олово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: